VMware představuje inovace platformy Workspace ONE, které podpoří růst, expanzi a transformaci podniků

 

  • První digitální služba concierge – včetně virtuálního AI asistenta – zlepší zkušenost zaměstnance od nástupu po odchod do důchodu

 

 

  • Nové možnosti správy, zabezpečení s nulovou důvěrou a multicloudové inovace virtuální desktopové infrastruktury umožňují podnikovému IT zajistit uživatelskou zkušenost, jakou moderní zaměstnanci požadují

 

PRAHA / SAN FRANCISCO / VMworld U.S. 2019 (2. září 2019) – Společnost VMware, Inc. (NYSE: VMW), představila inovace své platformy pro digitální pracovní prostředí VMware Workspace ONE, které zaměstnavatelům pomohou aktivizovat a angažovat zaměstnance od okamžiku nástupu a významně podpořit produktivitu jako předpoklad dalšího růstu, expanze a transformace. Moderní správa, zabezpečení multicloudové inovace virtuální desktopové infrastruktury (VDI) umožní podnikovému IT využít automatizaci k inteligentnímu řízení a zabezpečení přístupu k libovolné aplikaci, v libovolném cloudu a na libovolném zařízení.

„Holistický přístup ke zkušenosti zaměstnance  – od nástupu do odchodu z firmy – musí být základním principem konceptu digitálního pracovního prostředí v každém podniku a je nezbytným předpokladem úspěšné transformace pracovní síly,“ říká Shankar Iyer, viceprezident společnosti VMware a generální ředitel divize výpočetních řešení pro koncové zákazníky. „Pomocí platformy Workspace ONE může IT lépe podpořit produktivitu pracovníků tím, že jim poskytne přístup ke zdrojům, které potřebují, a zároveň zavádět moderní způsoby řízení a bezpečnosti na principu nulové důvěry.“

Workspace ONE nabídne služby concierge, které zjednodušují a personalizují zkušenost zaměstnance

VMware pomáhá IT a HR zmodernizovat postupy spojené s nástupem zaměstnanců a zlepšit zkušenost prvního dne zavedením digitálních služeb concierge a využitím rozsáhlých automatizačních schopností platformy Workspace ONE i šíře možností integrace s partnerskými řešeními. 

Workspace ONE Intelligent Hub – centrála, odkud mohou zaměstnanci bezpečně přistupovat k aplikacím, pracovním postupům a upozorněním a komunikovat s kolegy – nově obsahuje i virtuálního asistenta založeného na technologii IBM Watson Assistant, s nímž uživatelé mohou komunikovat přirozeným mluveným jazykem nebo textově. Workspace ONE je první platforma pro digitální pracovní prostředí, která využívá virtuálního asistenta založeného na umělé inteligenci (AI).

Pomocí nové služby digitálního concierge, virtuálního asistenta v prostředí  Workspace ONE Intelligent Hub, budou zaměstnanci moci provádět řadu úkonů z oblasti IT a HR, jako je pořízení a registrace nového zařízení, řešení problémů s nastavením Wi-Fi, zadávání a spravování požadavků na helpdesk nebo čerpání firemních benefitů. Virtuální asistent bude rovněž zaměstnancům zprostředkovávat přístup k interním informacím, jako jsou podnikové politiky, adresy pracovišť a zasedací pořádek nebo popisy firemních a týmových procesů. 

VMware dále zvyšuje přínos centrály Workspace ONE Intelligent Hub z hlediska produktivity začleněním nové unikátní funkce Mobile Flows na podporu HR, obchodních a IT aplikací. Například nová integrace s řešením IT podpory Atlassian Jira Service Desk umožňuje snadný přenos informací o vyřizování požadavků do rozhraní Intelligent Hub. Nové integrace staví na stávajících kontextových workflow dostupných na jedno kliknutí, které již na platformě Workspace ONE fungují s řešeními partnerů jako Salesforce, Coupa, SAP Concur a dalších.  

Řízení digitální zkušenosti zaměstnance na mobilních i stolních platformách přináší další zdokonalení

VMware vydává technické preview nové služby Digital Employee Experience Management, která je součástí nástroje Workspace ONE Intelligence. Účelem nové služby je pomoci podniku řídit a měřit užitek poskytovaný zaměstnancům. Služba umožní na základě telemetrických údajů z digitálního pracovního prostředí aktivně detekovat a automaticky napravovat potenciální problémy hardwaru, operačního systému a aplikací, které by mohly narušit uživatelskou zkušenost. Služba Digital Employee Experience Management využívá kombinaci schopností řešení Workspace ONE UEM, Workspace ONE Intelligence a Apteligent a jedná se o jediné řešení na trhu, které plnohodnotně poskytuje tyto schopnosti na mobilních i stolních platformách včetně plně automatické nápravy problémů. 

