V ložisku Catcher ve Spojeném království se začala těžit ropa

 

  • První barel ropy byl vytěžený 23. prosince 2017
  • Skupina MOL vlastní v projektu Catcher 20procentní podíl; není přitom v pozici operátora

 

Budapešť, 3. ledna 2018 – V nejbližších měsících se má podle očekávání postupně zvyšovat těžba nejen v ropném poli Catcher, ale i v ropných polích Varadero a Burgman. Partnery Skupiny MOL v tomto projektu jsou společnosti Premier Oil (50 %), Cairn (20 %) a Dyas (10 %).

„Jménem Skupiny MOL gratuluji týmu, který řídí projekt rozvoje lokality Catcher. Milnik, který se jim podařilo dosáhnout, je výsledkem společného úsilí při náročných vrtech a bezpečném využívání nejmodernějších podmořských systémů a nové FPSO – platformy na těžbu a skladování uhlovodíků*,“ uvedl viceprezident Skupiny MOL pro upstream Berislav Gašo.

Lokalita Catcher se nachází v Severním moři přibližně 180 kilometrů od severovýchodního pobřeží Skotska. Její součástí jsou tři samostatná ropná pole – Catcher, Burgman a Varadero. Ložiska se nacházejí v hloubce přibližně 93 metrů pod mořským dnem. Podle předpokladů by se měla ropa těžit z 19 podmořských vrtů. V současnosti je už 12 vrtů hotových a připojených k platformě, práce na dalších vrtech úspěšně pokračují.

Výstavba platformy FPSO začala v Japonsku v roce 2015 výrobou oceli a stavbou trupu. V srpnu 2016 byl trup převezený do loděnice v Singapuru, kde zkompletovali vybavení platformy. V srpnu 2017 se vydala na cestu do Severního moře a v říjnu byla ukotvená v lokalitě Catcher.

FPSO, která je ve vlastnictví společnosti BW Offshore, je dlouhá 240 metrů, široká 50 metrů a hluboká 27 metrů. Její plocha dosahuje velikosti přibližně dvou fotbalových hřišť. Skladovací kapacita platformy s hmotností více než 56 000 tun je 650 000 barelů ropy. Dočasný domov na ní najde asi 120 pracovníků.

Ropu ze skladovacích prostor FPSO budou odvážet tankery, zemní plyn z platformy transportuje systém SEGAL (Shell-Esso Gas and Liquids).

*FPSO – Floating production storage and offloading

O Skupině MOL

Skupina MOL je integrovaná, mezinárodní ropná a plynárenská společnost se sídlem v maďarské Budapešti. Aktivně působí ve více než třiceti zemích, zaměstnává 26.000 lidí po celém světě a má více než stoletou zkušenost v odvětví rafinerského průmyslu. V současné době se výrobní činnosti realizují v osmi zemích a aktiva sloužící k vyhledávání přírodních zdrojů jsou k dispozici ve třinácti zemích. Skupina MOL provozuje čtyři rafinerie a dvě petrochemická zařízení v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvatsku. Též vlastní síť 2000 čerpacích stanic v deseti zemích střední a jihovýchodní Evropy.