Podle IBM X-Force uniklo v roce 2016 historicky nejvíce dat

Praha, 3. dubna 2017 – Divize IBM Security uveřejnila výsledky Indexu bezpečnostních hrozeb IBM X-Force za rok 2016. Množství uniklých dat vzrostlo z 600 milionů na více než 4 miliardy, což je historický nárůst o 566 %. Vedle tradičních oblastí, na které kyberzločinci cílí, jako jsou kreditní karty, hesla a informace o zdravotním stavu obětí, zaznamenal tým IBM X-Force významný posun ve strategii útočníků. V roce 2016 se řada významných úniků týkala nestrukturovaných dat, jako jsou e-mailové archivy, obchodní dokumenty, duševní vlastnictví nebo zdrojový kód.

Index bezpečnostních hrozeb IBM X-Force sestává z pozorování více než 8 000 monitorovaných klientů s nainstalovaným bezpečnostním řešením ve stovce  zemí a také z dat získaných díky zařízením jakými jsou například detektory spamu nebo honeynety (systémy, které záměrně přitahují potenciální útočníky a sledují jejich počínání). IBM X-Force provozuje síťové pasti po celém světě a denně monitoruje více než osm milionů spamových a phishingových útoků. Dále analyzuje přes 37 miliard webových stránek a obrázků.

Více ransomwaru znamená více spamu

V jiné loňské studii divize IBM Security zjistila, že 70 % firem zasažených ransomwarem zaplatilo přes 10 000 dolarů výměnou za navrácení přístupu k firemním údajům a systémům. Podle odhadů FBI dostali kyberzločinci využívající ransomware za první tři měsíce roku 2016 zaplaceno 209 milionů dolarů. Tímto tempem si tak kyberzločinci jen za minulý rok mohli malwarem vydělat téměř miliardu dolarů.

Vidina zisku a rostoucí ochota firem platit dodala loni kyberzločincům odvahu uskutečnit dvojnásobné množství ransomwarových útoků. Nejjednodušším způsobem, jak doručit ransomware do počítače oběti, jsou přílohy se spamem v e-mailových zprávách. Vloni se tak meziročně zvýšil počet spamů o 400 %, přičemž zhruba 44 % spamů obsahovalo nebezpečné přílohy. Ransomware se v roce 2016 vyskytoval v 85 % těchto nebezpečných příloh.

Finanční služby vystřídaly v hledáčku zdravotnictví

V roce 2015 se pod náporem útočníků nejvíce ocitaly zdravotnické organizace, přičemž finanční služby zaujímaly třetí místo. V roce 2016 se však zločinci znovu zaměřili především na finančnictví. Tento sektor má tedy nezáviděníhodné prvenství v počtu útoků, které na něj cílí.  Údaje ze zprávy X-Force ale ukazují, že pokud jde o počet skutečně uniklých záznamů, je finančnictví na třetí příčce. Nižší úspěšnost útoků ve finančním oboru dokládá, že nepřetržité investice do bezpečnostních opatření jsou do značné míry účinné.

Ze zdravotnického sektoru i přes neustále vysoký počet incidentů uniklo daleko méně dat. Útočníci se totiž zaměřovali na menší cíle. V roce 2016 došlo ve zdravotnictví k úniku „pouhých“ 12 milionů záznamů, což ho řadí mimo pět nejvíce postižených odvětví. Pro srovnání – v roce 2015 došlo k úniku téměř 100 milionů zdravotnických záznamů. Údaj z roku 2016 je tedy o 88 % nižší. V minulém roce zaznamenaly nejvyšší počet incidentů a uniklých záznamů společnosti poskytující informační a komunikační služby a také státní úřady.

Kopii závěrečné zprávy „IBM X-Force Threat Index“ si můžete stáhnout zde.

O divizi IBM Security

IBM Security nabízí jedno z nejpokročilejších a nejucelenějších portfolií bezpečnostních produktů a služeb pro firmy. Díky podpoře renomované výzkumné platformy IBM X-Force® umožňují firmám tyto produkty a služby účinně řídit rizika a bránit se nastupujícím hrozbám. Jde o jednu z největších světových společností zabývajících se výzkumem, vývojem a dodáváním bezpečnostních řešení. IBM Security denně monitoruje 35 miliard bezpečnostních událostí ve více než 130 zemích a vlastní přes 3 000 bezpečnostních patentů.