TOP 3 profese pro post-covid éru

Praha 23. června 2020 – Pracovní trh se otřásl a změnil se i pohled na to, které profese mají budoucnost. Podle personální agentury Manuvia patří do trojice nežádanějších Kurýr, Vývojář softwaru a Specialista ve farmaceutické výrobě. Déletrvající útlum umocněný koronakrizí ubírá na atraktivitě práci v automobilové výrobě.

Hledat práci ve stejném oboru, zejména pokud se v něm propouští, nemusí být vhodná strategie. Lidé dnes musí být více než kdy dříve odvážní a zkoušet uplatnit své zkušenosti a dovednosti v jiných odvětvích. Pozitivní je, že je obvykle na čem stavět, nová práce málokdy znamená naprostou změnu od základu,“ říká Ondřej Wysoglad, generální ředitel personální divize Manuvia. 

Specialisté z Manuvie vytipovali trojici profesí, které by v nejbližších letech neměly mít o práci nouzi. 

Pracovník doručovací služby

Rozmach e-commerce se v období pandemie ještě více urychlil. Nával, na který byly e-shopy zvyklé jen v období předvánoční špičky, se stal každodenní realitou. Práce, kterou řada lidí dělala na přilepšenou vedle svého pracovního úvazku, najednou získala potenciál trvalého zaměstnání a po schopných řidičích je poptávka i nadále. „Během virové epidemie patřili kurýři k nejčastěji poptávaným profesím a lze předpokládat, že zájem bude do budoucna pokračovat. Lidé si rychle zvykli na častější on-line nákupy a ve větším objemu,“ komentuje Ondřej Wysoglad. 

A jaký má Pracovník doručovací služby popis práce? Doručuje zboží, které bylo objednané a zakoupené on-line: potraviny, hotová jídla z restaurací a obecně běžné spotřebitelské zboží. Základní podmínkou je řidičský průkaz, přičemž většinou stačí ten pro skupinu B, tedy osobní vozidla, pod která lze zahrnout i pick-upy a dodávky. Schopnost řídit auto ale zdaleka není to jediné, co je v doručovacích službách nutné umět. Zásadní je spolehlivost a kvůli přímému kontaktu se zákazníky při předávce zboží i schopnost komunikace a zákaznický přístup. 

Výhodou práce kurýra je možnost práce ve večerních hodinách, nebo o víkendech a svátcích, což je výhodné, pokud je potřeba kombinovat práci s dalším pracovním úvazkem, péči o rodinného příslušníka nebo vzděláváním. Je tu i možnost vydělat si na spropitném, i když nebývá pravidlem. Platové ohodnocení se pohybuje v závislosti na regionu mezi 22 až 32 000 Kč při plném úvazku. Pozice má omezené možnosti kariérního růstu. I když je ale náplň práce stále stejná, každý den je trochu jiný.

Vývojař softwaru

Práce v oblasti IT patřila k perspektivním již před příchodem koronaviru. I tato pracovní pozice těží z rozvoje e-commerce. „Firmy se svými zákazníky komunikují zejména elektronicky. Ty, které dlouhé roky zvažovaly spuštění e-shopu, se do toho nyní pouštějí, a sdílené komunikační platformy tento trend jen posilují. Málokterý obchodník má ale ve svém týmu někoho, kdo umí e-shop naprogramovat a spravovat, proto ještě více roste význam vývojářů,“ popisuje Ondřej Wysoglad. 

Nutno říci, že práce vývojáře softwaru není pro každého, protože vyžaduje specifické znalosti, zejména příslušných programovacích jazyků, což jsou dnes nejčastěji Java, Python, C, Ruby, JavaScript, C#, PHP. Kdo se snadno učí novým věcem a má k této oblasti alespoň trochu pozitivní vztah, určitě neprohloupí, pokud zainvestuje do vzdělání. 

Práce softwarového vývojáře je samostatná, velmi často pracují z domova, což mnoha lidem vyhovuje. Navíc umožňuje nastavit si pracovní dobu flexibilně. 

Vysoká poptávka po software vývojářích vede k vysokému platovému ohodnocení. To se může pohybovat od 35 do 95 000 Kč v závislosti na úrovni znalostí a zkušenostech z předchozích projektů. 

Specialista ve farmaceutické a zdravotnické výrobě a vývoji

Zkušenost s koronavirem nám ukázala význam práce ve zdravotnictví a farmacii. Koronavirový boom se sice mírně utlumí, ale troufnu si říci, že poptávka po specialistech v tomto segmentu dokonce ještě poroste,“ předpokládá Ondřej Wysoglad. 

Perspektivu má celá řada profesí v rámci zdravotnictví a farmaceutického průmyslu: vývojoví a výrobní specialisté ve farmaceutickém průmyslu a ve výrobě zdravotnických technologií – specialisté klinických studií, procesní inženýři, inženýři kvality, nákupčí. Paleta profesí je rozmanitá, stejně jako platové ohodnocení, to se v tomto oboru pohybuje mezi 35 až 85 000 Kč. I zde je předpokladem vzdělání a praxe pro příslušnou specializaci. Výhodou je práce v prestižním a perspektivním odvětví s vysokou přidanou hodnotou. Zkrátka je to práce, u které málokdo pochybuje, že má smysl. 

O společnosti

Manuvia, jednička na trhu personálního leasingu, je mezinárodní skupina poskytující firmám flexibilní řešení v oblasti lidských zdrojů. Stabilním partnerem pro řešení v oblasti personalistiky je již více než 20 let. 

Manuvia působí v osmi zemích Evropy – v České republice, na Slovensku, v Německu, v Polsku, na Ukrajině, v Maďarsku, Rumunsku a Srbsku. Dohromady má v těchto zemích 20 poboček. Také proto je specialistou na zahraniční nábor a adaptaci zahraničních pracovníků. 

Manuvia vyhledává vhodné pracovní příležitosti a k nim ty správné lidi s nejrůznější úrovní kvalifikace i zaměstnaneckého poměru. V rámci personálního leasingu zajišťuje kompletní servis v oblasti personalistiky od náborů a pohovorů, přes školení a nastavení motivačních systémů, až po doplňkové služby jako ubytování, doprava, vyřízení dokumentů nebo lékařského vyšetření, nebo zajištění personální a mzdové agendy včetně administrativních úkonů vůči státním orgánům. 

Nábor specialistů reprezentuje skupina Manuvia Expert Recruitment. Pro klienty vyhledává specialisty a manažery se zkušenostmi a znalostmi z výroby a vývoje technologií, IT, financí, center sdílených služeb, obchodu a marketingu, práva, farmacie a zdravotnictví, HR a administrativy. 

Společnost s předpokládaným konsolidovaným ročním obratem 5,6 mld. Kč (za rok 2019) poskytuje služby několika stovkám klientů v České a Slovenské republice a zaměstnává více než 12 000 lidí. 

www.manuvia.com