Akademici vybrali 9 nejlepších letošních IT studentských projektů

Elitní studentská soutěž IT SPY, kterou pořádají české a slovenské univerzity s podporou české a slovenské pobočky organizace ACM, zná své finalisty. Akademická porota vybrala devět nejzajímavějších prací, které byly úspěšně obhájeny v rámci letošních státních zkoušek. Česká veřejnost má nyní šanci seznámit se s nejlepšími projekty, které tento rok na českých vysokých školách v IT oborech vznikly. Do finále se probojovaly práce řešící kybernetickou bezpečnost, předpovídající pohyby na burze nebo zjednodušující práci policie. Podle odborníků je velká šance, že některý z projektů najde uplatnění i v globálním měřítku. Devět finalistů bylo vybráno z více než 1900 diplomových prací, úspěšně obhájených na 24 fakultách českých a slovenských univerzit. (TZ)

Letošní výběr finalistů se rozdělil mezi osm univerzit. Dvě finálové nominace získalo pražské ČVUT, ze kterého pocházel také absolutní vítěz loňského ročníku. Po jedné nominaci získala Karlova univerzita v Praze, VUT v Brně a brněnská Mendelova univerzita. Zastoupena je také práce z VŠB v Ostravě, plzeňské Západočeské univerzity, Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a Slovenské technické univerzity v Bratislavě. Na rozdíl od loňských ročníků se letos mezi finalisty neprobojovala žádná dívka.

„Letošní rok jasně ukazuje vzestup zájmu o problematiku kybernetické bezpečnosti a jejího řešení jak na úrovni běžných uživatelů, tak korporací. Příjemně nás překvapila schopnost českých a slovenských studentů využívat big data v celé řadě nových oborů a pracovat s nimi v neotřelých kontextech. Studenti zároveň prokázali, že dokáží vytvářet hodnotné projekty využitelné například v lékařství nebo armádě,“ uvádí docent Jaroslav Zendulka z VUT v Brně, který je garantem pro letošní 7. ročník soutěže IT SPY.
„Díky poptávce po IT odbornících lze očekávat, že o autory finálových prací bude na globálním trhu práce zvýšený zájem. A to oprávněně, protože jejich projekty patří mezi nejlepší, které letos na českých a slovenských školách vznikly.“

O uplatnitelnosti prací je přesvědčen také Tomáš Krátký ze společnosti Profinit, která v rámci spolupořadatelství soutěže v porotě reprezentuje hlas soukromé sféry.
„Většina finalistů soutěže z minulých let se stala úspěšná buď v akademickém, vědeckém nebo komerčním sektoru, letošní rok proto jistě nebude výjimkou,“ domnívá se Krátký. „Oceňuji, že velká část projektů dokáže teoretické řešení třeba ve spolupráci s univerzitou a s pomocí investora přenést do praxe. Což je věc, která je důležitá nejen pro české vysoké školy jako takové, ale také pro budoucnost české ekonomiky.“

Vyhlášení absolutního vítěze soutěže IT SPY proběhne 7. prosince v Praze. Na základě prezentací finalistů ho vybere panel složený z akademiků a zástupců průmyslu. Vítěz získá také finanční příspěvek na další rozvoj projektu.

O soutěži IT SPY

IT SPY (IT Student Project of the Year Czech & Slovak ACM Chapter 2016; dříve ACM SPY) je oficiální soutěž českých a slovenských univerzit o nejlepší diplomovou práci v oblasti informatiky a informačních technologií. Po odborné stránce soutěž zaštiťují česká a slovenská sekce celosvětové profesní organizace ACM. Cílem soutěže je podpořit studenty v jejich studiu a pomoci jim uplatnit tuto snahu i výsledky v praxi.

IT SPY 2016 je již sedmým ročníkem této soutěže. Každoročně mohou fakulty prestižních českých a slovenských univerzit nominovat až 10 IT prací od svých studentů. Jejich kvalita je pak posuzována akademickou porotou z pohledu rešerše, výzkumu, vyhodnocení řešení a realizace.

Soutěž organizují české a slovenské univerzity a Czech and Slovak ACM Chapters (acm.org)  ve spolupráci se společností Profinit. Více informací lze nalézt na internetových stránkách www.itspy.cz nebo www.itspy.sk.

O společnosti Profinit EU, s.r.o.

Profinit je od roku 1998 významným hráčem na poli application outsourcingu a information managementu. Úspěšně dodává řešení především v oblasti vývoje software na zakázku, datových skladů a business intelligence zákazníkům v Evropě i USA. Profinit je dlouhodobým partnerem více než 50 významných společnosti z oblastí financí, telekomunikací, utilit a státní správy (v České republice jsou to mj. Česká spořitelna, ČSOB, ČSOB pojišťovna, Komerční banka, O2, Vodafone a řada dalších).

