Skryté trny valentýnských dárků

Praha, 10. 2. 2021; Blíží se Valentýn a jedněmi z nejčastějších „valentýnských“ dárků jsou čokoláda a květiny. Velká část řezaných růží, které se u nás prodávají, pochází z východní Afriky (i když jsou dovezené přes holandskou burzu). Zejména Keňa a Etiopie patří mezi květinové velmoci. Pěstování květin na běžných farmách ve východní Africe s sebou nese ale řadu problémů, od pracovních podmínek škodících zdraví přes nedostatečnou odměnu za práci až po plýtvání pitnou vodou a poškozování životního prostředí. 

„Pěstování květin je pro africké země velmi významné, protože jim přináší potřebnou cizí měnu a tisícům lidí poskytuje práci. Aby tyto přínosy nebyly vyvažované ústupky na straně etiky a ekologie, o to usiluje mimo jiné Fairtrade. Proto je důležité, že květiny označené známkou Fairtrade jsou nyní poprvé na Valentýna dostupné už i v kamenných obchodech v ČR,“ vysvětluje Hana Malíková, ředitelka Fairtrade Česko a Slovensko a dodává: „Navíc se do obchodů dostávají v době, kdy jsou pěstitelé květin významně zasažení pandemií covid-19. Na začátku pandemie, během loňského března a dubna, zaznamenali pěstitelé z Keni a Etiopie snížení prodejů o 70 až 80 procent.“  

Její slova potvrzuje Dorcas Naboke, která pracuje na květinové farmě Harvest Limited v Keni: „Pandemie nás hodně zasáhla. Přestali jsme vyvážet květiny, protože byly zrušené lety. Já sama jsem zůstala doma tři měsíce. Pomohly mi alespoň kupóny na nákup mouky, kuchyňského oleje, cukru, rýže a dalšího základního zboží, které dostali zaměstnanci z fairtradového příplatku.” Fairtradový příplatek představuje finance, které pěstitelé nebo zaměstnanci farem získají díky zapojení do systému Fairtrade navíc. Jejich využití má svá pravidla, v souvislosti s pandemií Covid-19 však Fairtrade International dočasně umožnila vyplácet tyto peníze přímo pěstitelům.

Pěstování květin je velmi pracné: péče o ně, sklízení a balení vyžaduje tisíce pracovních sil. Asi polovinu zaměstnanců na květinových plantážích tvoří ženy. Pracují jako sběračky nebo v balicích halách. Mnohé z nich jsou samoživitelky a mají zpravidla nízké vzdělání. Mezi problémy pěstování květin na konvenčních farmách bez certifikace Fairtrade patří dále kromě velmi nízkých mezd také nedostatečné ochranné pomůcky, práce s nebezpečnými chemikáliemi bez dostatečného proškolení a plýtvání pitnou vodou. 

Fairtradové květinové plantáže se nacházejí v Keni, Etiopii, Tanzanii, Ugandě, Zimbabwe, Ekvádoru, El Salvadoru, Kostarice a na Srí Lance. 99 % všech fairtradových květin v Evropě pochází z východní Afriky. Ročně se prodá ve světě přes 834 milionů fairtradových květin (hlavně v Německu, Belgii a Finsku). K dispozici jsou hlavně řezané růže, ale v evropské nabídce jsou také lilie, karafiáty nebo další květiny. I přes leteckou dopravu je uhlíková stopa fairtradových růží nižší než u květin vypěstovaných v evropských sklenících. V ČR nabízejí kromě online obchodu Florea fairtradové růže také řetězce Kaufland a Lidl. 

Systém Fairtrade a známka FAIRTRADE

Známka FAIRTRADE označuje výrobky, které splňují sociální, ekonomické a environmentální standardy nastavené mezinárodní organizací Fairtrade International. Zákazníky informuje o tom, že pěstitelé dostali za svou práci spravedlivou a stabilní výkupní cenu, která pokrývá náklady na udržitelné pěstování. Nákupem výrobků s označením FAIRTRADE tak zákazníci přispívají ke zlepšování životních podmínek drobných pěstitelů v zemích globálního Jihu (takzvaných rozvojových zemích). Kromě odpovídající výkupní ceny dostávají pěstitelé zapojení do systému Fairtrade ještě fairtradový příplatek, který mohou použít k investicím do rozvoje svých farem a svých komunit, a to na základě demokratického rozhodování členů komunity. 

Fairtrade Česko a Slovensko, z.s., je platformou organizací občanské společnosti, které se zabývají etikou obchodu, globálním rozvojem, udržitelnou spotřebou, ochranou životního prostředí a lidských práv. Již od roku 2004 pracujeme na zvyšování informovanosti o principech a smyslu systému Fairtrade. V České republice a na Slovensku zastupujeme globální organizaci Fairtrade International, jsme garantem vysoké kvality a důvěryhodnosti ochranné známky FAIRTRADE. Monitorujeme český a slovenský trh s fairtradovými výrobky a podporou uvědomělé spotřeby napomáháme k tomu, aby se fairtradové výrobky v co nejvyšší míře dostávaly do obchodní sítě v ČR a na Slovensku. Vedle spolupráce s obchodníky působíme také na širokou veřejnost, a to prostřednictvím aktivit, na kterých se podílíme, jako jsou kampaně Fairtradová města, Fairtradové školy nebo happening Férová snídaně. Více na www.fairtrade-cesko.cz.