Češi mění své návyky v pití kávy. Stále častěji si i doma připravují kvalitní espresso

Praha, 8. listopadu 2012 – Mezi Čechy roste obliba kvalitních kávových nápojů. V poslední době znatelně vzrůstá zájem zejména o espressa a speciální kávovary. Trend potvrzují i prodejci elektra. Například v prodejní síti Expert Elektro letos vzrostly prodeje kávovarů až o 30 procent. Nárůst obliby kvalitního espressa podpořil také nový trend kapslových přístrojů, které přípravu kávy značně zjednodušily. Na celkových prodejích se podílí z jedné pětiny. (TZ)

Češi pomalu ustupují od klasického „turka“ a dávají přednost chuti před úsporami. Silné a chutné espresso si pomalu získává svou oblibu i v malých domácích kuchyních. „Zvýšený zájem jsme zaznamenali zejména o  espressa pro domácí použití. I u Čechů se pomalu se stává trendem, že v každé kuchyni stojí přístroj na přípravu kvalitní kávy,“ shrnuje Jaromír Duraja, product manager sítě elektroprodejen Expert Elektro.

Espressa se dají rozdělit do dvou základních skupin. Prvními jsou plnoautomatické přístroje, které používají pro výrobu espressa praženou kávu. Ta je namleta až těsně před výrobou nápoje. Druhá skupina spotřebičů využívá kapsle s předem namíchanou směsí dle přání konzumenta. „Kvalitní přístroj na kávové nápoje lze pořídit od zhruba 2 000 Kč do 50 000 Kč. Záleží na výrobci, vybavenosti spotřebiče a požadavcích zákazníka,“ vysvětluje Jaromír Duraja ze společnosti Expert Elektro.

Většina konzumentů má kávu v oblibě kvůli její chuti. Mladší generace si jí cení pro povzbuzující účinky. Ženy kávu považují za ideální nápoj pro chvíli odpočinku. Preferují zejména jemnější kávové nápoje (cappuccino, cafe latte). Muži pijí kávu hlavně s kolegy a potrpí si na její silnější verze (espresso, turecká káva). S rostoucím věkem si lidé raději vychutnávají šálek kávy o samotě.

Káva je Evropanům známa od 17. století.  Původní domovinou kávy je Etiopie, odkud se postupně rozšířila do arabských zemí. Z oblasti Arabského poloostrova se následně dostala do Evropy i na české území. Druhů kávy i způsobů jejího pražení i konečné úpravy je nespočet. Každý preferuje jinou chuť, která je dána jak odrůdou kávových zrn a jejich namícháním, tak způsobem pražení.

O společnosti Expert Elektro

Společnost Expert Elektro je nákupní sdružení, které vzniklo v roce 1995. O rok později bylo přijato za člena mezinárodní kooperace Expert International se sídlem ve Švýcarsku. Připojilo se tak ke skupině zhruba 3000 odborných obchodníků v Evropě. Expert International svým obratem zaujímá mezi evropskými řetězci celkově 4. místo.

Česká expertní síť se v současné době skládá ze 17 společníků a 55 prodejen. Mezi největší společníky patří K+B Expert, dále pak Elektro expert Jankovský, Elektro Vision a Spektrum Elektro. Společnost Expert Elektro v posledních letech zaznamenává trvalý růst a její podíl na tuzemském trhu se systematicky a plynule zvyšuje. Pokračuje výstavba prodejen, které nabízejí veškerý sortiment z oblasti elektroniky, elektrospotřebičů a počítačů pro domácnost včetně příslušenství a servisu. Konsolidace společnosti přináší své plody a stává se garantem dalšího trvalého rozvoje v České republice. Do budoucnosti otevírá nové perspektivy všem současným i budoucím členům společnosti. Motto Expert Elektro zní: „Expert – dobrá rada, dobrá cena“.
Vždy aktuální informace o společnosti Expert Elektro naleznete na www.amic.cz/tiskove-stredisko/expert-elektro/ nebo na www.expert.cz.