Mapování prostředí pomocí robota při záchranných akcích, automatické vyhodnocování rentgenových snímků nebo zdokonalené automatické čtení textu. Akademici vybrali 8 nejlepších letošních IT diplomových prací z Česka a Slovenska

Tisková zpráva, Praha, 19. listopadu 2019 – Jubilejní desátý ročník soutěže IT SPY, která vybírá nejzajímavější a nejinovativnější IT diplomovou prací z Česka a Slovenska, zná své finalisty. O titul nejlepší diplomky roku se finalisté utkají 12. prosince na půdě pražského MATFYZu. Mezi finálová témata patří mimo jiné projekty, které se zabývají strojovým učením a zdokonalováním umělé inteligence ve čtení textu nebo vyhodnocováním rentgenových snímků, kybernetickou bezpečností, či systém, který dokáže za pomoci robota mapovat špatně přístupná místa a může tak záchranářům usnadnit práci například při důlních závalech. Osm nejlepších prací zvolila akademická porota z 1579 diplomek, které v letošním roce vznikly na 17 IT fakultách v České republice a na Slovensku.

Finálové pozice si mezi sebou rozdělilo sedm vysokých škol. V případě ČR po jednom zástupci do finále vyšlou VUT, Mendelova a Masarykova univerzita. Dvě finálové nominace, jako jediné ze všech zúčastněných, získalo pražské ČVUT. Ze Slovenska se na finále vypraví absolventi STU v Bratislavě, Univerzity v Žilině a Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

„Diplomové práce, jež postoupily do letošního finále, dokazují silnou orientaci na umělou inteligenci, která je v IT na vzestupu a na kterou je kladen důraz napříč obory. To dokazují hlavně práce zabývající se strojovým učením v oblastech, jako je zpracování textu, obrazu, zvuku nebo plánování a optimalizace. Já osobně mám každý rok radost z toho, že se v soutěži objevují i taková témata, která pomáhají celospolečensky. V letošním ročníku máme ve výběru například projekt, který může přispět k rychlejšímu vyhodnocení snímků zubních rentgenů, nebo program, který s využitím robotiky dokáže mapovat terén v postkatastrofických oblastech a přispět tak k záchraně životů,“ říká profesorka Mária Bieliková, předsedkyně poroty IT SPY a děkanka Fakulty informatiky a informačních technologií ze Slovenské technické univerzity v Bratislavě.

O kvalitě diplomových prací je přesvědčen i Tomáš Krátký ze společnosti Profinit, která je spoluorganizátorem soutěže.

„V letošním roce se vybíralo z množství velmi kvalitních a vyrovnaných prací. Mnoho z nich je silně teoretických, což dokazuje, že v České republice a na Slovensku nevychováváme jen dobré pracovníky, ale i kvalitní vědce. To ale neznamená, že o finalisty nebude zájem na trhu práce, protože spousta diplomových prací vzniká ve spolupráci se soukromými společnostmi. Kromě konkrétních interních problémů, které řeší, často pomáhají i v náboru nových zaměstnanců.“

To potvrzuje i Juraj Prstek, Knowledge & Efficiency Manager z vývojového centra Valeo Praha, které se zabývá autonomní dopravou a smart mobilitou a v rámci soutěže uděluje svoji vlastní cenu.

„Podpora studentů a spolupráce s nimi i vysokými školami je pro nás velmi důležitá, protože na trhu práce je o IT absolventy obrovský zájem. Proto je důležité si nadějné studenty, kteří mají zájem o autonomní dopravu a příbuzné obory, vyhlédnout již s předstihem a spolupracovat s nimi ještě během studia. Dělá nám radost i to, že se v soutěži každoročně objeví spousta projektů, které se našeho oboru dotýkají, což dokazuje zvyšující se zájem o vývoj v dopravě a samořiditelné vozy.“ 

Soutěže IT SPY se v letošním roce koná již po desáté. Účastní se jí 1579 absolventů z akademického roku 2018/19 ze 17 IT fakult v České republice a na Slovensku. Vítěz, který kromě akademického uznání získá také 1000 eur na další rozvoj projektu, bude vyhlášen na finálovém galavečeru s prezentacemi jednotlivých projektů, jenž proběhne v refektáři Matfyzu 12. prosince a je přístupný široké veřejnosti. 

Na všechny projekty se můžete podívat na webu https://www.itspy.cz/cz/galerie-nejlepsich/, kde můžete hlasovat i o cenu veřejnosti pro nejsympatičtější projekt. 

O soutěži IT SPY

IT SPY (IT Student Project of the Year Czech & Slovak ACM Chapter 2019; dříve ACM SPY) je oficiální soutěž českých a slovenských univerzit o nejlepší diplomovou práci v oblasti informatiky a informačních technologií. Po odborné stránce soutěž zaštiťují česká a slovenská sekce celosvětové profesní organizace ACM. Cílem soutěže je podpořit studenty v jejich studiu a pomoci jim uplatnit tuto snahu i výsledky v praxi.

IT SPY 2019 je již desátým ročníkem této soutěže. Každoročně mohou fakulty prestižních českých a slovenských univerzit nominovat až 10 % z celkově obhájených prací svých studentů. Jejich kvalita je pak posuzována akademickou porotou z pohledu rešerše, výzkumu, vyhodnocení řešení a realizace. Akademickou část při organizaci zastupuje Fakulta informatiky a informačních technologií Slovenské technické univerzity v Bratislavě. Zástupcem komerčního sektoru a spoluorganizátorem je společnost Profinit.

Soutěž organizují české a slovenské univerzity a Czech and Slovak ACM Chapters (acm.org) a společnost Profinit. Více informací lze nalézt na internetových stránkách www.itspy.cz nebo www.itspy.sk.

O společnosti Profinit EU, s.r.o.

Profinit je od roku 1998 významným hráčem na poli application outsourcingu a information managementu. Úspěšně dodává řešení především v oblasti vývoje software na zakázku, datových skladů a business intelligence zákazníkům v Evropě i USA. Profinit je dlouhodobým partnerem více než 50 významných společnosti z oblastí financí, telekomunikací, utilit a státní správy (v České republice jsou to mj. Česká spořitelna, ČSOB, ČSOB pojišťovna, Komerční banka, O2, Vodafone a řada dalších). 

Profinit poskytuje komplexní služby od návrhu a optimalizace procesů, business a IT architekturu až po finální dodávky ICT řešení. Podle údajů IDC patří mezi pět největších firem v oblasti vývoje software na zakázku v České republice a je držitelem řady dalších ocenění. www.profinit.eu