Profinit poskytuje komplexní služby od návrhu a optimalizace procesů, business a IT architekturu až po finální dodávky ICT řešení. Podle údajů IDC (2012) patří mezi pět největších firem v oblasti vývoje software na zakázku v České republice a je držitelem řady dalších ocenění. www.profinit.eu

Kontakt pro média

Jitka Kosovská

Organizáror soutěže

E-mail: jitka.kosovska@profinit.eu

Telefon: +420 602 750 978

Martin Thoř

PR agentura FYI Prague

E-mail: martin.thor@fyiprague.cz

Telefon: +420 737 023 115

Finálové projekty
elitní soutěže IT SPY 2016

Systém pro extrakci informací z kriminalistických textů

Autor: Marek Naggy
Škola: Fakulta aplikovaných věd, Západočeská univerzita v Plzni

Lze s kriminalistických spisů a dalších informací automaticky sestavit strukturu zločinecké organizace včetně vytipování důležitosti jejich členů?

Program, který dokáže z informací v textu (jména, data, místa…) jako jsou novinové články, soudní spisy nebo kriminalistické dokumenty vytvořit kriminální síť a propojit v ní jednotlivé členy struktury. Na základě výsledků určí klíčové osoby, jejichž odstranění dokáže zničit nebo citelně nabourat celou kriminální síť.

Oproti náhodným analýzám může policii usnadnit vyhledávání zločinců, ušetřit čas a až 69 % nákladů. Tento program může pomoci i při práci investigativních reportérů a novinářů.

Stanovisko poroty: Porota ocenila velmi dobrou úroveň zpracování tématu, realizace i experimentální vyhodnocení.

Získávání a analýza textových dat pro oblast finančních trhů

Autor: Jonáš Petrovský
Škola: Provozně ekonomická fakulta, Mendelova Univerzita v Brně

Dá se nálada na finančních trzích předpovídat pomocí analýzy příspěvků na sociálních sítích?

Algoritmus zkoumá komentáře a vyjádření na internetu a jejich vliv na pohyb cen akcií. Práce porovnala téměř 6 000 000 dokumentů na Twitteru, Facebooku a Yahoo Finance a zkoumala dopad výroků (pozitivních i negativních) na jejich ceny.

Výsledky dokazují jasnou spojitost a algoritmus tak mohou využít finanční domy při sledování vývoje akciových trhů nebo jednotlivé společnosti při zkoumání dopadu veřejného mínění na ceny jejich akcií.

Stanovisko poroty: Porota ocenila zejména kvalitní formální stránku práce, velmi dobrou realizaci, experimentální vyhodnocení a diskusi dosažených výsledků.

Herne teoretická optimalizace detekce škodlivého chování

Autor: Raman Samusevich

Škola: Fakulta elektrotechnická, České vysoké učení technické v Praze

Jak být o krok napřed před umělou inteligencí, využívanou cyberzločinci? Jak zabránit robotům v napodobování uživatelského chování?

Jedná se systém odhalování cyberzločinců, kteří se s využitím spamových emailů, podvodných programů a dalších nástrojů snaží vypadat jako běžní uživatelé a chtějí tak obelstít bezpečnostní systémy pracující na bázi umělé inteligence.

Tento projekt vznikl ve spolupráci s bezpečnostní divizí O2, která jeho výsledky využívá v rámci svého bezpečnostního systému.

Stanovisko poroty: Porota ocenila kvalitu zpracování, výrazný výzkumný aspekt, realizaci, experimentální vyhodnocení i potenciální využití, které bylo ověřeno na datech z reálného prostředí.

Optická lokalizace velmi vzdálených cílů ve vícekamerovém systému

Autor: Jan Bednařík

Škola: Fakulta informačních technologií, Vysoké učení technické v Brně

Popis projektu:

Dokážeme identifikovat polohu objektu na zeměkouli jen na základě vizuální informace? Může fungovat optický lokalizační systém, doplňující GPS?

Optický lokalizační systém (OLS) dokáže v reálném čase lokalizovat objekty, které nemohou být (například díky svým malým rozměrům) zachyceny radarem anebo využívají technologii stealth. Pracuje na principu sběru a vyhodnocování videozáznamu z několika vhodně rozmístěných kamerových stanic.

Systém dokáže lokalizovat i velice malé objekty, jako jsou drony. Může tak být využit ke kontrole provozu letišť, hlídání budov a průmyslových objektů.

Stanovisko poroty: Porota ocenila kvalitu zpracování této výzkumně-experimentální práce, jejíž výsledky mají potenciál jak publikační, tak využití v praxi.

Efektivní vyhledávání ve videu pomocí komplexních skic a explorace založené na sémantických deskriptorech

Autor: Adam Blažek

Škola: Matematicko-fyzikální fakulta, Univerzita Karlova

Jak najít konkrétní scénu v desítkách hodin videozáznamu? Lze najít konkrétní snímky v řádech sekund jen na základě skic?

Nástroj pro prohledávání videa Sketch-based Video Browser umožňuje jednoduché a rychlé vyhledávání v rozsáhlých video databázích pomocí skic i klíčových slov. Díky vhodnému sestavení programu ho lze používat i na běžném domácím PC během zlomků vteřiny tak dostávat výsledky ze stovek hodin videa. Tento program se stal dvojnásobným vítězem na mezinárodní soutěži v hledání ve videu Video Browser Showdown v roce 2014 a 2015.

