Prohlášení Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR k návrhu na krizové ošetřovné pro rodiče OSVČ

Končící vláda schválila návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové na krizové ošetřovného pro pracující rodiče. Ošetřovné se týká všech nemocensky pojištěných zaměstnanců (paní ministryně rozšířila nárok i na DPČ a DPP). 


I nadále tak v naší zemi existují děti druhé kategorie – a to děti živnostníků. Jejich rodiče sice platí nemocenské pojištění, ale na ošetřovné nárok nemají. Stačilo přitom tak málo – místo slova “zaměstnanec“ použít “pojištěnec“. Tento návrh naše sdružení v připomínkovém řízení sice uplatnilo, ale marně. Končící vláda tak potvrdila, že OSVČ jsou pro ni skupinou, kterou je potřeba ničit jakýmkoli způsobem.

Poslanci pětikoalice prosadili na zasedání Parlamentu návrhy, aby alespoň krizové ošetřovné živnostníci, kteří platí nemocenské pojištění, dostali. K definitivnímu odstranění této nespravedlnosti tak učinili první krok.

OČR (ošetřování člena rodiny) – v ČR jsou, protože někteří pracující rodiče nemají nárok na OČR v případě nemoci dítěte (jsou OSVČ spolu s DPČ a DPP, za které je placeno nemocenské).  

V Praze dne 13. 12. 2021