Canon a Getty Images odhalují ikonické fotografie, které svým významem utvářely poslední desetiletí

Praha, Česká republika, 1. září 2015 – Společnosti Canon Europe a Getty Images dnes odhalily sérii kultovních snímků od několika předních světových fotografů, které zachycují některé zásadní momenty uplynulých deseti let. Jde o snímky, které dokazují sílu fotografie a její roli při napomáhání změn po celém světě. (TZ)

Produktová řada Canon EOS 5D je známá tím, že umožňuje vyprávět příběhy, které nesmí zůstat utajené. A právě desáté výročí zrození této produktové řady oslaví společnost Canon zveřejněním 10 nejlepších a naprosto úžasných snímků, které vypráví právě některé z těchto příběhů. Od odhalení používání chemických zbraní syrskou armádou až po rozkrytí nezákonné těžby vzácných a ohrožených stromů na Madagaskaru. Canon EOS 5D nebo některý z jeho následníků si za svůj fotoaparát během deseti let zvolilo mnoho světových fotografů, kteří s ním zaznamenali některé nejvýznamnější a nejdůležitější světové okamžiky.

Všechny snímky i úžasné příběhy s nimi spojené je možné si prohlédnout ve výběru toho nejlepšího podle společnosti Canon na webových stránkách Come and See. Fotografie budou k vidění i jako součást jubilejní výstavy, která bude umístěna v prostorách stánku značky Canon během týdenního festivalu Visa pour l’Image 2015. Každoroční festival fotožurnalistiky se uskuteční ve francouzském Perpignanu od 31. srpna do 6. září 2015.

Canon vyzývá ke sdílení ikonických snímků

S cílem podpořit oslavu deseti let hlubokomyslných snímků vyhlašuje Canon Europe celoevropskou soutěž, ve které mohou účastníci vyhrát některou z výročních cen z limitované edice EOS 5D.

Soutěž je otevřená pro všechny fotografy – od amatérů až po profesionály – bez ohledu na to, zda fotí pomocí chytrého telefonu nebo fotoaparátu. Ti všichni mohou sdílet své snímky, u kterých cítí, že zachycují proměny okolního světa. Vítěze určí porota složená z uznávaných odborníků, mezi nimiž je i ambasador společnosti Canon Brent Stirton a fotograf z Getty Images Toby Smith.

Soutěž Canon Iconic Images poběží v osmnácti evropských zemích – vedle České republiky a Slovenska také ve Velké Británii, Francii, Německu, Španělsku, Nizozemsku, Belgii, Rakousku, Norsku, Dánsku, Finsku, Švédsku, Švýcarsku, Portugalsku, Maďarsku, Polsku a Rusku – od 1. září do 2. října 2015.

Další informace jsou k dispozici na stránce soutěže „Iconic Images“, kterou zájemci najdou sekci Galerie na webových stránkách Come and See společnosti Canon.

„Od zahájení prodeje původního modelu EOS 5D v roce 2005 se tato série stala jednou z nejoblíbenějších řad fotoaparátů všech dob. Máme za sebou deset let se čtyřmi modelovými inovacemi a na festivalu Visa pour l’image ukážeme, jak série EOS 5D umožnila fotografům z celého světa vyprávět některé z nejdůležitějších příběhů uplynulé dekády,“ říká Kieran Magee, Director, Professional Imaging Group společnosti Canon Europe. „Jsme nesmírně hrdí na to, čeho jsme za posledních deset let dosáhli, a chceme pozvat všechny, od amatérů až po profesionální fotografy, aby sdíleli své vlastní ikonické příběhy a připojili se k našim oslavám síly, kterou v sobě fotografie ukrývají.“

Do desítky ikonických Getty Images fotografií patří následující snímky:

  1. John Moore, EOS 5D Mk I – Arlington, USA, 27. května 2007

Johnův snímek ženy truchlící nad manželovým hrobem líčí velmi osobní okamžik zlomu na pozadí současně probíhajících změn postojů ohledně rozmístění jednotek v zámořských konfliktech, například v Iráku nebo Afghánistánu. Snímek, který se dotkl miliónů srdcí a ukázal ničivé následky války z pohledu lidí doma, publikovalo mnoho předních světových médií.

  1. Alvaro Ybarra Zavala, EOS 5D Mk I – Kolumbie, 29. listopadu 2007

Avaro měl za úkol dokumentovat občanskou válku v Kolumbii, ale jeho snímek dvou povstalkyň upoutal pozornost a popustil uzdu představivosti mainstreamových médií. Vyzdvihl totiž předlouhé utrpení kolumbijských obyvatel a širokou veřejnost upozornil na realitu tohoto všeobecně opomíjeného padesátiletého konfliktu.

  1. Veronique de Viguerie, EOS 5D Mk I – Hobyo, Somálsko, 27. října 2008

Když se Veronique de Viguerie vydala se svým novinářským kolegou do Somálska, aby vyzpovídali jednoho z pirátských vůdců, bylo pirátství jen lokálním tématem. Výsledná reportáž byla průlomová a představovala milník v celosvětovém informování o tomto tématu.

