Začínající podnikatele trápí byrokracie, stát však povinnosti dále redukuje

Začínajícím podnikatelům v Česku často nejvíce komplikuje byznys nadměrná administrativa spojená se vznikem zakládané společnosti. Podle některých firem je podpora nových podnikatelů slabá, vadí jim až byrokratická džungle. Stát se to chystá do budoucna změnit. Redukoval už informační povinnosti firem a zavedl jednu volnou živnost namísto více než 120 předchozích. V dalších krocích chce ještě pokračovat. (TZ)

„Zájem o nové podnikatelské příležitosti na trhu je značný. Jen loni vzniklo v České republice 95 151 nových společností,” říká Jaroslav Holý ze společnosti Imper, která pomocí své aplikace Merk.cz sleduje údaje o firmách. Podle odborníků vzniká nyní velké množství zejména menších technologických firem, které často působí v dynamicky se rozvíjejícím segmentu mobilních aplikací. Dynamický rozvoj se týká podle údajů Ministerstva průmyslu a obchodu také automobilového průmyslu, obráběcích a tvářecích strojů, mikroelektroniky nebo mechatroniky.

Situaci kolem vzniku nového podnikatelské subjektu ovšem podle odborníků stěžuje nadměrná administrativa. „V tomto ohledu patříme stále k nejhorším zemím v rámci Evropské unie,“ myslí si analytik společnosti Cyrrus Jiří Šimara. Spoluzakladatel internetového vyhledávače letenek nízkonákladových dopravců Skypicker.com Jiří Hlavenka jeho slova potvrzuje a tvrdí, že podpora státu je pro začínající podnikatele malá. „Začínajícím podnikatelům by hodně pomohlo, kdyby vůči nim byl stát tolerantní a nápomocný v byrokratické džungli. Vím z praxe, že mnoho mladých lidí s podnikatelskými nápady se právě tady zalekne, že se vlastního státu bojí víc než konkurence. Bohužel často právem,“ uvedl Hlavenka, jehož nový projekt má ambici být do dvou let největším oborovým vyhledávačem na světě.

Stát v letech 2007-2013 v Operačním programu Podnikání a Inovace podpořil vznik více než 24 tisíc nových pracovních míst. Nyní se chce zaměřit na inovativní projekty, například v oborech dopravní a energetické strojírenství, elektronika, elektrotechnika, optika, speciální stroje, pokročilé materiály, nové chemické technologie, letecký a kosmický průmysl. „Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje návrh nového programu na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje TRIO. Posláním programu je podpořit aktivity v aplikovaném výzkumu, které budou využívat a dále rozvíjet potenciál v oblasti tzv. klíčových technologií. Jde o technologie náročné na znalosti a kvalifikovanou pracovní sílu, vyžadující zásadní podíl výzkumných aktivit a s rychlými inovačními cykly,“ vysvětluje Filip Matys z odboru komunikace a marketingu Ministerstva průmyslu a obchodu.

Stát podle něj plánuje i další kroky na snížení administrativní zátěže, kterými se zabývá expertní skupina ministerstva. V minulosti byly redukovány  některé informační povinnosti, například výpis z rejstříku trestů si za podnikatele opatřuje živnostenský úřad. Byla také odstraněna povinnost podnikatele prokazovat své oprávnění k provozování živnosti tím, že musí mít průkaz živnostenského oprávnění na provozovně. Snížen byl počet volných živností z více než 120 na jednu.  Došlo k odstranění povinnosti podnikatelů ohlašovat živnostenskému úřadu faktické zahájení provozování živnosti a k vypuštění povinnosti oznamovat údaje vedené v informačním systému evidence obyvatel.

Začínající firmy mohou aktuálně využít například podporu z programu Záruka. Jeho cílem je pomocí zvýhodněných záruk umožnit realizaci podnikatelských záměrů malých podnikatelů. Menší půjčky firmám dosud poskytovalo také Jihomoravské inovační centrum. Nově plánuje i investice. „K prvním investicím ze strany nově zřízené dceřiné společnosti JIC INVEST by mělo dojít v roce 2015. Jsme ale v kontaktu s investory a fondy a firmám, které se o investici zajímají, zprostředkováváme jednání i know-how,“ uvedla Helena Továrková z Jihomoravského inovačního centra, které má ve svém portfoliu okolo 60 firem. Nové firmy podle ní vznikají zejména v oboru biotechnologií.

O společnosti IMPER CZ

Společnost IMPER CZ se specializuje na databáze a informace důležité pro firmy. V současné době má ve svém portfoliu 4 služby. Jedná se o unikátní nástroj Leady, který identifikuje firemní návštěvníky webových stránek a zaznamená, co je zajímalo. Díky tomu je možné aktivně kontaktovat potenciální zájemce o služby nebo produkty. Další službou je Merk – nejaktuálnější a nejobsáhlejší databáze firem v ČR. Údaje v databázi Merk jsou neustále ověřovány, každá firma je prověřena jednou za 3 dny. Monitora je systém, který monitoruje internetová, tištěná a audiovizuální média v České a Slovenské republice. Umožňuje také sledování změn u zákazníků a konkurentů. Posledním aplikací je databáze firem Detail, která je přístupná zcela zdarma. Mezi klienty společnosti IMPER CZ patří řada velkých firem, jako jsou například HP, Canon, IKEA, Ahold nebo AVG.

O společnosti Skypicker.com

Společnost Skypicker vznikla v roce 2012, loni získal čtvrté místo v anketě Křišťálová lupa v kategorii Globální projekty českých tvůrců. Záměr společnosti je stát se do dvou let největším světovým vyhlédávačem letenek nízkonákladových leteckých dopravců. Skypicker v lednu ohlásil akvizici webu WhichAirline.com, který v Česku funguje pod značkou Aletenky.cz. Na trhu je osm let.

O společnosti CYRRUS

Společnost Cyrrus je největší českou makléřskou společností se sídlem mimo Prahu. Zabývá se obchodováním s cennými papíry. Předloni zvýšila zisk na téměř milion korun. Hlavní činností společnosti je zprostředkování obchodů s cennými papíry. CYRRUS a.s. obchoduje na burzách v Česku i zahraničí.

O Jihomoravském inovačním centru

JIC pomáhá inovačním firmám, studentům s originálními nápady, výzkumným pracovníkům a vynálezcům. JIC podporuje spolupráci mezi průmyslem, výzkumnými pracovišti a veřejnou správou. Centrum vytváří prostředí pro snadnější inovační podnikání na jižní Moravě.