Neinvestují jen Pražané. Přes Fondee zhodnocují své peníze investoři napříč celou republikou, vyplývá z dat Fondee

Praha 8. září 2022 – Data společnosti Fondee, jejíž služba umožňuje lidem investovat již od tisíce korun, poukazují na rostoucí trend soukromého investování napříč věkem i regiony. Přestože lidé žijící v Praze stále tvoří zhruba třetinu všech investorů, kteří přes Fondee své peníze zhodnocují, lidé investují i v dalších regionech. 10 % pochází z Jihomoravského kraje, 8 % z Moravskoslezského. Investují lidé s příjmy již kolem 30 tisíc korun měsíčně. Zajímavý obrázek poskytují data ve věci přístupu k investičnímu riziku, které jsou lidé v různých regionech ochotni podstupovat. Nejvyšší sebevědomí v tomto ohledu projevili investoři v Moravskoslezském kraji. Data také ukazují, že čtvrtina lidí registrovaných u Fondee investuje přes tuto platformu vůbec poprvé, a to jak z řad starších lidí, tak i mladých.

„Z našich dat je patrné, že investování není zdaleka parketou lidí žijících v Praze. Rozdíl mezi počtem investujících lidí v Praze a v jiných městech není tak velký, jak by se mohlo zdát. V Praze se sice nachází třetina naší klientely, ale poměr vzhledem k obyvatelstvu je podobný jako například v Ostravě. To nám v kombinaci s údaji o věku našich klientů jasně ukazuje, že vlastně investují lidé napříč regiony i populací,“ vysvětluje Eva Hlavsová, spoluzakladatelka Fondee.

Průměrný věk lidí investujících přes Fondee se pohybuje okolo 35 let. V průměru nejmladší investoři se nacházejí na Vysočině, tam jich téměř polovinu tvoří lidé mezi 20 až 30 lety. Nejstarší klienti jsou naopak v Praze. Věk investorů se však napříč regiony neliší nijak drasticky. 

„Jako účel investice lidé nejčastěji uvádí střednědobé investování, konkrétně se jedná o 43 % investujících u Fondee. Druhým nejčastějším důvodem je spoření na důchod, které uvádí zhruba čtvrtina klientů,“ uvádí Hlavsová.

Investice na stáří je doménou pražských investorů. Stejně tak jsou v hlavním městě lidé, kteří mají nejdelší zkušenost s investováním. Téměř 20 % z nich investuje již déle než pět let. Pro srovnání: na Vysočině dělá tento poměr sotva 12 %. 

„Všechna tato čísla jsou pro nás coby investiční platformu vlastně lichotivá. Ukazují totiž, že naše klientela je pestrá. I proto jsme nedávno rozšířili svoji službu o multiple portfolia, která lidem umožňují rozdělit investici podle účelu a vybrat si až ze sedmi investičních profilů. Do budoucna lze očekávat, že věkové a regionální zastoupení klientů bude už jen rovnoměrnější. Z investování vlastních peněz se zkrátka pomalu stává samozřejmost,“ uzavírá Jan Hlavsa, CEO společnosti.

Více o Fondee

Český startup Fondee mění způsob, jak lidé uvažují o investicích. Funguje jako online služba pro jednoduché investování do fondů akcií a dluhopisů. Pomáhá zejména těm, kterým leží peníze na běžných účtech a kteří hledají snadnou a efektivní cestu jejich zhodnocení. Fondee pro ně zprostředkuje investice do fondů sdružujících akcie a dluhopisy. Registrace probíhá online, klient si jen vybere typ portfolia a zbytek už je bez starostí. Projekt v roce 2017 založili Eva a Honza Hlavsovi, kteří nabyli zkušenosti ve financích v londýnské City a chtějí lidem investování zpřístupnit. V roce 2021 získali pro svůj startup milion eur od skupiny soukromých investorů a J&T Banky, která se zároveň stala brokerem platformy. Od ledna 2022 Fondee působí také na Slovensku.