Českému AI automation startupu Rossum věří investoři, kteří stojí za jednorožci Airbnb, UiPath či Pinterest. Investovali do něj už přes 100 mil. korun

  • Na přepisování papírových faktur do počítače lidstvo každý den vynaloží čas odpovídající více než 100 lidským životům. Počítače totiž stále neumí samy od sebe číst nestrukturované dokumenty. 
  • Rossum v rámci disciplíny Cognitive Data Capture učí počítače rozumět dokumentům. Jeho produkt využívají firmy z 5 kontinentů včetně několika Fortune500 společností.
  • Seedové kolo o celkové hodnotě 3,5 mil. dolarů vedl londýnský venture fond LocalGlobe. K němu se přidal známý fond Seedcamp a několik privátních investorů včetně hvězdného Elada Gila.

27. listopadu 2019 – Co se stane, když počítače nahradí lidi při přepisování dokumentů, kromě toho, že jen na fakturách lidstvo denně ušetří čas odpovídající 100 lidským životům? Firmy se dostanou k přesnějším datům a navíc až 6x rychleji*. Také ušetří až 80 % nákladů a budou mít spokojenější zaměstnance v back office, kterým odpadne nudná, rutinní práce.

Právě pohledem do tradičního firemního backofficu začal příběh Rossumu. Firmu založili tři PhD. studenti umělé inteligence – Tomáš Gogár, Petr Baudiš a Tomáš Tunys. Na doktorátu se všichni věnovali zpracování dokumentů, ovšem se zaměřením na data z webu. Pak si uvědomili, že internet je sice plný hightech firem, ale že svět tradičních společností vypadá úplně jinak. A že jejich zaměstnancům dokážou díky svým schopnostem výrazně ulehčit život.

Startup, který v rámci disciplíny Cognitive Data Capture** učí počítače porozumět dokumentům, už o svém produktu přesvědčil společnosti z 5 kontinentů včetně firem z Fortune500. Rossum se také velmi brzy stal oficiálním technologickým partnerem automatizačních obrů, jako jsou UiPath a Blueprism.

V první fázi Rossum klientům pomáhá se zpracováním faktur či dodacích listů. Využití ale najde i pro jiné dokumenty a napříč segmenty jako účetnictví, logistika, správa nemovitostí a mnoho dalších.

V seedovém kole poslali Rossumu investoři 3,5 mil. dolarů. Kolo vedl londýnský fond LocalGlobe (v portfoliu má např. TranferWise), ke kterému se přidal Seedcamp (v portfoliu UIPath a Revolut) a privátní investoři včetně jmen jako Elad Gil (ex-vice president Twitteru, který investoval do Airbnb či Pinterestu), Ryan Petersen (founder Flexportu, který od investorů získal už 1,3 mld. dolarů) a také jedni z prvních zaměstnanců Googlu, investoři Michael Stoppelman a Vijay Pandurangan. Kola se účastnili také původní čeští preseed investoři Miton a StartupYard. Celkem už tak Rossum od investorů získal přes 100 mil. korun (4,5 mil. dolarů).

„Rossum je zřejmě nejrychleji se učící firma, kterou jsme kdy pomáhali budovat. Zájem o jejich produkt a koncept řešení od velkých firem z celého světa potvrzuje, že i z Prahy se dá vytvořit mimořádná technologie s globálním potenciálem,” říká Tomáš Matejček z investiční skupiny Miton, která do Rossumu poprvé investovala už v roce 2017.

Investoři Rossumu

Přední anglické fondy zaměřující se na seed investice

LocalGlobe

https://localglobe.vc/

Seedcamp 

https://seedcamp.com/

Angel investoři

Elad Gil, bývalý Vice President Twitteru pro strategii, investor v Airbnb, Pinterest, Square, Stripe, Coinbase, Gusto, Instacart, OpenDoor, Wish

http://eladgil.com/

Michael Stoppelman, investor v Lyft, Wish, bývalý Senior Vice President of engineering v Yelpu

https://www.linkedin.com/in/michaelstoppelman/

Vijay Pandurangan, investor ve Wish a Get Room, dřívější Director of Engineering v Twitteru

https://www.linkedin.com/in/vpandurangan/

Ryan Petersen, CEO a zakladatel Flexport

https://www.linkedin.com/in/rpetersen/

Původní čeští pre-seed investoři

Miton

https://www.miton.cz/

StartupYard 

https://startupyard.com/

*Přesnost vyčítaní po natrénování umělé inteligence dosahuje až 98 %, lidská přesnost při 8hodinové pracovní době je přitom jen 93%.

**Instead of using traditional Optical Character Recognition (OCR) extraction software, Rossum’s technology is leading a trend known as Cognitive Data Capture in which computers are taught to understand documents in the way a human does.

This is because OCR-based systems rely on specific rules and templates for every individual type of invoice they receive and they read documents character by character. For even a small business, this can equate to hundreds if not thousands of templates and each new document requires a new set of rules. This leads to higher costs, complex third-party integrations, and a dependency on developers to maintain these systems.

By comparison, Cognitive Data Capture uses deep learning to scan a document like a human would, regardless of the file’s style and formatting, and instead of having to install clunky applications, Rossum’s software runs in the cloud, meaning it can be easily integrated with existing systems and can even be used via a web browser.