Dojde-li k problému na koncovém zařízení, IT musí rychle reagovat, aby na minimum zkrátilo dobu, po kterou nemůže zaměstnanec pokračovat v práci. VMware za tímto účelem rozšiřuje schopnosti nástroje Workspace ONE Assist (dříve Workspace ONE Advanced Remote Management) o možnost vzdálené podpory zařízení s Windows a macOS užívaná znalostními pracovníky. O ty se rozšíří seznam podporovaných platforem, který v současné době zahrnuje iOS, Android, Windows CE a odolná zařízení. Správci nyní mohou diagnostikovat a odstraňovat problémy na PC a mobilních platformách na dálku a zajistit, že se zaměstnanec bude moci rychle vrátit ke své práci.  

Nejlepší řešení pro moderní řízení různých typů zařízení a platforem

Workspace ONE nabízí podporu nejširšího okruhu zařízení a operačních systémů a nejobsáhlejší sadu funkcí pro jednotnou správu koncových bodů (UEM). Zákazníci dnes pomocí platformy Workspace ONE spravují desítky milionů mobilních, terénních a IoT zařízení. VMware představuje několik inovací a integrací v rámci svého rozsáhlého ekosystému, které rozšíří schopnosti Workspace ONE na všech platformách. 

Dále tisková zpráva pokračuje v angličtině: 

Windows 10: In just the first six months of 2019, Workspace ONE brought more than a million new Windows 10 devices under management, making Windows 10 our fastest growing platform. VMware is continuing to expand its support of Windows 10 modern management by introducing an AirLift migration tool to help customers accelerate the transition to Windows 10. In addition to supporting the migration of Microsoft System Center ConfigManager (SCCM) collections, devices and applications, the tool can now also automate the process of migrating Group Policy Objects (GPOs) from SCCM to Workspace ONE.

Workspace ONE has also added another industry-first innovation for Windows 10 management with Workspace ONE Enterprise App Catalog, which serves as a one-stop-shop for IT to procure hundreds of commonly used, pre-packaged and configured apps that are ready to deploy to the end user. Apps are pre-tested and kept up to date to help ensure proper installation. Now IT can spend less time packaging, testing and updating apps, and more time delivering the experiential services that employees care most about.

Dell Technologies: Announced at Dell Technologies World 2019, Dell Technologies Unified Workspace integrates Workspace ONE across Dell devices and services to simplify the entire device lifecycle for IT while providing workers with a personalized, ready-to-work experience. Dell Technologies and VMware today announced expanded solution capabilities, including:

  • Unified Workspace now supports new Dell Latitude Chromebook Enterprise devices, enabling administrators to leverage Workspace ONE UEM to deploy apps and policies to the enterprise-ready Chromebooks alongside all other endpoints;
  • Workspace ONE now integrates with Dell SafeBIOS for continuous verification of the BIOS state against desired baselines and can automate remediation;
  • Unified Workspace deployments can leverage persistence of the Workspace ONE agent to help IT reclaim management of an endpoint even if the agent is uninstalled (such as in a lost or stolen device scenario). 

Apple: Workspace ONE manages tens of millions of Apple devices and has continuously introduced new innovations on Mac, iPhone and iPad. VMware is announcing the following new capabilities for iOS, iPadOS and macOS Catalina:

 

  • Planned support for iOS 13 and iPadOS coming later this fall, including initial support for the new User Enrollment, designed to support personal devices (BYOD) with business applications and services without taking full management of the device;

 

  • Workspace ONE now supports managed software updates for Apple devices, providing fine-grained controls across all major and minor iOS and macOS updates with custom approval workflows to automatically roll-out, pause or defer updates based on the company’s risk profile toward OS updates roll out; 
  • A new macOS scripting and sequencing engine that provides a powerful solution for IT teams to customize the OS, install apps, deploy system fixes; and make these scripts available to users in a self-service manner;
  • New macOS FileVault encryption lifecycle management to simplify key escrow, refresh, and recovery;
  • New System Integrity Protection (SIP) support for macOS, providing health attestation and compliance status. 

