SSŠVT: Žáci se na odborné školy nehrnou. Firmy si je však žádají

Žáci posledního ročníku základní školy po celém Česku nemají příliš zájem o odborné vzdělání. Kvůli populačně slabším ročníkům jich navíc stále ubývá. Podle vyjádření pražského magistrátu volí gymnázia a humanitní školy. Přitom na trhu práce je právě největší poptávka po strojních inženýrech a IT expertech, jak vyplývá i z údajů Soukromé střední školy výpočetní techniky (SSŠVT), která patří mezi nejvýznamnější IT školy v Česku. (TZ)

V případě, že by se studenti váhající s tím, jakou školu vystudovat, porozhlídli po nabídkách práce, udělali by nejlépe, kdyby se zaměřili právě na odborné školy. Počet absolventů technických škol totiž nestačí pokrývat rychle se zvyšující poptávku firem.

„Nezaměstnanost našim studentům skutečně nehrozí. K tomuto dni nalezli práci prakticky všichni naši absolventi, aniž by byli evidování na úřadu práce,“ potvrdil ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky v Praze Martin Vodička. Také úspěšnost pokračování v dalším studiu na univerzitě je vysoká. Studenty škola kontinuálně připravuje a až 94 procent těch, kteří se hlásí na vysoké školy, uspěje. Práci snadno nacházejí i po absolvování vysokých škol.

Praktické dovednosti zvyšují šance na vyšší platové ohodnocení v budoucnu. Specializace, o které je na trhu zájem své studenty k nim vede i SSŠVT jsou: programování, udržování počítačových sítí nebo navrhování a správa webových stránek s napojením na databáze. „Snažíme se i v rámci běžné výuky, aby naši studenti byli vedeni co nejvíce k praktickým dovednostem a specializacím, o které je na trhu zájem,“ říká ředitel Martin Vodička s tím, že ti, kteří je skutečně umí, mají i nadstandardní ohodnocení.

Informační obory rovněž lákají na vysoké platy, které se v oboru dlouhodobě pohybují kolem 37 tisíc korun. Neobvyklé nejsou ani 150tisícové platy.

Prezentace škol v plném proudu

Přestože mají žáci posledních ročníků základních škol na podání přihlášky na střední školu relativně čas, možnost seznámit se nabídkou dalšího studia mají již v těchto dnech.

Soukromá střední školy výpočetní techniky se bude prezentovat 1. listopadu v Mladé Boleslavi na přehlídce studijních a učebních oborů SŠ EdukArt 2012 v prostorách Vzdělávacího centra Na Karmeli. Dále pak nebude chybět na výstavě Schola Pragensis konané ve dnech 22. až 24. listopadu v Kongresovém centru Praha.

Žáci i rodiče, kteří výstavy navštíví, dostanou pozvánku na dny otevřených dveří, které se budou konat v prostorách školy na pražském Proseku ve dnech:

13. listopad 2012 (úterý) od 17:00

29. listopad 2012 (čtvrtek) od 17:00

12. prosinec 2012 (středa) od 17:00

10. leden 2013 (čtvrtek) od 17:00

4. únor 2013 (pondělí) od 17:00

Pro více informací navštivte prosím www.sssvt.cz.