Udělejte si pořádek ve starých smlouvách. Zdražování vybízí k revizi současných pojistek, ušetřit se dají tisíce

Praha, 7. ledna 2022 – Novoroční předsevzetí, týkající se financí, si dává zhruba polovina Čechů. V šuplících v řadě domácností přitom leží i několik let staré smlouvy s pojišťovnami, dodavateli energií i mobilními operátory, které už jsou velmi často nevýhodné a jejich revizí se dají ušetřit nemalé finance z rodinného rozpočtu. Stáří pojistných smluv se většinou pohybuje kolem šesti až osmi let, za tu dobu se ovšem ceny výrazně změnily a s nimi i životní situace lidí, která mnohdy neodpovídá realitě. 

„Řešili jsme například pojištění chalupy, ze které se během let stalo bydlení i s trvalou adresou. Díky přenastavení smlouvy a změně z rekreačního bydlení na rodinný dům, byla i konečná částka nižší. Také jsme upravovali starší pojištění a až při této komunikaci se zákaznicí jsme přišli na to, že má na střeše fotovoltaické panely, které ale v pojištění zahrnuté původně nebyly,” přibližuje některé příklady neaktuálních pojištění Martin Daneš, ředitel divize pojištění Srovnejto.cz. „Aktuální situace na energetickém trhu přiměla nebo bohužel dokonce donutila řadu domácností upravit smlouvy s dodavateli energií, pravidelně lidé také aktualizují své mobilní tarify nebo dodavatele internetu. Na zrevidování pojištění majetku, životního pojištění nebo povinného ručení už ale nemyslí. V řadě rodin se uzavíraly právě tyto smlouvy při kupování nemovitostí, při první hypotéce nebo v době nákupu vozu. Nejen, že dnes už mají lidé třeba rodiny a pojistku uzavírali ještě za svobodna a bezdětní, ale také mohou ve většině případů platit za něco, co již nepotřebují. Právě nyní ideální čas na kontrolu těchto smluv a porovnání aktuálních nabídek.”

U smluv na majetek je důležité zkontrolovat, jestli stále odpovídá hodnotě nemovitosti. V posledních letech ceny domů, bytů, chat i třeba garáží výrazně stouply, staré smlouvy obsahují ale stále částku v době pořízení. Po zrevidování smlouvy by nové pojištění mělo obsahovat i informace o rekonstrukci, opravě střechy nebo pořízení nového vybavení včetně spotřebičů, to vše nemovitost zhodnocuje. I přistavené patro nebo terasa by mělo být součástí nového pojištění. Za uplynulé roky se také nabídky pojišťoven i seznamy rizik značně rozšířily a zákazníci mohou mít za stejné nebo nižší finance lepší služby, ale hlavně plné krytí v případě pojistné události. 

„U energií je důležité se podívat na to, zda je smlouva uzavřena na dobu určitou či neurčitou a zda je cena po tu dobu zafixována nebo jen určena aktuálním ceníkem, který se může v průběhu trvání smlouvy měnit. Doporučujeme zákazníkům hlídat si výpovědní lhůty, někde totiž nelze smlouvu vypovědět okamžitě nebo lze, ale se sankcemi,“ vyjmenovává jednotlivá úskalí ředitel divize energií Srovnejto.cz Aleš Fojtík. „A když vám dodavatel oznámí změnu ceníku a vás čeká zdražení, jako je tomu aktuálně u většiny zákazníků, je možné podat výpověď ve zkrácené lhůtě a bez sankcí. Doporučujeme vzít si do ruky poslední vyúčtování spotřeby a třeba právě na srovnejto.cz si srovnat ceníky dodavatelů a sjednat s asistencí našich specialistů tu nejvýhodnější právě pro danou domácnost a situaci.“

Základem je vědět, kdy a jak nevýhodné smlouvy změnit. Bez pokut je lze vypovědět při jejich takzvaném výročí a sjednat nové výhodnější. Zbytečné výdaje také může stát takzvaná prolongace smlouvy neboli automatické prodloužení, při kterém vám může dodavatel sám změnit produkt vašeho pojištění nebo nastavit méně výhodný ceník energií. 

Od 1.1. 2022 vstoupilo navíc v platnost několik ustanovení, které zlepšují postavení zákazníků a  mohou pomoci řešit právě staré smlouvy. 

„Jedná se například o rozšíření možností výpovědi smluv na dobu určitou, které mají zakotveno automatické prodlužování nebo to, že smlouvy na dobu určitou delší než 36 měsíců se po uplynutí této doby stávají smlouvou na dobu neurčitou,“ dodává Aleš Fojtík. 

www.srovnejto.cz

Skupina Srovnejto

Skupina Srovnejto se zaměřuje na poradenství a kompletní sjednávání produktů pro oblast rodinných financí, ať už je to pojištění od povinného ručení až po pojištění domácnosti, energie nebo mobilní tarify. Její služby doposud využily na slovenském i českém trhu více než 3 miliony uživatelů, kteří si prostřednictvím webů Srovnejto.cz, ePojisteni.cz, Tarifomat.cz, Pujcky.cz, Porovnajto.sk a  Superpoistenie.sk snadno a rychle snížili své životní náklady. Značky spadající pod Skupinu Srovnejto mají více než desetiletou tradici a  webový portál Srovnejto.cz je aktuálním lídrem na tuzemském trhu. Od roku 2018 je vlastníkem celé skupiny německý mediální dům Bauer Media Group.