Jobs.cz: nástupní mzdy v IT dále rychle rostou, bankovní specialisté si výrazně pohoršili

Praha, 29. dubna 2012 – Při porovnání průměrných nástupních mezd na českém trhu v 1. čtvrtletí 2012 proti stavu před rokem, které zpracovala společnost LMC na základě dat z Jobs.cz pro padesát nejčastěji obsazovaných pozic, se ukázalo, že u 22 profesí se nástupní mzda zvýšila o více než 2 % – tedy více, než o kolik ve stejném období v ČR vzrostla průměrná mzda. Ve třech případech 2% nárůst přesně odpovídá meziročnímu vývoji mezd, dalších osm profesí rostlo pomalejším tempem. U 17 z 50 sledovaných profesí došlo k poklesu nástupních mezd.  (TZ)

„V uplynulém roce jsme zaznamenali další růst již tak vysoce nadprůměrných mezd v IT, kde firmám stále chybí dostatek schopných lidí,“ uvádí Tomáš Ervín Dombrovský, mluvčí společnosti LMC. „Mezi deseti často obsazovanými pozicemi s nejvyššími průměrnými nástupními platy je jich nyní z oblasti IT pět, tři profese jsou obchodní.“

Na nejvyšší průměrné nástupní mzdy se letos mohou těšit zaměstnanci na pozicích SW architekt (52 557 Kč, 216 % průměrné mzdy) a Business Development Manager (51 548 Kč, 212 % průměrné mzdy). Druhá ze jmenovaných profesí si proti loňsku pohoršila a přišla o svou dosud první pozici. Na chvostu tabulky se nachází trojice pozic pokladní, dělník a prodavač s nástupní mzdou 15 639 Kč, 17 268 Kč a 19 157 Kč, tedy 64 %, 71 % a 79 % průměrné mzdy. I další profese s nejnižšími nástupními platy patří do kategorie nekvalifikovaných: administrativní pracovník, asistent či pracovník call centra.

Relativní srovnání vývoje nástupních mezd proti stavu před rokem rozdíly v kvalifikaci stírá. Největší nárůst –o 12 % – zaznamenali SW architekti, následovaní dělníky (o 8 %) a skupinou, do níž patří bankovní poradci, technici ve strojírenství, pokladní, programátoři a IT analytici – ti všichni mohou získat v průměru o 7 % vyšší nástupní mzdu než vloni.

Naopak největší poměrný pokles se týká výhradně bílých límečků. Bankovní specialisté mají nástupní mzdu o 8 % nižší než před rokem (nyní v průměru 32 824 Kč), na pozicích v marketingové komunikaci mzdy poklesly o více než 7 % (na 29 587 Kč) a zaměstnanci v roli Business Development Manager se musejí spokojit s počátečním příjmem o takřka 6 % nižším než vloni.

V absolutních číslech si nejvíce polepšili softwaroví architekti: jejich nástupní mzda se proti roku 2011 zvýšila o 5 653 korun. Rovněž další dvě profese s nejvyšším absolutním nárůstem nástupní mzdy patří do oboru informační technologe: v případě IT analytiků jde o nárůst o 2 892 Kč a u programátorů o 2 790 Kč. Největší průvan v peněžence pocítí lidé, kteří změní zaměstnání na pozici Busines Development Manager (průměrná nástupní mzda je nižší o 3 012 korun), bankovní specialista (-2 740 Kč) a v maketingové komunikaci (-2 291 Kč).

V případě zájmu Vám další informace, včetně tabulky s kompletním přehledem, poskytne:
Tomáš Ervín Dombrovský, tiskový mluvčí LMC, tomas.dombrovsky@lmc.eu,

Poznámka pro redaktory:

LMC s.r.o. je lídrem českého elektronického trhu práce a expertem poskytujícím komplexní poradenství v oblasti HR. Již 16 let provozuje nejznámější český pracovní portál Jobs.cz s nabídkou pozic předních zaměstnavatelů, který nyní obsahuje také přehled všech možností vysokoškolského studia a další služby propojující pracovní trh se vzdělávacím systémem (Jobs.cz Vysoké školy).  Součástí rodiny LMC je také Prace.cz – největší pracovní portál v ČR, jehož těžištěm jsou nabídky zaměstnání v regionech a speciální sekce s příležitostmi pro osoby se zdravotním postižením. Mezi další klíčové služby patří on-line řešení pro správu získávání a výběru zaměstnanců LMC G2 a moderní diagnostický nástroj Psychometrie on-line pro zhodnocení předpokladů a schopností kandidátů. LMC pravidelně obsluhuje bezmála 10 000 firemních zákazníků a více než 1 milion registrovaných uživatelů on line a mobilních služeb. Společnost se dlouhodobě věnuje také rozvoji řady CSR aktivit. Od letošního ledna je LMC součástí nadnárodní mediální skupiny Alma Media. Více na www.lmc.eu

Příspěvek byl publikován v rubrice Tisková zpráva se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.