IBM a ZSE vybudují mezi Bratislavou a Vídní virtuální dálnici pro elektromobily

Bratislava, duben 2012: Společnost IBM navázala spolupráci se Západoslovenskou energetikou (ZSE), největším dodavatelem elektrické energie na Slovensku. Firmy společně vypracovaly studii, která zkoumá možnosti využití elektromobilů pro ekologickou dopravu v Bratislavě. (TZ)

Studie využívá technologie z oblasti e-mobility k prozkoumání podmínek pro vybudování „zelené“ dálnice mezi dvěma sousedícími metropolitními oblastmi – Bratislavou a Vídní. Dálnice propojující tyto metropole by byla vybavena rozsáhlou sítí veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily.

Studie je součástí pilotního projektu VIBRATe (VIedeň BRATislava e-mobility), který je ve střední Evropě vůbec první svého druhu. Cílem projektu je snížit emise využitím chytřejšího, energeticky účinnějšího přepravního systému. V současnosti vyprodukuje spalovací motor vozu, který pravidelně cestuje mezi Vídní a Bratislavou, průměrně 45 kg CO2.

IBM Slovensko ve spolupráci se ZSE vyhodnotily různé realizační plány a infrastrukturní možnosti. Společně identifikovaly optimální umístění dobíjecích stanic pro běžné a rychlé dobíjení na obou stranách hranic a analyzovaly možnosti propojení dobíjecí sítě. Získané informace umožňují ZSE strategicky umístit dobíjecí stanice v místech nejpříhodnějších pro samotné spotřebitele. Zároveň však budou tato strategická umístění předcházet nadměrnému zatížení distribuční soustavy, které v některých případech může způsobovat nepředvídatelné dobíjení elektromobilů v jednotlivých lokalitách.

Účast ZSE na projektu je součástí úsilí společnosti o hledání alternativních zdrojů energie, propagaci zodpovědného spotřebitelského chování a budování spolehlivého systému dodávek elektrické energie. Nové řešení po své implementaci umožní spotřebitelům snadněji šetřit energií a díky dokonalejším měřícím systémům rovněž zlepší jejich možnosti řízení spotřeby a nákladů. Díky podrobnějším informacím o spotřebě navíc systém umožní dodavatelům a distributorům elektrické energie řídit energetickou zátěž distribuční soustavy v dobíjecích špičkách.

„Masívnější zapojení elektromobilů do elektrizačních soustav bude bezesporu podstatným zásahem do technologií přenosu a rozvodu elektřiny. Na druhou stranu mají elektromobily samy o sobě významný obchodní potenciál, mohou například elektřinu ze svých baterií vracet zpět do sítě a poskytovat elektřinu v okamžicích, kdy je jí nedostatek. Koncept elektrického pohonu v kombinaci s novými řídícími a IT technologiemi představuje významný změnový prvek, a to jak ve fungování elektroenergetických tak dopravních infrastruktur,“ vysvětluje Libor Kozubík, lídr pro oblast energetiky a veřejných služeb ve střední Evropě, IBM Global Business Services.

Elektromobilita se také kvůli rostoucím cenám benzínu a nafty stává významným fenoménem dnešní doby a elektromobil se s  vysokou pravděpodobností stane žádanou alternativou vozů se spalovacími motory. Jednou z překážek, které je potřeba odstranit, je stále poměrně vysoká cena takovýchto vozidel a nedostatečná kapacita baterií. Na řešení tohoto problému pracuje intenzivně také IBM v rámci výzkumu Li-vzduchové technologie baterií.

Ilustrační obrázek ilustrující objem spotřebovaného CO2 získáte zde.

IBM a inteligentní sítě

Společnost IBM se podílí na celkem 150 projektech inteligentních sítí v zemích s rozvinutou i rozvíjející se ekonomikou po celém světě. Více informací o chytřejší energii o aktivitách společnosti IBM v oblasti inteligentních energií naleznete na:

www.ibm.com/press/smarterenergy.

O Západoslovenské energetice, a.s.

Západoslovenská energetika, a.s. (ZSE) je největší energetickou společností na Slovensku. V roce 2002 se ZSE stala členem skupiny E.ON. Od 1. července 2007 poskytuje služby v oblasti prodeje a distribuce energie prostřednictvím dvou na sobě nezávislých divizí. Divize ZSE Energia, a.s. a ZSE Distribúcia, a.s. jsou dceřiné společnosti ve stoprocentním vlastnictví ZSE. ZSE působí na slovenském trhu již od roku 1922.

Příspěvek byl publikován v rubrice Tisková zpráva se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.