Program se dá využít nejen na prohledávání domácích video kolekcí, ale také edukačních videí, videobank nebo ve filmovém řemeslu.

Stanovisko poroty: Porota ocenila výbornou úroveň práce z hlediska všech posuzovaných aspektů.  Výsledky již byly několikrát publikovány na mezinárodním fóru s ohlasy v podobě citací a vytvořený nástroj dosáhl výrazných úspěchů i na mezinárodních evaluacích.

Program pro post-processing a analýzu komplexních rozsáhlých spektroskopických prohlídek v rámci protokolů Virtuální observatoře

Autor: David Andrešič

Škola: Fakulta elektrotechniky a informatiky, Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava

Popis projektu:

Dokáže český projekt výrazně přispět ke zjednodušení práce světových astronomických špiček?

Vysoká škola báňská – technická univerzita Ostrava ve spolupráci s německou Univerzitou Heidelberg odhalily nové možnosti v odhalování hvězdných spekter a časových řad. Zásadně modifikovali program SPLAT-VO, který je využíván astronomy po celém světě. Došlo k vylepšení jen funkcí, ale i uživatelského prostředí. Z této inovace tako mohou těžit například vědci pracující na projektu celo oblohového dalekohledu LSST nebo americkém vědeckém zařízení LIGO, kde jako první dokázali detekovat gravitační vlny.

Tento projekt nabízí široké spektrum využití, hlavně díky urychlení a zjednodušení procesů programu, v moderní astronomii.

Stanovisko poroty: Porota ocenila potenciální praktickou využitelnost astronomickou komunitou a skutečnost, že byly výsledky již publikovány na mezinárodní úrovni.

Analýza chování a vylepšení navrženého PUF na FPGA

Autor: Filip Kodýtek

Škola: Fakulta informačních technologií, České vysoké učení technické v Praze

Popis projektu:

Má každé elektronické zařízení unikátní otisk, stejně jako má člověk unikátní otisk prstu? Je možné tento otisk využít v kybernetickém zabezpečení?

Všichni dnes používáme různá elektronická zařízení k přístupům k bankovním účtům nebo soukromým prostorám. Problematickou částí bývají úložiště klíčů a certifikátů. Nejenže nejsou vždy bezpečná, ale jejich řešení bývá často drahé a náročné. Systém PUF (Physical Unclonable Function) usnadňuje a nahrazuje tato bezpečnostní řešení, protože každý přístroj má unikátní, stejně jako člověk otisky prstů, fyzikální vlastnosti.

Výsledkem PUF je tak unikátní otisk zařízení, který se dá využít jako tajný klíč pro softwarové zabezpečení.

Stanovisko poroty: Porota ocenila kvalitní zpracování problematiky, včetně realizace a experimentálního vyhodnocení. Výsledky již byly několikrát publikovány na mezinárodním fóru.

Číslicové řízení laboratorního modelu kuličky na ploše

Autor: Ľuboš Spaček

Škola: Fakulta aplikované informatiky, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Popis projektu:

Jak je složité naprogramovat pohyb plochy tak, aby dokázala bezpečně provést kuličku bludištěm?

Tento program představuje model nestabilní plochy, na jejíž střed má být umístěna kulička. Kulička představuje těleso v systému, kde i po nepatrném náklonu plochy, dojde k radikálnímu vychýlení tělesa a celkové nestabilitě. Tento výukový model je schopný vést studenty od návrhu řazení, přes identifikaci až po odzkoušení na reálném modelu. Na plošině je navržené bludiště, které je možné nasnímat kamerou a automaticky vypočítat nejvhodnější trajektorii kuličky na nestabilní ploše.

Využití tohoto projektu je hlavně v edukační rovině, a to například při výuce řízení nestabilní soustavy. V praxi je možné jej implementovat při testování rozličných algoritmů.

Stanovisko poroty: Porota ocenila zejména dobrou úroveň realizace a ověření řešení.

Segmentace anatomických orgánů v medicinských datech

Autor: Martin Tamajka

Škola: Fakulta informatiky a informacnych technologii, Slovenská technická univerzita v Bratislavě

Popis projektu:

Dokáží počítače analýzou medicinských dat identifikovat a popsat anomálie tak složitého orgánu, jako je lidský mozek?

Počítačová podpora diagnostiky šetří čas a zefektivňuje práci lékařů, v tomto případě hlavně radiologů. Metoda využívá segmentace z magnetické rezonance lidského mozku a jejich převodu do 3D dat. Počítačová diagnostika umožňuje odhalování různých anatomických anomálií, jako jsou například nádory. Eliminuje také možnost selhání lidského faktoru při diagnostice.

Tento projekt nabízí jasné využití ve zdravotnictví, když dokáže pomoci k rychlejším a přesnějším diagnózám.

Stanovisko poroty: Porota ocenila zejména celkově velmi dobré zpracování tématu s realizací a experimentálním vyhodnocením a rovněž skutečnost, že výsledky již byly publikovány na mezinárodní konferenci.