Analytik: Rozšíření indexu DAX přinese snížení volatility

Německá společnost Deutsche Boerse dnes rozšiřuje evropský index DAX z původních 30 titulů na 40. Důvodem je především větší diverzifikace, která má zajistit vyšší stabilizaci indexu. Podle analytika Purple Trading Jaroslava Tupého to v dlouhodobém horizontu povede ke snížení volatility indexu.

Rozšíření počtu akciových titulů zahrnutých v indexu DAX pomůže získat větší pozornost mezinárodních investorů. Index získá větší rozmanitost přidáním průmyslových odvětví jako je elektronický obchod a lékařské technologie.

„Je nepravděpodobné, že by v krátkodobém horizontu došlo k nějakých divokým nákupům nebo výprodejům ovlivněným rozšířením indexu, a to především vzhledem k tomu, že trh si je kompletně jistý, které akcie budou přidány,“ říká Jaroslav Tupý, analytik Purple Trading.

Na místě je podle něj určitá opatrnost, protože se přece jen jedná o revizi velkého rozsahu a lze tedy očekávat významnější intradenní pohyby. Toto období může krátkodobě přinést nové tržní příležitosti pro obchodníky, kteří hledají vysokou volatilitu a jsou při tom ochotni akceptovat zvýšené riziko.

„Z dlouhodobého hlediska je pak ale téměř jisté, že rozšíření počtu akciových titulů v indexu DAX bude mít za následek snížení volatility systému. Pokud se totiž do systému přidají další akcie, má to za následek zklidnění celého systému,“ doplňuje Tupý.

To by v dlouhodobém horizontu mohlo být lákadlem pro obchodníky, kteří DAX dříve opomíjeli z důvodu často agresivních pohybů.

Index DAX je německý burzovní akciový index Frankfurtské burzy a počítá se od 30. prosince 1987. Akciové tituly se do indexu zařazují na základě objemu obchodů a tržní kapitalizace. Vstupní údaje pro výpočet hodnoty indexu DAX se čerpají z tržních kurzů akcií z elektronického obchodování XETRA. Jedním z impulzů k této úpravě byl kolaps společnosti Wirecard v roce 2020 a jedná se o největší revizi indexu od roku 1988.

Do Indexu DAX40 budou nově zařazeny tyto společnosti:
Airbus SE Sartorius AG Vz

Zalando SE Porsche Automobil Holding

Siemens Healthineers AG Brenntag SE

Symrise AG Puma SEHelloFresh SE Qiagen N.V.