Beneš & Michl: Beneš & Michl: E-shopy by měly budovat své jméno. Nyní je to zásadní. Ukazuje se síla značky

Praha 27. října 2020 – Jednoduchá odpověď by mohla znít: smysl to má vždy. Ve světě e-commerce se nesetkáte s firmou, která nepracuje na své značce, a přesto má dostatek poptávek a je úspěšná. Pokud tedy neprodává něco jako jediná na světě. A i taková značka musí na svém vnímání pracovat. Otázkou tedy je, proč se budováním značky vlastně zabývat? Odpověď je jednoduchá. Kvůli úspěchu. Kvůli dlouhodobému úspěchu a profitu.  

V agentuře Beneš & Michl značku vnímají jako jakousi duši firmy a jejích hodnot, jako odraz vnitřního nastavení i firemní kultury. Značka (brand), má dvě zásadní schopnosti. „Zaprvé dokáže v lidech vyvolávat očekávání. Zadruhé vás dokáže odlišit od konkurence. Značka je vypravěčem příběhů a přináší očekávání. A chcete-li uspět, musíte umět tato očekávání opakovaně uspokojovat,“ říká Jan Beneš, Art Director Beneš & Michl, www.benes-michl.cz.  

Ve webové a grafické agentuře Beneš & Michl se řídí jednoduchým heslem – E-shop bez brandu je jako sex bez orgasmu. Budovat značku, dobré jméno, věrohodnost a další, je důležité v každém odvětví podnikání. U e-shopů je situace ještě o něco specifičtější. Při zakládání nového e-shopu a následném správném fungování se dostane na úroveň konkurence. Žádný vrchol ale stále přicházet nemusí. Aby byla firma opravdu úspěšná, musí vystoupit z řady. Snažit se být vidět. Budovat svou značku. Pracovat na sobě.

Pozor na nejslabší místa

„Pokaždé klientům říkám, že je důležité si uvědomit, že vaše značka bude tak silná, jako její nejslabší kontaktní místo,“ uvádí Jan Beneš, Art Director Beneš & Michl, www.benes-michl.cz s tím, že sledovat a zlepšovat všechna kontaktní místa musí e-shop najednou. Nestačí pouze nafotit skvělé fotky produktů, nastavit nízké ceny a vytvořit podrobné popisy produktů i s návodnými videi, když pak samotné dodání trvá o dva dny déle, než co zákazníkovi slíbili. Zákazník si z této zkušenosti vezme pouze to, že mu firma zboží dodala zkrátka pozdě. A bude to dál šířit ve svém okolí. Je mu jedno, že na vině může být samotný dopravce. Je na firmě, aby si vybrala spolehlivého partnera. 

Další rada ohledně budování značky e-shopu – ať je unikátní a neokopírovatelný. Na začátku je třeba si položit otázku, v čem je online obchod unikátní. „Prodáváte něco, co nikdo jiný nemůže nabídnout? Pokud ano, máte vyhráno. Jestliže jste ale 37. online obchod s pneumatikami, bude třeba zjistit a zanalyzovat, co jiného budete mít jen vy. V čem se budete lišit. Pokud to bude dodání v den objednávky, je to dostatečně unikátní? Co když konkurence nabídne druhý den svým zákazníkům to samé? Čím těžší bude vaši unikátnost okopírovat, tím bude vaše značka silnější,“ dává návod Beneš. 

Co když na nic unikátního nepřijdete? 

V ten moment by měla být společnost pro zákazníky zkrátka zapamatovatelná. Když už nabízí produkt, který nabízí i konkurence, potřebuje, aby si zákazníci zapamatovali právě ji. Je jedno, jestli to dokážete pomocí maskota (jako Škoda díly a jejich pan Svíčka), neformální tonalitou komunikace (jako Zoot), netradičním vizuálem nebo vymykajícím se názvem e-shopu (Růžový slon). Důležité je, aby si ji zákazník zapamatoval. Tím zvyšuje šanci, že příště nakoupí právě na jejím e-shopu. 

„Každý má rád příběhy – fungují a lze říct, že také prodávají. Značka firmy by měla odrážet to, v co věříte, vaše zásady i vaše fungování. Svou autentičností i uvěřitelností ovlivňujete obecné povědomí o značce. Jak už kdysi napsal Marty Neumeier, Značka není to, co říkáme my. Je jím to, co říkají zákazníci”,“ říká Beneš z Beneš & Michl, www.benes-michl.cz.

Jaký je tedy recept na tvorbu značky? 

„Odpovězte si na otázky: Co dělám? Proč to dělám? Jak to dělám? Proč by to mělo někoho zajímat? Pak si také stanovte své hodnoty a promítněte je do všeho, co děláte, a to ve všech kontaktních místech. Díky samotným odpovědím naleznete svou jedinečnost. A pak také vyprávějte příběh. Buďte trpěliví,“ dodává Jan Beneš.

O Beneš & Michl

Beneš & Michl je profesionální webová a grafická agentura působící na českém trhu již od roku 2007, tedy 14 let. V rámci svých služeb nabízí webová řešení (vytváří a pečují o stovky webových stránek), grafické služby (loga, katalogy i billboardy) a AR řešení (rozšířená realita, z anglického augmented reality). Proces mají založený na design thinking přístupu (přístup založený na inovaci produktů, služeb a procesů), který pomáhá zrealizovat i ty největší výzvy. Díky svému přístupu dostala agentura již 8x ocenění na prestižní soutěži Web Top 100, přičemž se jednou umístila na první příčce a získala zlatou medaili a dvakrát dostala ocenění v podobě stříbrné medaile. Více informací na https://www.benes-michl.cz/.