Roboti v DHL jsou nejlepšími společníky při vychystávání

Praha, 23. června 2016: Společnost DHL úspěšně rozběhla zkušební provoz spolupracujících robotů ve skladu DHL Supply Chain v německém městě Unna. Robot od francouzského startupu Effidence nazývaný EffiBOT je nový zcela automatizovaný vozík doprovázející zaměstnance při vychystávání. EffiBOT zajišťuje většinu fyzické práce a jeho konstrukce je navržena tak, aby umožňovala bezpečnou spolupráci s lidmi i práci v jejich blízkosti. Během testu asistovali zaměstnancům při vychystávání dva roboti, kteří převáželi vychystávané zboží.  Po plném naložení se automaticky přemístili k místu vykládky, odkud se po vyložení vrátili zpět. Zaměstnanci skladu ocenili, že mohou mít při práci obě ruce volné a nemusí tahat nebo tlačit žádné těžké vozíky. (TZ)

Logistický sektor se v současné době musí vypořádat zejména s vysokou frekvencí vyskladňování zboží v menších jednotkách, což je dáno požadavky na nižší stavy skladových zásob i nárůstem internetového obchodu. Skladníci v provozech bez automatizace často narážejí na problém s těžkými vozíky. Aby se vyhnuli nadměrnému nákladu, vyskladňují najednou položky pouze pro jednu objednávku, což vede k překonávání velkých vzdáleností.

 

„Vozík pro vychystávání zboží následuje skladníka regálovým systémem. Jakmile je vozík plný, odešle jej skladník k určitému místu vykládky a převezme jiný vozík k další činnosti. Díky tomuto řešení je přechod od vychystávání jednotlivých položek k hromadným úkonům efektivnější a ergonomičtější,“ vysvětluje Michael Artinger, manažer skladu DHL Supply Chain, který byl za testování zodpovědný.

Kromě robotů EffiBOT se v současné době testují spolupracující roboti (např. Baxter a Sawyer) i pro služby s přidanou hodnotou, jako je například kompletace a balení, nebo mobilní vychystávací roboti, kteří se autonomně pohybují mezi skladovými regály. „V nadcházejících týdnech uskuteční DHL další testy s různými druhy robotů a robotických systémů,“ říká Markus Kückelhaus, vedoucí oddělení Innovation & Trend Research v divizi DHL Customer Solutions & Innovation. „Po vyhodnocení výsledků se rozhodne, jaké technologie budou ve společnosti DHL trvale zavedeny, abychom se patřičným způsobem etablovali v automatizované budoucnosti logistiky.“

Asistované vychystávání zboží je jen jednou částí revoluce založené na automatizaci, která změní pracovní postupy v logistice. Nejnovější zpráva DHL o trendech Robotics in Logistics (Robotika v logistice) objasňuje kompletní potenciál robotické techniky a její vliv na dodavatelské řetězce. Zpráva o trendech v anglickém jazyce je k dispozici ke stažení na následujícím odkazu: www.dhl.com/robots.

DHL – Logistická společnost pro celý svět

DHL je přední světovou značkou v logistickém odvětví. Rodina divizí DHL nabízí jedinečné portfolio logistických služeb, jež zahrnuje národní a mezinárodní balíkové doručovací služby, mezinárodní silniční, vzdušnou a námořní expresní přepravu či řízení průmyslových dodavatelských řetězců. Přes 340 000 zaměstnanců ve více než 220 zemích a teritoriích po celém světě spojuje bezpečně a spolehlivě lidi i byznysy, což umožňuje globální obchod. Řešení specializovaná na rostoucí trhy a odvětví zahrnující technologický průmysl, sektor zdravotní péče, energetický a automobilový průmysl nebo maloobchod, časem prověřený závazek v oblasti společenské zodpovědnosti a bezkonkurenční přítomnost na rozvíjejících se trzích, to vše potvrzuje postavení DHL jako „Logistické společnosti pro svět“.

DHL je součástí skupiny Deutsche Post DHL. Tržby skupiny dosáhly v roce 2015 více než 59 miliard EUR.