 

 

Google: VMware is embracing Android Enterprise in the field and has now made it possible for customers to migrate from legacy Android to Android Enterprise profiles in a few clicks from within the Workspace ONE UEM console. In addition, customers can enjoy the benefits of real-time monitoring around both device health and deployment progress. VMware was the first UEM to provide modern management of Chrome OS devices and is today announcing a new Workspace ONE UEM Extension for Chrome OS. Available in Q3, administrators will be able to utilize this extension to escrow, revoke and renew user- and device-based authentication certificates, enabling better security and streamlined user access to applications and services. 

Okta: VMware and Okta today announced the integration of Workspace ONE and Okta Universal Directory (UD), enabling Workspace ONE deployments to leverage Okta UD as a primary directory service in place of traditional on-premises directories, accelerating customer journeys to the cloud. 

Multi-Cloud Virtual Desktop and App Support with Enhanced Services

VMware is helping customers simplify and streamline how virtual desktops and applications are managed, highly secured and accessed as part of their digital workspace – on premises, in the cloud or via a combination of both. VMware is announcing several innovations designed to further simplify and automate cloud management of virtual desktops and apps within Workspace ONE.

VMware today unveiled VMware Horizon Services for Multi-Cloud that will enable IT admins to automate brokering and management across multi-site environments. Allowing employees to log into the optimal virtual workspace – either on premises or in the cloud – VMware Horizon Services for Multi-Cloud are designed to improve user performance, drive down costs and support a range of use cases including disaster recovery, data center expansion and cloud bursting.

As part of Horizon Services for Multi-Cloud, new management services will simplify desktop and app administration as IT will now be able to manage key assets such as applications or images across multiple sites to enable true hybridity. This modern approach to application management will further enable IT to decouple packaging and delivery of applications. IT will also be able to leverage identical packages across on-premises and cloud desktops with a one-to-many publishing model. Finally, a new cloud monitoring service will surface Horizon performance data so admins can proactively monitor, troubleshoot and remediate their environment from a single, cloud-based console.

Microsoft and VMware are delivering on previously committed integrations, including conditional access support for Microsoft Office 365 using Microsoft Intune and Azure Active Directory, Horizon Cloud support for Windows Virtual Desktop on Microsoft Azure, and support for Microsoft Teams to drive advanced collaboration across the workspace. In support of facilitating seamless collaboration with colleagues, customers can now also leverage the Zoom optimization pack with Horizon. 

In addition, Horizon will be integrated with NSX Advanced Load Balancer, allowing customers to move away from legacy, hardware-based application delivery controllers (ADCs) to deliver fast, scalable and more secure desktop and app access from anywhere.

Finally, Horizon customers will now be able reap the benefits of hybrid cloud more cost-effectively than ever before with subscription licensing. With the VMware Subscription Upgrade Program for Horizon, Horizon 7 customers can upgrade existing perpetual licenses to Horizon Universal License at a price reflecting the additional value, allowing them to deploy anywhere – on premises or in the cloud.

Workspace ONE Intelligence Adds Cross-Platform Risk Analytics to Zero Trust Security Model

By combining industry-leading modern management, access management and digital workspace analytics, VMware has championed a comprehensive approach to enable zero trust security across networks, devices, applications and users. Today, VMware is introducing several new features aimed to help customers adopt a zero-trust security architecture.

Unveiled today, Workspace ONE Intelligence will offer a user and device risk score – a single quantifiable score based on multiple risk attributes that can be used to trigger conditional access policies and automated remediations. Leveraging machine learning, Workspace ONE Intelligence can identify user behavior anomalies based on variance from patterned behavior and automate remediation actions (e.g. force multi-factor authentication, quarantine device) when suspicious user behavior is observed.

In addition, Workspace ONE Trust Network now fully supports Carbon Black, Lookout, and Netskope, allowing customers to integrate best-of-breed security solution data into Workspace ONE and leverage Workspace ONE Intelligence dashboards to provide full visibility into their security posture.  

Support from Partners & Customers

“IT administrators want to give users choice when it comes to OS, device, and when and where work gets done, but they struggle with delivering a consistent and frictionless experience,” said Darrel Ward, senior vice president of Client Solutions at Dell Technologies. “By adding new security capabilities with VMware Workspace ONE and the Chrome OS to Dell Technologies Unified Workspace, we’re giving IT the power to offer a consistent and more secure experience for everyone, no matter the OS they choose. And best of all, users get the flexibility to choose the devices and use cases that fit their needs.”

Daniel Kloud, vice president, Ecosystem and Strategic Partnerships, IBM Data and AI, said: „The new Workspace ONE Intelligent Hub digital assistant powered by IBM Watson Assistant is designed to make it easier for employees to find answers to commonly asked questions and can also give IT and HR teams time back in their day and shift energy from mundane tasks to more strategic projects.”

