Dluhy domácností za energie klesají a nejčastěji je tvoří nedoplatky záloh při vyúčtování služeb

Praha 24.8.2021 – Již čtvrtý rok po sobě mírně klesá počet domácností, které neplatí dodavatelům energií. Průměrný dluh činí 7536 korun a nejčastěji vzniká neplacením záloh a při ročním vyúčtování. Dalším častým důvodem jsou chybné platby, jako třeba nezměněná výše záloh, nebo chybné fakturační údaje. Dluhy vzniklé při ukončení smlouvy tvoří zhruba pětinu, přestože se jich ročně ukončí přes půl milionu.

Jak vyplývá z analýzy pohledávek významných dodavatelů energií spravovaných společností M.B.A. Finance, meziročně se snižuje počet domácností, které neplatí za energie. Dluhy za energie představují 12 procent ze všech dluhů vymáhaných po domácnostech a jejich průměrná hodnota činí 7536 korun. Na poklesu neplatičů se v posledních letech podílely nižší ceny energií, silný konkurenční boj dodavatelů, mírnější zimy a také rostoucí příjmy domácností.

Většina dluhů je zaplacena mimosoudně a jen řádově procenta dlužníků končí u soudu. Z dat M.B.A. Finance vyplývá, že vysoký podíl lidí, kteří neplatí za energie, pochází z  Moravskoslezského, Ústeckého, Středočeského a Jihomoravského kraje. V ostatních regionech republiky jsou počty neplatičů pod republikovým průměrem. „Pokud je to vědomé neplacení, tak jsou to lidé s nedostatečnými příjmy a zpravidla již dluží za celou řadů položek, které přestali platit před tím. Opakovaně řešíme problémy domácnosti, které neznají své výdaje za energie, neumí si nastavit odpovídající výši záloh, případně nemohou situaci nijak ovlivnit, protože nedisponují žádnými právy k obývanému prostoru, popsal Jakub Zetek provozní ředitel M.B.A. Finance častou situaci lidí, kteří dluží za elektřinu a plyn. Jde o poměrně početnou skupinu, protože podle studie Zranitelný zákazník a energetická chudoba v ČR je takto ohrožena čtvrtina obyvatel Česka. 

Před dluhy by měla domácnosti více chránit novela energetického zákona, která je ve schvalování. Měla by přispět k transparentnosti trhu a ochraně spotřebitelů před nekalými praktikami zprostředkovatelů smluv. Podle Jakuba Zetka se podvody na celkových dluzích za energie podílí minimálně. „Velcí dodavatelé energií nemají skryté nevýhodné podmínky a kontrolují zprostředkovatele smluv. A pokud řeší pohledávky vůči zákazníkům, postupují podle zákona i etických norem a snaží se o dohodu a zachování obchodního vztahu.  Dokonce v některých případech jsou vstřícní a ustoupí od vymáhání.“

V roce 2020 v Česku změnilo dodavatele elektřiny 308 513 domácností a u plynu jich přešlo ke konkurenci 199 946, což je dohromady přes půl milionu změn. Přitom Česká obchodní inspekce řešila řádově desítky stížností na zprostředkovatele smluv a Energetický regulační úřad jich prověřoval přes 7 tisíc. Je tedy zřejmé, že většina ze 186 registrovaných obchodníků s elektřinou a plynem se chová korektně.

„Do budoucna očekáváme u dluhů za elektřinu a plyn mírné zhoršení, protože kromě rostoucích cen fosilních paliv se do cen energií promítne zdražování emisních povolenek a náklady na zvýšený podíl obnovitelný zdrojů,“ upozornil Jakub Zetek na pravděpodobný růst počtu neplatičů, vzhledem k vývoji situace v energetice.

Profil:

Společnost MBA Finance provádí komplexní správu pohledávek s efektivním procesem vymáhání od upomínkového servisu, přes mimosoudní až po soudní inkaso. Zajišťuje také restrukturalizaci a odkup pohledávek.

Na českém trhu působí od konce roku 2005, sídlí v Praze a její operační centrum je umístěno v Jeseníku. Je součástí mezinárodní skupiny MBA CONSULT se sídlem v Singapuru.

Skupina MBA CONSULT je jedním z nejvýznamnějších hráčů působících v oblasti poradenství, CRM řešení a správy retailových problémových aktiv ve střední a východní Evropě a v Asii. Poskytuje ucelené řešení nejvýznamnějším společnostem z finančního sektoru (bankovnictví, pojišťovnictví), telekomunikací, utilit (dodavatelé energií a plynárenské společnosti), komunální a státní správy.

www.mbacgroup.cz