Vodafone pomáhá šetřit planetu. Výrazně zjednodušuje pořízení eSIM a nové podoby se dočkají i klasické SIM karty

12. ledna 2022 – Pořízení elektronické SIM karty (eSIM) nikdy nebylo snazší. Vodafone přichází s plně digitálním řešením, které šetří nejen čas zákazníků, ale i životní prostředí. Aby byl dopad na planetu co nejmenší i u klasických SIM karet, nahradí i ty Eco-SIM vyrobená výhradně z recyklovaného plastu. Jen v síti Vodafone díky Eco-SIM celosvětově ušetří 320 tun plastu ročně, který se vůbec nebude muset vyrobit.

Zatímco dříve byl pro pořízení eSIM potřeba kód na papírovém voucheru, nyní zákazník vše vyřídí elektronicky během několika minut. „Stačí si přes samoobsluhu Můj Vodafone objednat eSIM. Za pár minut zákazník najde v samoobsluze QR kód, přes který si ji stáhne do svého telefonu. Vodafone také přichází s možností, ve které odpadá scanování QR kódu. Stačí do objednávky zadat takzvaný EID kód a eSIM se do telefonu stáhne automaticky,“ říká Michal Janda, ředitel oddělení produktů a služeb Vodafonu. A dodává: „Také v případě, že zákazník chce vyměnit klasickou SIM za eSIM, vše vyřídí jednoduše z pohodlí domova.“

Novou eSIM tak zákazník získá prakticky okamžitě a bez nutnosti návštěvy prodejny Vodafonu. „Kromě toho, že je digitální řešení mnohem pohodlnější a rychlejší, pomáhá šetřit životní prostředí. Není totiž potřeba žádný zbytečný papír nebo plast a odpadá i doprava eSIM voucheru k zákazníkovi,“ vysvětluje Zuzana Holá, ředitelka komunikace a udržitelnosti Vodafonu. 

Nutnou podmínkou pro využití eSIM je telefon, který tuto funkci podporuje. V minulosti byly spíše raritou, jejich nabídka ale rok od roku narůstá. V roce 2021 už podporoval eSIM každý čtvrtý prodaný telefon ve Vodafonu a očekává se, že jejich podíl se zvýší i v budoucnu. Podle predikce GSM Association bude do roku 2025 dokonce zhruba 60 % všech prodaných chytrých telefonů na světě s integrovanou elektronickou SIM kartou plně kompatibilních.

Uplatnění eSIM se netýká pouze mobilních telefonů, ale otevírá dveře například chytrým řešením internetu věcí. „Díky miniaturní velikosti a integraci čipu do přístroje je možné připojit i další chytrá zařízení, do kterých se klasická SIM karta nehodí. Jde například o různá čidla, sondy, hodinky nebo trackery. Rozvoj eSIM je urychlen mimo jiné spuštěním 5G sítí, kde se počítá s masivním zapojením zařízení internetu věcí právě s integrovanou SIM kartou,“ vysvětluje Janda. 

Více informací o nové eSIM je k dispozici na  www.vodafone.cz/esim

Plastové karty nahradí Eco-SIM

Virtuální eSIM je vůbec nejekologičtější variantou SIM karty. Aby byl i u plastových karet dopad na životní prostředí co nejmenší, zavede Vodafone v České republice v první polovině letošního roku  tzv. Eco-SIM. Ty budou vyrobené pouze z recyklovaného plastu.

Eco-SIM navazuje na zavedení polovičních nosičů SIM karet z minulého roku. Je pro nás totiž důležité snižovat dopad na planetu nejen ve svém vlastním provozu, ale pomáhat k tomu i našim zákazníkům. K tomu patří i radikální omezení zbytečných jednorázových odpadů, a využívání recyklovaných materiálů všude, kde je to možné,“ doplňuje Zuzana Holá z pohledu udržitelného podnikání  Vodafonu. 

