E-mailing v číslech – Na správném načasování e-mailingové kampaně záleží [Infografika]

Společnost Mailkit, specialista na poskytování profesionálních e-mailingových služeb, připravila přehlednou infografiku věnující se důležitosti správného načasování pro úspěšnost e-mailingové kampaně. (TZ)

Věděli jste, například, že skoro jedna třetina e-mailů je otevřena již do dvou hodin od doručení. Přes tři čtvrtiny e-mailů je poté zobrazeno do 24 hodin od doručení. Nejedná se však pouze o krátkodobý vývoj, ale jde spíše o dlouhodobější, několik let trvající trend.

INFOGRAFIKA_MAILKIT-2015-11

Při plánování e-mailingové kampaně by mělo být bráno v potaz také roční období, protože průměrná míra otevření e-mailu se v průběhu roku výrazně mění. Léto je časem dovolených a to se projevuje také na proklikovosti a v červenci se setkáte s nižší proklikovostí. Reakce příjemců e-mailů jsou pomalejší, jelikož se lidé k jejich čtení dostávají později. Ne všechny letní měsíce jsou ale z hlediska proklikovosti stejné. Zatímco červenec je z tohoto pohledu spíše slabším měsícem, srpen červencové výsledky zlepšuje.

Je třeba si uvědomit skutečnost, že záleží také na tom, který den v týdnu své sdělení rozešlete. Pondělí a úterý jsou z hlediska proklikovosti nejlepšími dny. Nejslabším dnem pro e-mailing je naopak neděle.

Největší šanci na doručení mají e-maily odeslané mezi jednou a pátou hodinou ranní. E-maily odeslané v brzkých ranních hodinách se vyznačují kratší reakční dobou. Reakční doba na e-maily odeslané mezi sedmou hodinou ranní a osmou hodinou večerní se často může vyšplhat až na více než 24 hodin. Od deseti hodin dopoledních narůstá počet příjemců, kteří na e-mail zareagují během 1-2 hodin.

Při rozesílání e-mail marketingové kampaně je třeba brát v úvahu také to, na jakých zařízeních a s pomocí jakého prohlížeče bude vaše sdělení zobrazováno. Zatímco 70 % příjemců otevírá e-maily na svých osobních počítačích, 20 % příjemců pro tyto účely využívá mobilní telefony. Podíl přístupů z mobilu se zvyšuje zejména v letním období během dovolených. Pokud se blíže podíváme na strukturu používaných prohlížečů na osobních počítačích, zjistíme, že 40 % e-mailů je otevřeno v Internet Explorer, 27 % ve Firefox a 33 % v Chrome.

Analyzujte a vyhodnocujte

V infografice najdete podstatně více údajů, které umožňují lépe plánovat e-mailingové kampaně tak, aby plnily požadované cíle. Budete-li některé mechanismy ignorovat, mohou vaše kampaně mít zbytečně nižší doručitelnost i proklikovost. Což ve výsledku může znamenat, že výsledek nebude takový, jaký by mohl být.

Nezapomínejte, že vaše cílová skupina může mít i nějaké vlastní, výrazně se odlišující návyky. Pro e-mailingové kampaně je důležité pečlivě analyzovat úspěšnost a také zkoušet jiné kombinace, zda se neukážou jako efektivnější. V tom vám mohou pomoci i údaje z infografiky, které ukazují to, že i v průběhu roku či týdne je potřeba brát v potaz řadu vnějších vlivů.

O společnosti Mailkit

Společnost Mailkit byla založena v roce 2005 a stala se jednou z předních českých firem poskytujících řešení pro emailový marketing. Cílem společnosti Mailkit je vytvářet taková řešení, která zajistí maximální možnou míru doručení zpráv a zároveň nabídne profesionální technické zázemí, pokročilé možnosti tvorby e-mailových zpráv i napojení na firemní informační systémy. Mailkit zajišťuje email marketingové služby například pro Letiště Praha, automobilku Hyundai, sázkovou kancelář Tipsport nebo prodejce vozů Porsche Inter Auto a řadu dalších klientů, kteří technické řešení využívají plně vlastními silami i s pomocí marketingových agentur.