Pro doručení zásilek IKEA využívá Gebrüder Weiss elektrovozy

Praha, 21. prosince 2021 – Výrobky jako knihovna „Billy“ nebo postel „Hemnes“ od švédského výrobce nábytku IKEA se od října dostávají k zákazníkům v okolí Vídně v bezemisních elektrických vozidlech. Pro divizi Home Delivery má Gebrüder Weiss v provozu 15 nových plně elektrických dodávek od výrobce Quantron. Přechod na vozidla s nulovými emisemi snižuje emise CO2 při dodávkách koncovým zákazníkům přibližně o 150 tun ročně. 

Kromě rozvozu elektrickými dodávkami poskytuje Gebrüder Weiss i další služby jeho zaměstnanci přímo ve skladu IKEA. Patří sem mimo jiné rozvoz zboží, nakládka a plánování vozidel. Nábytek a velké spotřebiče doručují koncovým zákazníkům dvoučlenné posádky, které na požádání zboží přímo na místě vybalí a smontují. Gebrüder Weiss plánuje ročně doručit v oblasti Vídně přibližně 60 000 zásilek s novými e-vozidly. Vozidla odebírají zelenou elektřinu během nakládky v centrálním skladu a jsou tak připraveny k použití bez časových ztrát způsobených nabíjením.  

Dodávka bez emisí 

„Vybudováním a spuštěním provozu našeho nového elektrického vozového parku ve Vídni jsme o krok blíže k našemu cíli, kterým je celosvětové doručování zákazníkům bez emisí CO2 do roku 2025,“ říká Claes Lindgren, vedoucí oddělení zákaznického doručování IKEA Rakousko. Vídeň je jedním z 30 velkých měst po celém světě, kde IKEA přechází na vozidla s nulovými emisemi pro rozvoz zboží. S Gebrüder Weiss, říká Claes Lindgren, mají po svém boku logistického poskytovatele, který již úspěšně využívá různé alternativní systémy pohonu v každodenní logistice. 

„Vzhledem ke krátkým požadovaným dojezdovým vzdálenostem v oblasti Vídně a nízké přepravní hmotnosti jsou elektromobily pro naše služby doručování do domu ideální. Zejména v městských aglomeracích s vysokou hustotou osídlení a dopravy přispívají elektrovozy významně k bezemisní dodávkové dopravě,“ říká Jürgen Bauer, člen vedení společnosti Gebrüder Weiss. V budoucnu budou dodávky pro zákazníky IKEA realizovány prostřednictvím elektrických dodávkových aut i v dalších rakouských spolkových zemích. 

IKEA partner v Rakousku i mimo něj

Gebrüder Weiss je logistickým partnerem IKEA od roku 2017. Kromě Rakouska obsluhuje logistická společnost zákazníky IKEA v Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku a Chorvatsku. I v těchto zemích plánuje společnost ve střednědobém horizontu přejít na rozvoz pomocí elektrických dodávek. V Rakousku společnost Gebrüder Weiss provozuje kromě služby Home Delivery již téměř rok také několik výdejních míst IKEA. S 220 000 odbavenými zásilkami ročně je Gebrüder Weiss největším logistickým partnerem švédské nábytkářské společnosti v Rakousku. 

Obsah obrázku text, auto

Popis byl vytvořen automaticky

U flotily e-dodávek v distribučním centru IKEA ve Vídni (zleva): Claes Lindgren, ředitel dividze Customer Fulfillment, IKEA Austria; Jürgen Bauer, člen představenstva Gebrüder Weiss a Hannes Staubmann, Product Manager Home Delivery v Gebrüder Weiss. (zdroj: Gebrüder Weiss / Martin Jager)

Obsah obrázku země, patro, skupina

Popis byl vytvořen automaticky

Tým Gebrüder Weiss ve službách IKEA ve Vídni (zdroj: Gebrüder Weiss / Martin Jager)

Obsah obrázku text, budova, oranžová, stavebnictví

Popis byl vytvořen automaticky

Na cestě ke koncovému zákazníkovi: produkty jsou nakládány ve skladu IKEA ve Vídni (zdroj: Gebrüder Weiss / Martin Jager)

Obsah obrázku osoba, interiér, postel, modrá

Popis byl vytvořen automaticky

Nábytek doručují dvoučlenné posádky Gebrüder Weiss, které na požádání zboží na místě vybalí, sestaví a postarají se o odvoz obalového materiálu. (zdroj: Gebrüder Weiss)

……………………………………………………………………………………………………………

O společnosti

Firma Gebrüder Weiss zaměstnává více než 7400 zaměstnanců ve 170 vlastních pobočkách a patří k předním přepravcům a logistickým firmám v Evropě. Zastřešen společností Gebrüder Weiss Holding AG se sídlem v rakouském Lauterachu sdružuje tento podnik kromě svých hlavních obchodních divizí, jimiž jsou pozemní přeprava, letecká a námořní přeprava a logistika, též řadu vysoce specializovaných oborových řešení a dceřiných společností – mj. logistické poradenství x|vise, tectraxx (oborový specialista pro high-tech firmy), dicall (komunikační řešení, průzkum trhu, školení), Rail Cargo (železniční přeprava) a balíkovou službu Gebrüder Weiss Paketdienst, spolupodílník rakouské společnosti DPD. Toto propojení umožňuje koncernu reagovat rychle a flexibilně na požadavky zákazníků. Zásluhou velkého množství ekologických, ekonomických a sociálních opatření je tento rodinný podnik s historií v oblasti přepravy dlouhou více než 500 let považován i dnes za průkopníka v otázce udržitelného hospodaření.

V České republice společnost Gebrüder Weiss zaměstnává 375 zaměstnanců. Poskytuje tuzemské a mezinárodní pozemní přepravy, leteckou a námořní přepravu, skladovou logistiku a komplexní logistická řešení šitá na míru.