Společnost CETIN investuje do vysokorychlostního internetu, do sedmi let plánuje zprovoznit milion gigabitových přípojek

Partnerský den, který se konal 26. 9. v pražské La Fabrice, byl pro CETIN příležitostí oslavit 4 roky na trhu a prezentovat dosavadní výsledky a plány v oblasti dalšího rozvoje sítí.

Praha, 30. 9. 2019 – Už čtvrtým rokem společnost CETIN jako velkoobchodní hráč staví, provozuje a zrychluje největší datovou a komunikační síť v České republice. V letošním roce přitom zahájila masivní výstavbu a modernizaci optických sítí FTTH (Fiber to the Home) a FTTB (Fiber to the Building). Přivádíme stabilní rychlý internet přímo do bytu a připojujeme do naší optické sítě stále větší počet budov, a to rychlostí 1 Gb/s. Uživatelé tak mohou získat prakticky neomezenou přenosovou kapacitu pro internet, televizi, multimédia, gaming nebo chytrou domácnost – vše v rámci jediné optické přípojky. 

Generální ředitel společnosti CETIN, Juraj Šedivý, k tomu uvádí: „Připojení domácností optickou přípojkou zatím není běžné, ale jde o trend, který je nezvratný. CETIN proto spustil investiční program, v rámci kterého v příštích 7 letech připojí 1 000 000 domácností optickou přípojkou FTTH. Přineseme tak nejlepší technologie nejen obrazně až do obývacího pokoje.“

Pokračující výstavba rozvaděčů a nasazování nejnovějších technologií dál zvyšuje průměrnou rychlost připojení

Kromě sítí typu FTTH a FTTB společnost pokračuje ve výstavbě uličních rozvaděčů DSLAM, které připojují obce nebo části měst k vysokorychlostní infrastruktuře CETIN, a testuje a nasazuje technologie, které mají vliv na zrychlení sítě. Díky tomu došlo v loňském roce ke zvýšení průměrné dostupné rychlosti připojení v pevné síti CETIN z 52 Mb/s na 67 Mb/s, tedy o celých 25 %. V letošním roce (v období od ledna do srpna) se tento průměr dál zvedl na aktuální průměrnou dostupnou rychlost připojení 80 Mb/s. 

Ověřte si rychlost a možnosti připojení u vás doma

Více než 1 400 000 domácností připojených k pevné optické síti CETIN může dnes využít rychlosti 100 Mb/s. Vyšší rychlost 250 Mb/s má k dispozici 500 000 domovů. Připojení s rychlostí 1 Gb/s je dostupné pro 30 000 domácností v pevné síti CETIN. 

Jak je to u vás doma si můžete už dva roky ověřit online na www.zrychlujemecesko.cz. Na mapě pokrytí si uživatelé mohou zjistit dostupnost rychlého internetu na své adrese a následně se prokliknout rovnou do e-shopů jednotlivých poskytovatelů. Pro uživatele webu chystáme dvě novinky, které plánujeme realizovat do konce roku 2019. Jde o nezávislý měřák aktuální rychlosti připojení pro danou IP adresu a kalkulačku, která uživatelům vypočítá žádoucí rychlost připojení odpovídající potřebám jejich domácnosti. Poradí jim, jak rychlé připojení by měli poptávat, aby jim doma internet fungoval bez problémů.

O společnosti Česká telekomunikační infrastruktura

Česká telekomunikační infrastruktura a.s. (zkráceně CETIN) spravuje a provozuje největší datovou a komunikační síť pokrývající celé území České republiky. Zajišťuje také mezinárodní služby, a to jak pro domácí, tak i pro zahraniční poskytovatele služeb. Své služby nabízí především různým telekomunikačním operátorům, kteří s jejich pomocí zajišťují služby pro koncové zákazníky.

CETIN je součástí skupiny PPF

PPF Skupina PPF investuje do řady odvětví od bankovnictví a finančních služeb přes telekomunikace, nemovitosti, strojírenství, biotechnologie až po pojišťovnictví. PPF působí v Evropě, Asii a Severní Americe. Skupina vlastní aktiva ve výši více než 45 miliard eur (k 31. 12. 2018).