Zmenšením velikosti nosiče SIM karty snížil Vodafone celosvětově spotřebu plastu o přibližně 340 tun ročně, což odpovídá zhruba 1 760 tunám emisí oxidu uhličitého. Zavedením Eco-SIM se dále sníží potřeba výroby o 320 tun primárního plastu ročně, což má potenciál uspořit dalších 1 280 tun emisí.

Pomáháme zákazníkům šetřit přírodu

eSIM a Eco SIM jsou dalšími kroky ve snaze Vodafonu o eliminaci dopadu svého podnikání na životní prostředí. Jeho infrastrukturu pohání již dnes výlučně energie z obnovitelných zdrojů a veškerý elektroodpad ze svých sítí i používaných výrobků poskytuje k recyklaci nebo dalšímu využití. Ve všech jeho prodejnách je také možné odevzdat nepoužívané mobilní telefony k dalšímu odbornému zpracování a každý zákazník tak může přispět k cirkulární ekonomice. Zároveň tím podpoří technologie s pozitivním společenským dopadem, neboť Vodafone všechny peníze z recyklace věnuje Nadaci Vodafone, která právě takové technologie podporuje. 

Zákazníci mohou také při rozhodování o koupi nového telefonu využít tzv. Eco Rating, což je unikátní měření dopadu telefonů na životní prostředí z pohledu celého jejich životního cyklu. Vodafone zákazníkům usnadňuje hledání a upozorňuje na telefony s tím nejlepším hodnocením. 

Více informací o činnosti Vodafonu v oblasti ochrany životního prostředí najdete na www.vodafone.cz/udrzitelne-podnikani/.

O společnosti Vodafone

Vodafone je telekomunikačním lídrem v Evropě a Africe. Naším cílem je „spojovat pro lepší budoucnost“ a naše odborné znalosti a rozsah působení nám dávají jedinečnou příležitost dosáhnout pozitivní změny pro společnost. Naše sítě udržují rodiny, přátele, firmy i vlády ve spojení a hrajeme zásadní roli při udržování chodu ekonomik a kritických odvětví, jako je vzdělávání a zdravotní péče. Vodafone je největším operátorem mobilních a pevných sítí v Evropě, je největším světovým poskytovatelem připojení k internetu věcí (IoT) a naše technologická platforma M-Pesa v Africe umožňuje 50 milionům lidí těžit z přístupu k mobilním platbám a finančním službám. Mobilní a pevné sítě provozujeme v 21 zemích a ve 52 dalších spolupracujeme v oblasti mobilních sítí s partnery. K 30. září 2021 jsme měli více než 300 milionů mobilních zákazníků, více než 28 milionů zákazníků s pevným připojením, více než 22 milionů televizních zákazníků a přes 130 milionů připojených IoT zařízení.

V České republice poskytuje Vodafone služby více než 4,5 milionu zákazníků – zhruba 3,9 milionu připadá na mobilní služby, dalších přibližně 700 tisíc na fixní služby, kde Vodafone posílil svou pozici po integraci společnosti UPC Česká republika. Podporujeme diverzitu a inkluzi prostřednictvím našich politik v oblasti mateřské a rodičovské dovolené, celosvětově s pomocí internetového připojení posilujeme postavení žen a obecně zlepšujeme přístup ke vzdělání a digitálním dovednostem. Respektujeme všechny jednotlivce bez ohledu na rasu, etnickou příslušnost, zdravotní postižení, věk, sexuální orientaci, genderovou identitu, kulturu nebo náboženství.Vodafone rovněž dělá významné kroky ke snížení dopadu svého podnikání na planetu. Jde například o nákup 100 % elektřiny z obnovitelných zdrojů po celém světě i o opětovné použití, další prodej nebo recyklaci 100 % našeho nadbytečného síťového vybavení nejpozději od roku 2025. Firma také postupně snižuje emise skleníkových plynů z provozu i z dodavatelského řetězce. Díky těmto krokům chce Vodafone dosáhnout nejpozději v roce 2040 uhlíkové neutrality. Více informací na www.vodafone.cz