Greenpeace dnes odstartovalo klimatické turné před volbami v Brně

Postupně Greenpeace se svým stánkem navštíví tato města:

6.9. od 12:00 Brno
7.9. od 12:00 Ostrava
8.9. od 12:00 Pardubice
13.9. od 12:00 Praha
21.9. od 12:00 Liberec
22.9. od 12:00 Ústí nad Labem 


Zástupci Greenpeace chtějí v kontaktní kampani diskutovat s místními lidmi o ochraně klimatu, konci uhlí, spravedlivé transformaci uhelných regionů, udržitelném zemědělství a ochraně české přírody. Zmíněná témata považuje Greenpeace za klíčová pro letošní volby do Poslanecké sněmovny, proto se na ně zaměřuje v rámci kampaně Spolu pro klima.

Současná vláda se podle Greenpeace dostatečně nevěnovala tématům souvisejícím s ochranou klimatu a životního prostředí, nedodržovala své mezinárodní závazky plynoucí z Pařížské dohody a dostatečně nehájila právo českých občanů na život ve zdravém životním prostředí. Jedním z cílů kampaně Spolu pro klima je proto dostat témata související s ochranou klimatu do veřejné debaty a pomoci voličům se zorientovat v klimatické politice jednotlivých kandidujících politických stran. Společně s partnery se Greenpeace podílí i na přípravě vlastních předvolebních debat v Praze a v Ústí nad Labem.

“Globální změna klimatu je jednou z největších výzev lidstva, ale v české předvolební debatě se téměř vůbec neřeší. Naše cesta po republice by měla pomoci toto téma otevřít a ukázat veřejnosti, jaké mají strany mezery v otázce snižování emisí či adaptace na změnu klimatu,“ říká Zuzana Arnadová, mediální koordinátorka tour Spolu pro klima.

Součástí tour bude také seznámení veřejnosti  s výsledky analýzy volebních programů, které připravily  organizace Greenpeace, Hnutí Duha a Zelený kruh. Analýza programů posuzovala čtrnáct tematických okruhů, strany navíc mohly odpovědět na 30 doplňujících otázek. Analýzu organizace zveřejní v úterý 7. září.

Lidé, kteří navštíví stánek Greenpeace, si také budou moct prohlédnout putovní výstavu, která na příběhu obyčejných lidí ilustruje, jaké dopady má klimatická změna na českou krajinu, a co s tím můžeme jako společnost dělat. Součástí programu bude i doprovodný hudební program, který je určen zejména mladším posluchačům a fotobudka. Zájemci budou moci podepsat výzvu budoucí vládě, aby se zasadila o ochranu klimatu.