Díla Josefa Čapka, Karla Poláčka a Adolfa Hitlera jsou ode dneška volná

Členové a příznivci Pirátů pro stranický portál Pirátské listy zpracovali seznam autorů, jejichž díla jsou od dnešního ledna volně šiřitelná jakožto volná díla (uplynulo 70 let od smrti těchto autorů). Paradoxně tedy jde jak o řadu obětí nacismu jako byli Josef Čapek, Karel Poláček, či Anne Franková, tak o nacistické zločince jako byl Adolf Hitler či Josef Goebbles.  (TZ)

Podíváme li se na seznam děl, je z něj zcela zřejmé, že délka trvání autorských práv je dnes naprosto nepřiměřená. Dnešním dnem se stala volným dílem například skladba Duolo eterno! z roku 1878, uvolněna tedy byla 137 let po svém vzniku. Velký paradox je, že v době, kdy tato skladba vznikla, autorská práva v dnešním rozsahu zpravidla neexistovala a pokud ano, tak pouze s lokální platností.

Velkou kontroverzi jistě způsobí fakt, že se mezi volná díla zařadí i „nacistická bible“ Mein Kampf. Aby Německo zabránilo šíření tohoto díla, zestátnilo Hitlerova autorská práva zvláštním zákonem. Piráti mají za to, že jakkoli zavrženíhodná je Hitlerova ideologie, bojovat proti ní cenzurou není hodné západní civilizace.

Více informacích naleznete po rozkliknutí následujících odkazů:

Nová volná díla k 1.1. 2016: http://www.piratskelisty.cz/clanek-1468-stastny-novy-rok-2016-s-novorocni-kulturni-nadilkou

Případ Hitlerových autorských práv: http://www.piratskelisty.cz/clanek-1076-zname-cely-pribeh-autora-hitlera-mezinarodni-kontrola-nebezpecnych-informaci