Zonky v roce 2015 půjčil 21 milionů korun. Lidé, kteří si půjčili od lidí, nemají problémy se splácením

Platforma na půjčování peněz mezi lidmi Zonky v roce 2015 zajistila půjčky za více než 21 milionů korun.  Zajímavých čísel okolo nejrozšířenější české platformy pro crowdfunding je ale daleko více. Můžete je najít i v přehledné infografice. (TZ)

x-ZONKY-infografika

Do konce roku 2015 s pomocí Zonkyho investovalo 856 investorů do 198 lidí, z toho je 156 mužů (tedy zhruba dvě třetiny) a 42 žen. Zebrám ani jiným zvířátkům zatím Zonky žádnou půjčku nezajišťoval.

3 800 lidí aktuálně čeká na to, aby mohli prostřednictvím Zonkyho investovat; na půjčky přitom čeká aktuálně 2 638 zájemců, opatřování peněz prostřednictvím sdílené ekonomiky v Česku dobře funguje. Až tak dobře, že v roce 2015 si lidé přes Zonkyho půjčili více než 21 milionů korun.

“Cílem Zonky je půjčování v Česku zlevnit, zlidštit a zprůhlednit. Zatím se nám to daří, každý týden o něco vyrosteme,”  komentuje stav Lucie Tvarůžková, ředitelka Zonky.cz. “Kolem Zonky roste aktivní investorská komunita a lidé, kteří si půjčují, velmi dobře splácejí,” dodává.

Průměrná výše půjčky se pohybovala těsně pod 110 tisíci korun. Při průměrném úroku 10,27 % klientům v průměru trvá 41 měsíců, než půjčku splatí. Necelých 31 % klientů se poté mohlo v roce 2015 těšit z nejlepšího dosažitelného úroku 5,99 %.

Zonkyho největší investor půjčil lidem celkem 553 tisíc Kč a pohledem počtu půjček je největší investor ten, který má v portfoliu 164 půjček. Průměrně jeden investor do půjčky vkládá 1 257 Kč.

Poznámka: P2P půjčky (P2P lending) jsou někdy označovány i jako přímé úvěrování a jsou založeny na mechanismech zprostředkování přímého vztahu mezi investorem a zájemcem o půjčku či úvěr. Ve světě jde o řadu let fungující systém, který je založený i na existenci služeb, jako je Zonky.cz, které dokáží vše zprostředkovat, prověřit, zjistit bonity dlužníka i zajistit distribuci peněz. To vše za transparentních podmínek a za poplatky daleko nižší, než v klasickém systému bankovních půjček.

Další zajímavosti

Na jednu konkrétní půjčku ve výši 300 000 Kč se skládalo celkem 263 lidí. Naopak, když Zonky půjčoval 20 000 Kč, vystačily na ni příspěvky od 6 lidí. V průměru se tak na jednu půjčku skládá 84 investorů. Nejmenší počet investorů na půjčku je šest a patří k půjčce 20 tisíc korun. Nejmladšímu investorovi je 18 let, nejstaršímu 67 let.

Tato infografika je ohlédnutím za rokem 2015, a proto zachycuje data pouze do konce tohoto roku. V průběhu ledna 2016 dosáhla výše rozpůjčovaných peněz k hranici 30 milionů korun. V roce 2016 lze očekávat, že se přes Zonky rozpůjčuje 450 milionů Kč.

O Zonky

Zonky.cz je platforma na půjčování peněz přímo mezi lidmi a funguje od června 2015.  Platforma Zonky.cz je místem, které propojuje lidi, kteří si chtějí půjčit peníze s investory, kteří chtějí podpořit konkrétní lidi a zároveň nadstandardně zhodnotit své prostředky. Zonky.cz si klade za cíl zpřístupnit půjčky i těm lidem, kteří na ně podle pravidel tradičních bank nedosáhnou, i když je dokáží bez problémů splácet. Projekt vznikl v inkubátoru Creative Dock, který vlastní Martin Pejša. Zonky šéfuje Lucie Tvarůžková a investorem je inovační fond Home Credit Lab N.V.