Děti z domovů nabídnou své velikonoční výrobky. Obchůdky s Albertem se po dvou letech vrací i do prodejen

Několik měsíců vyplňují děti ze sociálně znevýhodněného prostředí volné chvíle plánováním a výrobou jarních dárků a dekorací. Chtějí zákazníkům velikonočních obchůdků nabídnout originální výrobky, které zaujmou a zároveň potěší. Po pauze způsobené pandemií budou malí obchodníci letos prodávat i osobně. Zákazníci je mohou potkat ve vybraných prodejnách Albert. Nechybí ale ani online prodej. Celý výtěžek z Obchůdků putuje zpět dětem.

Téměř čtyři desítky dětských domovů a organizací, které pomáhají dětem ze sociálně znevýhodněného prostředí, se zapojily do letošního šestého ročníku Velikonočních obchůdků s Albertem. Část vlastnoručně vyrobených dárků a dekorací už malí obchodníci nabízejí v online obchůdku na stránkách Nadačního fondu Albert. Ve třinácti krajích děti představí své výrobky i osobně ve vybraných obchodech Albert. Zákazníci se tak s nimi můžou pobavit o procesu výroby či si nechat doporučit některou z ozdob. Obchůdky startují už v sobotu 2. dubna a probíhat budou až do Velikonoc. Seznam míst a termínů je dostupný zde.

Malým obchodníkům chyběl osobní kontakt

„Těšíme se, že se děti mohou letos postavit do svých stánků a nabídnout dárky a dekorace, na kterých několik měsíců intenzivně pracovali. V online prodeji jsme našli novou cestu, ale mnohým dětem i zákazníkům osobní kontakt scházel,“ vysvětluje Kristýna Bernatová z Nadačního fondu Albert, který akci organizuje. Obchůdky rozvíjí děti v plánování, výtvarných dovednostech, finanční gramotnosti i komunikaci se zákazníky.

„Na obchůdky jsme se připravovali, a ještě stále připravujeme, se značným časovým předstihem a velikým nasazením našich dětí. Velikonoční téma nám dává spoustu možností. V současné době jdeme do finále,“ popisuje Mirka Radochová z Dětského domova Domino v Plzni.

To, že děti příprava velmi baví, potvrzuje i Kateřina Kuthanová z Charity České Budějovice: „Rády se zapojily do všech činností. Už když jsme společně vymýšleli, co budeme vyrábět, tak říkaly nápady, které znají ze školy. Děti jsme si rozdělili podle věku a s každou skupinkou jsme se zaměřili na daný výrobek.“ Malí obchodníci i jejich doprovody se moc těší, že budou moci opět prodávat osobně v prodejně. „Proto i vymýšlíme, co si vezmeme na sebe, a děti se předhánějí, kdo z nich půjde pomáhat,“ doplňuje.

Jarní nápady, které upoutají

Na přípravě dárků a dekorací si děti již tradičně nechávají pořádně záležet. Letos vlastnoručně vyrobily desítky produktů, z nichž si vybere opravdu každý. Malí obchodníci nabízejí například originálně zdobené kraslice, šitá kuřátka, velikonoční věnečky, jarní svíčky či piškvorky a další dekorace s motivy jara.

Dárky z obchůdků neudělají radost jenom kupujícím či obdarovaným, ale i jejich malým tvůrcům. Celý výdělek získaný prodejem putuje zpět k dětem. „Společně vydělané penízky si rozdělí mezi sebe a druhou půlku dají na vstup do multikina. Animované filmy mají moc rády a k tomu si chtějí dát i popcorn,“ vysvětluje Kateřina Kuthanová.

O Albertu

  • Obchody Albert působí na českém trhu více než 30 let. První obchod, supermarket v Česku pod názvem Mana 6. června 1991 v Jihlavě.
  • Síť prodejen Albert má více než 300 obchodů po celé České republice, hypermarkety a supermarkety Albert najdou zákazníci v každém kraji.
  • Albert patří mezi největší soukromé zaměstnavatele v Česku, o zákazníky se denně stará téměř 20 000 zaměstnanců.
  • Činnost obchodů Albert oceňují i odborníci. V roce 2019 získala společnost Albert cenu Odpovědný zahraniční investor, kterou uděluje vláda za aktivitu v oblasti společenské odpovědnosti, zlepšování životního prostředí a podporu regionů a dobrovolnictví.
  • Albert neustále pracuje na modernizaci prodejen a zkvalitňování služeb. Od roku 2017 prošla rekonstrukcí a modernizací již více než polovina prodejen Albert v Česku.  
  • Nadační fond Albert založil Albert 1. září 2009 za účelem podpory zdravého životního stylu dětí i jejich rodičů a podpory vzdělávání, integrace a rozvoje dětí ze sociálně znevýhodněných skupin.
  • Zdravé stravování podporuje Nadační fond Albert prostřednictvím vzdělávacího programu Zdravá 5, který přibližuje dětem principy zdravé výživy a zdravého životního stylu. Sociálně znevýhodněné děti fond podporuje prostřednictvím hlasování zákazníků v rámci programu Bertík pomáhá a projekty Obchůdky s Albertem a Do Alberta na praxi