Studenti českých univerzit pomohou ekonomice na nohy na online hackathonu

Praha, 29. 4. 2020 –  Ve dnech 1. až 3. května 2020 proběhne na internetu UniHack.cz, první COVID-19 virtuální inovační maraton v České republice. Talentovaní studenti českých univerzit spojí síly s odborníky, aby pomohli firmám vyrovnat se s ekonomickými důsledky koronaviru. Cílem je představit inovace, které pomohou firmám, institucím či organizacím zmírnit důsledky současné nepříznivé situace. Akci organizují studenti a zaměstnanci Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) spolu se společností Insane Business Ideas za podpory hlavního města Prahy, iniciativy prg.ai a UNICO.AI.

Mnoho domácích podnikatelů a firem vinou epidemiologických opatření ztrácí na prosperitě a jejich budoucnost je nejistá. Na online hackathonu, který se nebude odehrávat na žádném konkrétním místě, ale proběhne celý ve virtuálním prostředí internetu, budou studenti spolu s inovátory a zástupci firem a organizací hledat rychlá řešení vedoucí k budoucí prosperitě, nejen s využitím dat, umělé inteligence a dalších nejmodernějších technologií.

Firmy hledají možnosti, jak se ekonomicky vypořádat se současnými epidemiologickými omezeními. Hackathon je pro ně příležitostí, kde studentům přednesou problém a ti vymyslí vhodné řešení, které bude fungovat v praxi. Výsledkem budou nápady na služby či produkty, které firmám a české ekonomice vůbec pomohou se vzpamatovat a udržet si konkurenceschopnost.

Několik stovek studentů bude řešit problémy a výzvy v rámci pěti témat:

  1. město sloužící lidem
  2. vzdělávání pro budoucnost
  3. proměna a stabilizace firem
  4. umělá inteligence a využití potenciálu dat
  5. chytřejší zdravotnictví

Na hackathonu budou působit mentoři, lidé z řad akademické a odborné veřejnosti, kteří řešitelským týmům budou při práci pomáhat. Jako motivace účastníkům poslouží kromě finančních nebo věcných cen od partnerů také neocenitelné spolupráce se zkušenými experty i následná spolupráce realizaci projektů.

„Naší motivací k organizování tohoto hackathonu je současná nestandardní ekonomická situace v České republice, která bude mít zásadní dopad na malé a střední firmy. Je proto stěžejní, aby se česká ekonomika po opětovném rozjíždění orientovala inovativním směrem,“ říká jeden z organizátorů akce a student FIT ČVUT v Praze Bc. Ondřej Brém a dodává: „Tuto situaci spojenou s koronavirovými opatřeními vnímám jako příležitost pro firmy zamyslet se nad dosavadním způsobem fungování a současně příležitost pro nás, studenty nasměrovat talent a energii tam, kde je teď nejvíc zapotřebí.

Hlásit se mohou studenti a inovátoři z celého Česka do 30. dubna na www.unihack.cz

Výsledné projekty by měly být uchopitelné v praxi a dále rozvíjené s konkrétními firmami, městem či státem, například v programu ÉTA Technologické agentury ČR, prostřednictvím iniciativy HACK THE CRISIS nebo Operátora ICT v hlavním městě Praze. 

Více informací naleznete na webové stránce www.unihack.cz

Partneři hackathonu

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze, CEE Hacks, prg.ai, uLékaře.cz, UNICO.AI, hlavní město Praha, Meatspace.cz, Operátor ICT, covid19cz.cz, Technologická agentura České republiky, AstraZeneca, Uniqway, Škola Cyril Mooney, Sousedská pomoc, Mavericks, restaurace Bazar, Fakulta informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové, HACK THE CRISIS, startup disrupt, Hospodářská komora Praha 1, Zachraň svou firmu.