“At Okta, we’re on a mission to enable every organization to seamlessly and securely use any technology,” said Patrick McCue, senior vice president, Worldwide Partners, Okta. “By bringing together industry leaders in identity and access management and UEM, we are able to deliver best-in-class user experience and security. Our existing and new integrations of Workspace ONE with Okta Identity Cloud and Okta Universal Directory enable organizations to provide more flexibility for users to work from any device and location while delivering the most configurable contextual access security.”

Cvent is a leading meetings, events, and hospitality technology provider with more than 4,000 employees and 300,000 users worldwide. The company offers a robust and comprehensive event management platform, and their Onsite Solutions, including check-in and badging, attendee tracking, lead capture, reporting and analytics, and mobile event apps, help event professionals deliver more efficient, engaging, and measurable in-person experiences. Cvent leverages Workspace ONE to manage, secure, and deliver their cutting-edge technology to their more than 27,000 customers around the world. 

“Every customer has unique requirements when it comes to configuring technology for their events, and we’ve come to count on Workspace ONE to make the configuration, management, and redeployment of our Onsite Solutions devices more secure and efficient,” said Pradeep Mannakkara, senior vice president and chief information officer of Cvent. “With the typical customer requiring thousands of devices per event, it would take our team days, or even weeks, to securely wipe and redeploy them for the next use. With Workspace ONE, devices can be wiped, and new apps can be loaded onto them over-the-air without our team ever having to physically touch them. We know our technology, our customers, and most importantly, our customer’s data, is in good hands with Workspace ONE.” 

Ricoh transforms the way people work with breakthrough office automation (OA) technologies – including printers, copiers and fax machines – to help businesses innovate and grow. Their mission is to enable people to work smarter – a mission that they not only preach to customers, but practice in their own work culture.

“Empowering employees to work smarter is central to our mission, and so we set out to create an environment where our own employees can work from anywhere, anytime and with any device,” said Hiroyuki Ishino, corporate vice president and general manager, Digital Transformation Division, RICOH. “To support this workstyle transformation, our IT team selected VMware Workspace ONE. Today, all of our employees’ devices come pre-installed with the Workspace ONE app catalog and with one touch, they can access all of their work applications from anywhere. With advanced management and security features, Workspace ONE is a comprehensive digital workspace platform that has exceeded our expectations.” 

Based in Jackson Hole, Wyoming, St John’s Health provides expansive health and wellness services to the surrounding community. In a typical year, St. John’s Health admits roughly 1,900 patients, delivers 450 babies, performs 2,750 surgeries, and handles more than 8,500 emergencies. As the organization continues to grow and expand its coverage area, the IT team leverages VMware Workspace ONE to provide its staff with the services they need to care for patients from anywhere.

“As the current trends of telehealth and in-home monitoring continue to evolve, the applications and services we’re able to deliver to our clinicians via Workspace ONE will allow us to stay ahead of the curve,” said Lance Spranger, CIO, St. John’s Health. “The platform’s intrinsic security features allow us to remotely deliver applications to staff working in the field, to any device, and provides us with the flexibility we need to support our geographically-dispersed staff.” 

VITAS Healthcare, the nation’s leading provider of end-of-life services, cares for 18,000 patients across 47 hospice programs in 14 states and the District of Columbia. Mobility is an integral component of the company’s daily operations, especially for VITAS employees who spend about 80 percent of their time caring for patients wherever they call home, whether at their private residence, nursing home, assisted living facility or at the company’s inpatient units. VITAS chose VMware Workspace ONE to manage and better secure all endpoints, including company-owned iPhones, iPads and Mac laptops.

“With the majority of our work taking place in patients’ homes, we are proud to provide our field employees advanced mobility solutions to compliment the high-quality care VITAS provides at the bedside seamlessly and more securely,” said Patrick Hale, CIO, VITAS Healthcare. 

Additional Resources:

News at VMworld

VMware Cloud on AWS Helps Customers Migrate and Modernize Applications with Consistent Hybrid Cloud Infrastructure and Operations

O společnosti VMware

Software společnosti VMware je základem komplexní globální digitální infrastruktury. Její cloudová, síťová a bezpečnostní řešení a produkty pro digitální pracovní prostředí podporované širokým ekosystémem partnerů si volí zákazníci z celého světa jako základ svého dynamického a výkonného digitálního prostředí. Společnost VMware sídlí v Palo Alto v Kalifornii a jejím dlouhodobým cílem je přinášet přelomové inovace a pozitivně ovlivňovat svět. Další informace naleznete na stránkách https://www.vmware.com/company.html.