Češi za čtvrtletí zobchodovali kryptoměny za miliardu

V prvním čtvrtletí letošního roku investoři v Česku zobchodovali kryptoměny za zhruba 1,1 miliardy korun. To je zhruba o polovinu méně než ve stejném období loni během takzvané bitcoinové horečky. Největší objem obchodů i nadále připadá na bitcoin a ethereum, říká ředitel a zakladatel české společnosti Bit.plus Martin Stránský.

Přestože objem obchodů zaostával za loňským rokem, zájem se začal postupně zvyšovat, což souvisí i s pozvolným nárůstem kurzu bitcoinu až na více než 47 000 dolarů na konci března. Poté přišel nicméně znatelný pokles ke 40 000 dolarů.

„Kurz bitcoinu i zájem o obchodování v březnu nadále ovlivňovala nejistota na trzích kvůli konfliktu na Ukrajině. K tomu se přidává rostoucí inflace a obavy z regulace obchodování s kryptoměnami v rámci EU,“ říká Martin Stránský.

Budoucí vývoj bude podle expertů záviset na další eskalaci konfliktu na Ukrajině a jeho vlivu na ekonomický vývoj ve světě, například na růst inflace nebo akciové trhy. 

Bit.plus je největší obchodník s kryptoměnami na českém trhu s obratem přes dvě miliardy korun. Vedle kryptoměn nabízí investice i do digitálního a fyzického zlata. Nedávno začal nabízet také nákup a prodej etherea. Ethereum je vedle bitcoinu nejoblíbenější kryptoměna, která loni zaznamenala zhodnocení o zhruba 400 procent.