  1. Toby Smith, EOS 5D Mk II – Národní park Masoala, Madagaskar, 21. srpna 2009

Tobyho práce zaměřená na nezákonnou těžbu dřeva kácením ohrožených druhů stromů na Madagaskaru byla součástí podkladů pro první stíhání mezinárodních obchodníků s ohroženými druhy dřevin, které proběhlo na území Spojených států amerických.

  1. Ed Ou, EOS 5D Mk II – Mogadišu, Somálsko, 24. dubna 2010

Edovy srdcervoucí fotografie malých dětí ozbrojených těžkými zbraněmi byly publikovány po celém světě. Jeho fotografie následně použil i Senát Spojených států amerických, který chtěl po vládě a Radě bezpečnosti OSN uplatnit tlak na somálskou přechodnou vládu, aby zastavila využívání dětských vojáků.

  1. Marco Di Lauro, EOS 5D Mk II – Gadabedji, Nigérie, 27. června 2010

Marco Di Lauro spolupracoval s britskou pobočkou UNICEF na zdokumentování závažné potravinové krize, která postihla obyvatele západoafrické Nigérie. Jeho až bizarní a velmi výrazná fotografie upoutala pozornost veřejnosti tím, že nabídla zcela nový pohled na všeobecně diskutovaný problém. Snímek tak během pár měsíců získal na pomoc strádajícím několik dalších miliónů dolarů.

  1. Jonathan Torgovnik, EOS 5D Mk II – Port-au-Prince, Haiti, 10. ledna 2011

Hlavní město Port-au-Prince bylo jedním z nejvíce poškozených míst na Haiti, které v roce 2010 postihlo katastrofické zemětřesení. Jonathan svoji fotografii publikoval po celém světě a ukázal tak široké veřejnosti, v jak moc špatných podmínkách žijí lidé ještě rok po této katastrofě.

  1. Brent Stirton, EOS 5D Mk II – Ol Pejeta Conservancy, Keňa, 13. července 2011

Snímek jednoho z posledních žijících severních bílých nosorožců na světě pod trvalým dohledem čtyř ozbrojených strážců pořídil Brent Stirton v rámci širšího průzkumu o využívání zvířat na černém trhu s léky. Fotografie zdůraznila křehkost existence nosorožců, nejohroženějšího živočišného druhu, a zaujala tak milióny lidí po celém světě.

  1. Laurent Van der Stockt, EOS 5D Mk II – Jobar, Damašek, Sýrie, 13. dubna 2013

Laurent a jeho novinářský kolega pořídili sérii fotografií, videí a vzorků půdy. Tyto podklady mezinárodně zveřejnili a předali je francouzským, britským a americkým úřadům jako důkaz o používání chemických zbraní syrskou armádou. Jejich krok vedl k tlaku ze strany čelních světových představitelů na zastavení používání chemických zbraní v tomto konfliktu.

  1. Dan Kitwood, EOS 5D Mk III – Kos, Řecko, 4. června 2015

Danův snímek čtveřice pakistánských imigrantů, kteří připlouvají z Turecka na pláž řeckého ostrova Kos, zachycuje jeden ze zatím nejdůležitějších příběhů letošního roku. Práci tohoto autora, která pomáhá zvyšovat povědomí o problematice imigrantů, publikovala mnohá vlivná média po celém světě.

-KONEC-

Poznámky pro redaktory – o produktové řadě EOS 5D

Model EOS 5D změnil v srpnu roku 2005 podobu trhu s digitálními zrcadlovkami, když poprvé zpřístupnil pokročilým fotografům zrcadlovku s full frame snímačem. Canon EOS 5D Mark II pokračoval v započaté tradici a v roce 2008 rozšířil schopnosti řady EOS 5D o možnost nahrávat videa ve Full HD rozlišení. Druhá generace tak změnila dosavadní přístup k tvorbě video obsahu. V roce 2012 přišel Canon s modelem EOS 5D Mark III, který stavěl na možnostech předchozích generací a výrazně překonal dosavadní hranice vysoce výkonného fotografování. Na počátku letošního roku, 10 let od uvedení prvního modelu této populární řady, rozšířily portfolio značky Canon digitální zrcadlovky EOS 5DS a EOS 5DS R. Nové modely využívají populární design řady EOS 5D a díky ohromujícímu rozlišení 50,6 miliónů pixelů splní velmi náročné požadavky portrétní, módní i krajinářské fotografie.

O společnosti

Společnost Canon Europe je dceřinou společností japonské společnosti Canon Inc., předního světového inovátora a poskytovatele fotografických a zobrazovacích technologií.

Společnost Canon, Inc., byla založena v roce 1937 a již více než 70 let úspěšně působí v oblasti výzkumu a vývoje optických systémů.

Další informace o společnosti Canon Europe a Canon CZ jsou k dispozici na www.canon.cz.