Yellow Ribbon Run pomáhá bořit předsudky. Upozorní na problém se zaměstnáváním bývalých vězňů

Na trať Volkswagen Maratonu Praha se letos postaví netradiční štafety s mottem „Uteč předsudkům!“. Budou složené z vězňů, bývalých odsouzených, příslušníků vězeňské služby, zástupce kanceláře ombudsmana a ředitelů top firem. Trička běžců ozdobí žlutá stužka a všichni společně budou poukazovat na problém obtížné zaměstnatelnosti osob po výkonu trestu. Yellow Ribbon Run se v České republice a v Evropě uskuteční zcela poprvé, zcela prvně bude součástí běhu světového formátu. Záštitu nad celou akcí převzal ministr spravedlnosti, Ministerstvo práce a sociálních věcí, veřejná ochránkyně práv, mezinárodní organizace International Corrections and Prisons Association sdružující odborníky v oblasti vězeňství a nápravné péče z 80 zemí celého světa, a podpoří ji také desítka prestižních firem. (TZ)

2016-02-05 12_51_35-Start

Myšlenka Yellow Ribbon Run se zrodila v hlavě Gabriely Slovákové, ředitelky ženské věznice ve Světlé nad Sázavou. Běhu se žlutou stužkou se totiž zúčastnila v roce 2011 v Singapuru, kde se za jedenáct ročníků podařilo vytvořit přes dva tisíce pracovních míst pro bývalé vězně. V realizaci myšlenky se spojily síly Vězeňské služby České republiky, platformy Business Leaders Forum sdružující společensky odpovědné firmy a RunCzech, realizátora nejprestižnějšího běhu v České republice – Pražského mezinárodního maratonu.

Proč se do projektu rozhodl zapojit RunCzech? „Jsme tady proto, abychom vytvářeli určité hodnoty, Yellow Ribbon Run je právě jednou z nich. Myslím, že je velice důležité lidem, kteří udělali chybu a odpykali si svůj trest, umožnit důstojný návrat do společnosti,“ říká Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech. S maratonskou vzdáleností a žlutým trikotem se do pražských ulic vypraví několik štafet. Zatím trénují tři odsouzené ženy z věznice ve Světlé nad Sázavou, vězeň z kuřimské věznice a účast přislíbili tři bývalí odsouzení. Ti poběží po boku dvou desítek vrcholových manažerů, zástupců nadnárodních i českých firem, členů a partnerů platformy Business Leaders Forum. Se žlutou stužkou nepoběží jenom samotné štafety. Připnout si stuhu a vyjádřit tak svou podporu myšlence Yellow Ribbon Run může každý z tisíců běžců, kteří 8. května 2016 poběží Volkswagen Maraton Praha.

Volkswagen Maraton Praha je prvním závodem světového formátu, který myšlenku běhu se žlutou stužkou podpořil. „Nesmírně si vážíme odvahy a osvícenosti pana Capalba a věříme, že celý projekt i v České republice přispěje k rozvoji zaměstnávání vězňů, recidivita vězňů představuje enormní ekonomický problém, ale především lidské tragédie. Věříme, že stigmatizaci lidí po výkonu trestu je možné zlomit a otevřít pro ně možnosti pro důstojný život,“ podotýká Iva Petříčková, výkonná ředitelka Business Leaders Forum, platformy předních firem, které se hlásí ke konceptu společensky odpovědného podnikání.

„Naším cílem  je povzbudit zaměstnavatele, aby přinejmenším přemýšleli nad tím, že i propuštěný vězeň může být vděčným a spolehlivým zaměstnancem. Věřím, že práce s vězni má smysl. Čím víc jim pomůžeme se začleněním do běžného života a řešením leckdy složitých životních problémů, tím méně bude obětí trestných činů,“ vysvětluje motivaci Gabriela Slováková. „Pokud díky našemu projektu získá práci byť jen jediný propuštěný vězeň, bude to skvělé,“ dodává Capalbo.

Další informace:

Žlutá stuha – symbol pro návrat do společnosti, symbol naděje –  vychází z písně Tie a yellow ribbon round the old oak tree.

Tuto píseň vypráví někdo, kdo „si to odkroutil“ a není si jistý, zda je doma vítán. Píše dopis své lásce s prosbou, aby uvázala žlutou stužku kolem dubu před domem, pokud ho chce zpět ve svém životě. Muž okolo domu projede autobusem, a pokud neuvidí žlutou stužku, pochopí, že není vítán a nevystoupí. Okolo starého dubu nakonec uvidí uvázaných 100 žlutých stužek coby signál, že na něj doma čekají.

Stužky vyrobí odsouzené ženy ze Světlé nad Sázavou a bude si je moci připnout každý z tisíců běžců.