Nezávislá média v crowdfundingu.

DVTV EXTRA získala v crowdfundingové sbírce 2.174.374,- Kč. Kampaň trvala jeden měsíc a podpořilo ji celkem 2413 startérů/přispěvatelů. Celková vybraná částka, počet startérů, počet sociálních interakcí a výše procentuálního plnění – 290%, z ní udělalo nejúspěšnější česko-slovenskou crowd-fundingovou kampaň v žánru médií. (Více informací přístupno v přiložené infografice.)  (TZ)
Rekordní je i rychlost, kterou se sbírka začala plnit. Za 24 hodin získala 508.000 Kč. Startéři přispívali částkami od 49 Kč do 100.000 Kč. Průměrná výše příspěvku byla 901 Kč a výrazně největší průměrnou hodnotu příspěvků měly čtvrtky. Více než polovina příspěvků byla zaplacena kartou, ale i převodem a PayPalem přišly významné částky.

Nejvyšší odměnu „Buď naším sponzorem!“ za 100 000 Kč koupily O2 TV a NaCesty.cz , které budou rok uváděny v závěrečných titulcích. Nejpopulárnější odměnou byly hrnky #sledujudvtv, které se vyprodaly všechny. Rovněž všechny rozhovory byly vyprodány.

Na Startovači se po Infobadenu, Novin pro Prahu 10 a Rádiu Patriot jedná o čtvrtou kampaň na nezávislé médium.

„Úspěšně monetizovat vlastní digitalní obsah je opravdu hodně težké. Totéž platí i pro crowdfundingové kampaně, které mají za cíl výrobu takového obsahu. Z našeho pohledu se tedy jedná jednoznačně o úspěch, jak samotné DVTV, tak i crowdfundingu v Česku a na Slovensku.“ říká Martin Brykner ze Startovače.

Crowdfunding (hromadné financování) je způsob financování, kde lidé přispívají drobnými částkami na podporu projektu, který se jim líbí a dávají mu tak mnohdy jednu z mála šancí na uskutečnění. Ve světě už tímto způsobem byly realizovány projekty za miliardy dolarů. V Česku a na Slovensku jsou to zatím desítky miliónů korun.

Startovac.cz je česko-slovenský crowdfundingový portál, který byl spuštěn v dubnu 2013. Do této chvíle bylo pomocí portálu realizováno 213 projektů, převážně debutujících autorů. Startovac.cz jako jediná platforma v Česku vrací podporovatelům skutečně 100% částky v případě, že je projekt neúspěšný. Slovenští autoři mohou vybírat přímo v eurech. Úspěšnost projektů je 58,5% (213 úspěšných vs. 151 neúspěšných)

Více informací o projektech na:

DVTV EXTRA: https://www.startovac.cz/projekty/dvtv/

Startovač:  www.startovac.cz