Nejvíce případů softwarového pirátství se řeší na Ústecku a v Praze

PRAHA, 12. prosince 2011 — Nejvíce případů softwarového pirátství ve firmách se řeší na Ústecku, v Praze a Jihomoravském kraji. Naopak nejméně případů se vyskytuje v Karlovarském, Pardubickém a Středočeském kraji. Vyplývá to ze statistik protipirátské organizace BSA (Business Software Alliance). Analýza bere v potaz nejen počet řešených případů, ale nově také množství oznámení pirátství (udání), jež BSA z jednotlivých krajů obdrží. (TZ)

Žebříček krajů podle počtu řešených případů pirátství (První místo=nejvíce případů. Statistika BSA zahrnuje počty řešených případů a nově i počet obdržených oznámení pirátství.)

1.

Ústecký

2.

Praha

3.

Jihomoravský

4.

Moravskoslezský

5.

Plzeňský

6.

Královéhradecký

7.

Liberecký

8.

Olomoucký

9.

Vysočina

10.

Zlínský

11.

Jihočeský

12.

Středočeský

13.

Pardubický

14.

Karlovarský

„Co do počtu obdržených oznámení největší nárůst zaznamenáváme z regionů, které doposud stály stranou: Ústecko, Karlovarsko či Zlínsko. Nejvíce případů se nicméně stále řeší v oblastech s  vyšší ekonomickou aktivitou, což jsou města jako Praha, Plzeň, Ostrava či Brno,“ říká Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA.

Růst případů pirátství ale rozhodně neznamená, že v dotyčných krajích se krade software více než jinde. „Znamená to, že již neplatí, že vyšetřování pirátství je jen doménou velkých průmyslových aglomerací. Pražské nebo brněnské firmy byly doposud lidově řečeno více na ráně. Byla u nich větší pravděpodobnost, že třeba nespokojený zaměstnanec na nelegální software upozorní,“ vysvětluje Jan Hlaváč.

Nejvíce pirátů je mezi malými a středně velkými firmami

BSA registruje nejvíce oznámení na firmy, v nichž pracuje deset až sto zaměstnanců. Co do odvětví převažují společnosti z oblasti výroby, logistiky, inženýringu, designu a grafiky. „Větší firmy se sto a více zaměstnanci si legálnost softwaru pečlivě hlídají. Zaměstnanci to vědí, a proto takové firmy jen málo udávají,“ říká Jan Hlaváč.

Mezi nejčastěji užívaný nelegální software ve firmách patří operační systémy a kancelářské aplikace společnosti Microsoft, antivirové programy (Symantec), software pro grafiky (Adobe, Corel) a projektanty (Autodesk).

V Česku je podle poslední analýzy BSA v počítačích instalováno 36 procent softwaru nelegálně. Hodnota ukradeného softwaru představuje 3,7 miliardy korun. Míra softwarového pirátství v Česku výrazně klesá hlavně ve firemním sektoru. Naopak v domácnostech pirátského softwaru přibývá.

Firmy se přiznávají k pirátství dobrovolně

SHRNUJÍCÍ INFOBOX:

  • V Česku se pirátsky užívá 36 procent softwaru.
  • Kvůli pirátství softwarové firmy podnikající v Česku přicházejí ročně o tržby v hodnotě 3,7 miliardy korun.
  • Průměrná výše kompenzace určené poškozeným výrobcům softwaru letos činí 260 tisíc korun.
  • Pirátství oznamují nejčastěji: firmy stěžující si na nekalou konkurenci (50 %), zaměstnanci (40 %), ostatní (10 %).
  • Důvody pro oznámení pirátství ve firmě: pomsta zaměstnavateli (71 %) a nesouhlas s pirátstvím (29 %).

Novým trendem je snaha firem pirátský software dobrovolně přiznat a legalizovat bez asistence orgánů činných v trestním řízení. „Pro všechny zúčastněné to je výhodnější nejen z hlediska nákladů, ale hlavně času a stresu, který vyšetřování a případný soud provází,“ vysvětluje Hlaváč.

Pokud firma dobrovolně uzná, že licence neodpovídají skutečnosti, poškození výrobci neuplatní tvrdé postihy a spokojí se s dokoupením chybějících licencí: „V soudním řízení by mohli požadovat trojnásobek běžné ceny. Velmi často se tak odškodnění vyšplhá i přes milion korun,“ varuje Jan Hlaváč. Uváděné částky navíc neobsahují náklady na právní zastoupení obviněných a další náklady vyplývající z trestního či občanského soudního řízení. Za pirátství navíc hrozí i trest odnětí svobody až na osm let a zabavení věci.

Na výzvu zatím reagovala třetina firem

V průběhu listopadu obdrželo 13 tisíc firem poštovní obsílku kvůli podezření z možného užívání nelegálního softwaru. Protipirátská organizace BSA se na firmy obrací s výzvou, aby provedly kontrolu legálnosti softwaru užívaného při podnikání. „Na naši výzvu zatím reagovala zhruba třetina obeslaných firem. Kromě dopisu se situaci snažíme řešit i osobním jednáním s managementem firem,“ říká mluvčí BSA Jan Hlaváč.

Pokud vedení firem na výzvu nebude reagovat, může to být v případě soudního řešení pirátství pro management přitěžující: „Manažeři se pak stěží mohou vymlouvat na to, že o softwarovém pirátství nevěděli, že k němu docházelo bez jejich vědomí či přičinění,“ uzavírá Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA.

O organizaci BSA (Business Software Alliance)

Business Software Alliance (www.bsa.cz) je přední celosvětovou organizací, která se zabývá prosazováním bezpečného a legálního digitálního světa. BSA je mluvčím světového komerčního softwarového průmyslu a jeho hardwarových partnerů směrem ke státním institucím a na mezinárodním trhu. Členské společnosti BSA představují nejrychleji se rozvíjející průmyslové odvětví na světě. BSA podporuje inovace technologií vzděláváním a iniciativami v oblasti ochrany autorských práv, on-line bezpečnosti, obchodování a e-komerce. K tuzemským členům BSA patří společnosti: Adobe, Apple, Asseco Poland S.A., Autodesk, Bentley Systems, CNC, Corel, Dassault Systèmes SolidWorks Corporation, Microsoft, Progress Software, Siemens, Symantec, Tekla a The MathWorks.