První český tabletový magazín je ke stažení zdarma v App Store a Google Play

Od této chvíle si mohou čtenáři stahovat do svých tabletů první tabletový časopis – týdeník Dotyk. Jde o první magazín vydavatelství Tablet Media. (TZ)

„V porovnání se stávajícími tabletovými tituly v ČR, ale i v zahraničí, jde o přelomový projekt, protože Dotyk plně využívá tabletovou platformu. Články jsou obohaceny o interaktivní grafy, videa, audia, animace, připravují se skládanky, hry, apod. Nástup tabletů do médií způsobí podobný mezník, jako byl vynález knihtisku. Jsem hrdý na to, že vstupujeme na trh s týdeníkem, který je využitím tabletových možností nejen první v České republice, ale i jedním z prvních na světě,“ komentuje vydání prvního čísla vydavatel Michal Klíma.

„Se zkušeným redakčním týmem, kreativními grafiky a programátory připravujeme obsah, který je zajímavý i zábavný. Obohacením pro čtenáře bude výběr článků z Newsweeku i z dalších amerických zdrojů, k nimž máme práva. Chceme, aby se uživatelé tabletů těšili na každý pátek, kdy Dotyk vyjde,“ dodává Eva Hanáková, šéfredaktorka týdeníku Dotyk a ředitelka redakcí Tablet Media, a. s.

Ústředním tématem prvního čísla je text Národ bez hrdinů. Proč je nebezpečné, když je národ bez hrdinů? A koho jmenovali děti a studenti v naší anketě nejčastěji? Článek Polská krev se věnuje aktuálnímu sporu mezi Čechy a Poláky o kvalitu potravin a hledá kořeny vzájemných sympatií a antipatií. O městečku West, které nedávno postihl děsivý výbuch, píše spisovatelka Eva Střížovská v reportáži Jak Češi osídlovali West. V rozhovoru s profesorem Vladimírem Benešem představuje Dotyk špičkového českého neurochirurga.

Z Newsweeku vybrala redakce do prvního čísla Dotyku článek Vyhoďte ten seznam, věnovaný tématu úspěšných žen na vrcholných postech a komentář nositele Nobelovy ceny za ekonomii Vernona Smithe o tom, proč téměř po šesti letech od začátku ekonomické krize stále nepřichází oživení.

Poslední část magazínu nabízí oddychová témata. Zavede čtenáře třeba do Rišikeše, města, které změnilo Beatles, provede vietnamskými bistry v ČR, upozorní na nejlepší aplikace o vínech. V našem interaktivním testu si mohou čtenáři ověřit, co všechno vědí o první republice. A na závěr je zařazen fejeton z pera spisovatele Ivana Klímy.

V každém čísle tabletového týdeníku Dotyk najdete sekce:

ENTER – dataroom (interaktivní formou zobrazená data v jejich obsahovém kontextu), fotoreportáže, kalendář zajímavých události příštího týdne, ukázky ze zahraničních článků v podobě anotace a odkazu na původní text.

HYDEPARK – názorová část týdeníku. Mezi přispěvatele patří renomovaní vědci, ekonomové, představitelé kulturní obce i studenti.

FOKUS – hlavní část magazínu obsahuje delší publicistické útvary, hlavní témata daného vydání. Součástí Fokusu jsou i překlady z týdeníku Newsweek, rozhovory s osobnostmi nebo profily úspěšných Čechů např. působících v zahraničí.

INSPIRACE – je poslední sekcí a věnuje se volnému času čtenářů. Budou zde články o cestování, jídle, architektuře, znalostní testy, recenze, tajné tipy osobností, články věnované technologiím, apod. Najdete zde i hry pro děti. Závěrečným útvarem je fejeton, který pro Dotyk budou ze začátku psát současný a bývalí předsedové Českého centra mezinárodního PEN klubu.

Týdeník Dotyk bude vycházet každý pátek. Je určený pro majitele iPadů i tabletů s operačním systémem Android. V App Store a Google Play je ke stažení zdarma aplikace i obsah magazínu. První číslo vyšlo 3. května 2013.

Více informací najdete na www.tabletmedia.cz. Tam se také mohou čtenáři zaregistrovat, pokud chtějí dostávat novinky o Dotyku.

Tablet Media, a. s. je první české vydavatelství, které se zaměřuje na vydávání magazínů jen na tabletech. Vzniklo v lednu 2013. Jeho šéfem je Michal Klíma, který více než 20 let řídil největší vydavatelské domy v ČR a na Slovensku. Mezi lety 1991 a 2011 byl členem představenstva a viceprezidentem Světové asociace novin (WAN). Šéfredaktorkou Dotyku a ředitelkou redakcí Tablet Media je Eva Hanáková. Ta v letech 2007 – 2011 působila jako šéfredaktorka týdeníku Ekonom. Před tím řídila sekci Podniky a trhy Hospodářských novin.

Newsweek je americký časopis, který patří ve světě ke klasice mezi zpravodajskými týdeníky Je na trhu od roku 1933. V prosinci loňského roku ukončil vydávání v papírové podobě, od ledna letošního roku je k dispozici pouze digitálně jako tabletový magazín.