Lidé se skládají na firmy. Začínají peer-to-business půjčky Nafirmy.cz

Podnikatelé si mohou nově půjčovat peníze od drobných investorů. Startují tzv. peer-to-business půjčky Nafirmy.cz, které vznikly s cílem nabídnout firmám alternativní zdroj financí, ať už k překonání krize nebo k dalšímu růstu. Novou platformu vyvinula společnost Creative Dock, která v minulosti spustila například známý projekt Zonky. 

Služba Nafirmy.cz je určena pro malé a střední firmy, které chtějí růst anebo potřebují řešit provozní financování. K určování rizikovosti a výše úrokové míry si Nafirmy.cz vytvořily vlastní scoringový model, který kromě účetnictví žadatele reflektuje celou řadu dalších faktorů, jako je typologie zákazníků, renomé a historie firmy. Důraz je kladen ale hlavně na budoucí potenciál firmy. Zatím umí Nafirmy.cz skórovat všechny malé firmy, obzvláště pak e-shopy, penziony, obchody, služby a restaurace s tím, že výčet oblastí se bude průběžně rozšiřovat.

Díky vlastnímu scoringovému modelu nabídnou Nafirmy.cz půjčku i podnikům, které by pravděpodobně dosud na úvěr v běžných bankovních a nebankovních institucích nedosáhly, byť jsou zdravé a s dobrým potenciálem do budoucna. A pokud neuspějí ani ve scoringu v Nafirmy.cz, mohou se zúčastnit v Česku zatím unikátního záchranného programu Nekončíme u NE.

„Chceme pomoci i firmám, které by mohly nést ovoce, ale poškodila je korona. Pokud naším scoringem napoprvé neprojdou, ale mají podle všech ukazatelů zdravé jádro, nabídneme konkrétní několikaměsíční pomoc – konsolidaci financí, pomoc s byznys plánem a podobně. Naším partnerem je účetní portál Sečteno, který danému podniku na nějakou dobu „půjčí“ zkušeného finančního ředitele, který se pokusí firmy připravit na další žádost o půjčku,” říká Libánská.

Investorem v Nafirmy.cz se může stát de facto každý a pomoci tak rozvíjet tuzemské podnikatelské prostředí. Minimální částka, kterou lze firmám přispět na půjčku je 1000 korun, nejvyšší pak 250 000. Zhodnocení investovaných peněz se pohybuje v rozmezí 3,99-14,99 % p.a.. Nafirmy.cz tedy mohou být i pro investory výhodnější než mnohé spořící a investiční produkty bank.

Inspirace k vytvoření platformy Nafirmy.cz pochází z jarní vlny koronavirové pandemie, kdy se poprvé naplno ukázalo, že budou mnozí podnikatelé muset čelit větším či menším finančním problémům. Řešil je i samotný Creative Dock, který poukazoval na to, že pomoc od státu a bank byla nedokonalá nebo nedostatečná.

„V dubnu jsme založili iniciativu Firmy sobě, abychom spojili co nejvíce SME firem a mohli tak lépe komunikovat jejich potřeby směrem k vládě. Celkem jsme spojili přes 8000 firem a zjistili, že jejich největším problémem byl nedostatek hotovosti. Firmám vypadly příjmy a některé banky jim odmítaly půjčit. Proto jsme se v létě, kdy jsme sami krizi silně pociťovali, rozhodli naše tehdy nevyužité kapacity věnovat vývoji tzv. peer-to-business služby, která bude firmám zprostředkovávat peníze od lidí za odpovídající úrok,” vysvětluje zakladatel a šéf společnosti Creative Dock Martin Pejša, která Nafirmy.cz vytvořila a která v létě 2017 představila podobně fungující platformu Zonky, která nyní již samostatně poskytuje peer-to-peer půjčky fyzickým osobám.

Prozatím Nafirmy.cz půjčují od 100.000 do 1 milionu korun. Úroková míra se pohybuje mezi 3,99 % – 14,99 % podle ratingu a splácení je možné v této chvíli nastavit na 6 – 36 měsíců s možností vynechání jedné měsíční platby. S každou půjčkou je také nutné počítat s jednorázovým poplatkem 3 % z půjčované částky.

V druhém kvartále tohoto roku mají Nafirmy.cz v plánu začít nabízet i úvěry pro OSVČ a ve třetím spustit další produkt určený ke krytí sezónních výkyvů příjmu specifických druhů profesí. Pro investory se chystají analýzy, workshopy a otevřené API. Více zde.

„Naši peer-to-business platformu nevytváříme pro korporátního investora. Nafirmy.cz je vlastní projekt Creative Docku. Tak jako například zdravé životní pojištění Mutumutu. Pro náš projekt budeme do budoucna hledat dalšího investora, abychom mohli službu rozvíjet a uvést na další trhy.” uzavírá Libánská.

O Creative Dock

Creative Dock Martina Pejši a Miroslava Essera je firma, která staví další firmy. Zaměřuje se na vytváření startupových projektů pro velké korporace a investory. Z její dílny pochází již řada firem, které na trh přinášejí inovativní služby obvykle postavené na jednoduché online propozici, kvalitní zákaznické péči a originální komunikaci.

Mezi projekty vytvořené v Creative Docku patří například Zonky, Sečteno, Single Case, MALL pay, HoppyGo nebo Mutumutu. Kromě České republiky Creative Dock působí v Německu, Francii, Nizozemsku, Polsku, Maďarsku, Rakousku, Dánsku, Švýcarsku a na Slovensku.