České rodiny si na školní potřeby nepůjčují, letos si ale výrazně připlatí

Hradec Králové, 1. září 2022 – I přes rostoucí ceny zvládne naprostá většina českých domácností pořídit školní potřeby pro děti v rámci běžných výdajů nebo úspor, tedy aniž by si musely půjčit. Společnost KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK), která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků, zjistila, že na výbavu do školy potřebují úvěr jen 4 % českých rodin. 

Na školní potřeby pro děti si musejí půjčit spíše ženy než muži a nejčastěji jde o půjčky v rámci širší rodiny. Půjčují si především lidé ve středním věku (35 až 44 let), žijící ve vícečlenných domácnostech se třemi a více dětmi. Rodiče, kteří potřebují půjčku na školní výbavu pro své děti, jsou zpravidla na rodičovské dovolené nebo v domácnosti a žijí v moravském regionu. 

Inflace se samozřejmě nevyhnula ani cenám školních potřeb. Podle společnosti Česká distribuční vzrostla cena základních potřeb pro prvňáky meziročně o 280 korun na 2 400 korun. V našem průzkumu jsme ale zjistili, že některé rodiny si na školní výbavu pro své děti musejí půjčit i více než 5 000 korun. Naprostá většina českých rodičů ale pořídí školní potřeby pro své děti i bez úvěrů, nanejvýš s menší pomocí širší rodiny,“ říká Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK.

Kromě rodičů na rodičovské dovolené a v domácnosti si na školní pomůcky půjčují nejčastěji rodiče pracující ve státní správě a sociálních službách nebo zaměstnanci v oboru průmyslu a stavebnictví. Na výbavu do školy si půjčují především lidé se základním vzděláním nebo vyučení bez maturity. 

Potřeba úvěru na školní pomůcky pro děti samozřejmě souvisí s čistým příjmem domácností. Na školní výbavu si tedy půjčují především rodiče, kteří uvádějí, že jim jejich rodinný rozpočet často nevystačí ani na nejlevnější potraviny a oblečení. Rodiny, které potřebují za tímto účelem úvěr jsou často bez úspor, a navíc mají i další závazky po splatnosti,“ dodává Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK. 

Výsledky analýzy společnosti Česká distribuční, která je největším distributorem akčních letáků v České republice, ukázaly, že nejvíce zdražily sešity a papíry, penály, aktovky nebo přezůvky. I když budou rodiče hodně šetřit, zaplatí za výbavu prvňáka nejméně 2 400 korun. Další výdaje představují pro rodiče školní výlety, exkurze nebo povinné kurzy a rovněž kroužky a další mimoškolní aktivity.

O společnosti KRUK
Společnost KRUK Česká a Slovenská republika s.r.o. (KRUK) je členem skupiny KRUK – mezinárodní společnosti, založené v roce 1998 a působící v České republice, Polsku, Rumunsku, Německu, Itálii, Španělsku a na Slovensku. Společnost KRUK se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Spravuje pohledávky bank, pojišťoven, telefonních operátorů i poskytovatelů energií a dalších služeb. Partnerský, osobní přístup k zadluženým osobám či firmám a pochopení jejich situace jsou hlavní přednosti, kterými se KRUK vyznačuje. Cílem tohoto přístupu je motivovat zadlužené osoby k zahájení jednání o splacení dluhů. Více informací o společnosti KRUK je k dispozici na webu www.cz.kruk.eu.