Český startup GoodVision představil aplikaci s umělou inteligencí do kamer Axis. Vytváří dopravní analýzy v reálném čase

Společnosti Axis Communications a GoodVision uvádějí nové řešení monitoringu dopravy v reálném čase. Aplikace GoodVision Live Traffic, která se nahraje přímo do kamer Axis vybavených procesorovou jednotkou hlubokého učení (DLPU), dokáže například rozlišovat a počítat až osm kategorií objektů, vyhodnocovat dopravní přestupky a vytvářet další statistiky. Díky tomu, že se analýza vytváří v koncovém zařízení, a nikoli na centrálním serveru, lze data snadno anonymizovat, ušetří se datový tok a celé řešení je úspornější.

Software pro monitoring dopravy společnosti GoodVision je nejnovějším přírůstkem v rámci otevřené aplikační platformy společnosti Axis (ACAP). Využívá IP kamery

AXIS Q1615-LE Mk III a AXIS P3255-LVE uvedené na trh v roce 2020. Tyto kamery jsou vybavené čipovou sadou, která se skládá z dedikovaného procesoru ARTPEC-7 a procesorové jednotky hlubokého učení (DLPU), díky níž se můžou snadno změnit v dopravní senzory.

Vyhodnocuje objekty, měří rychlost, počítá přestupky 

Aplikace GoodVision v kamerách Axis dokáže v reálném čase vytvářet komplexní analýzu dopravní situace. K tomu patří například počítání vozidel ve stanovené zóně, měření přejezdu jedné či více čar, měření rychlosti a klasifikace objektů do 8 různých kategorií (například osoby, cyklisté, nákladní či osobní automobily a další). Data extrahovaná z vyhodnocení dopravní situace následně aplikace odesílá, aniž by bylo potřeba přenášet video, do cloudové platformy GoodVision Video Insights, kde je uživatel může analyzovat.

Chytrý monitoring dopravy – rostoucí byznys

Vytváření přesných dopravních statistik a detekce dopravních událostí v reálném čase je úkol pro každé město, které chce realizovat plán chytré mobility. Startupová společnost GoodVision, jejíž vývojové centrum se nachází v Praze, nabízí řešení videoanalýzy dopravy už od roku 2017. Spočívá v tom, že zákazníci odkudkoli na světě (nejčastěji dopravně inženýrské společnosti nebo městské dopravní podniky) odesílají záznamy a videostreamy z dopravních kamer do cloudové platformy GoodVision Video Insights, kde se s minimálním zpožděním vytváří dopravní analýza. Produkt GoodVison využívá v současnosti přes 3000 uživatelů v 6 světadílech, například společnost Florida Department of Transportation, města Kuala Lumpur a Singapur nebo ředitelství silnic Dánska, které využívá GoodVision jako stěžejní platformu všech dopravně analytických úloh.  

Výkon se stěhuje do koncových zařízení

Nová aplikace GoodVision Live Traffic do kamer AXIS Q1615-LE Mk III a AXIS P3255-LVE posouvá celé řešení ještě o krok dál. Videoanalýza se totiž děje přímo v koncovém zařízení, a tak se ušetří náklady na přenos videa i zpracování v cloudu. Každá kamera funguje jako samostatný senzor s rychlou odezvou, který do cloudu posílá pouze anonymizovaná data. Vzniká tak stabilnější a rychlejší decentralizovaný systém se 100% ochranou osobních údajů, s jehož pomocí je možné nejen dopravu monitorovat, ale také v reálném čase řídit

Mezi klíčové vlastnosti aplikace GoodVision pro DLPU kamery Axis patří:

  • spolehlivá, detailní videoanalýza dopravní situace, 
  • detekce 8 různých kategorií objektů, včetně doplnění o speciální druhy vozidel, například záchranky,
  • snadná instalace a konfigurace,
  • rychlá odezva v řádu milisekund – možnost využít systém k řízení dopravy v reálném čase, 
  • nízké náklady na provoz (úspora za přenos dat a zpracování v cloudu),
  • lepší ochrana osobních údajů a soulad s GDPR. 

Aplikace GoodVision Live Traffic je k dispozici jako software pro chytrá koncová zařízení už od 199 eur měsíčně. Kamery AXIS Q1615-LE Mk III a AXIS P3255-LVE jsou k dispozici za doporučenou koncovou cenu 1299 eur a 799 eur. 

Ukázku funkcí aplikace v živém YouTube streamu můžete zhlédnout zde: https://www.youtube.com/watch?v=jsT3KZ2soBo

O společnosti Axis Communications

Společnost Axis vytváří chytřejší a bezpečnější svět s pomocí síťových řešení, která otevírají přístup k lepšímu zabezpečení a k novým způsobům podnikání. Axis jako lídr v oblasti síťového videa nabízí produkty a služby pro videodohled a analýzu videa, řízení přístupu a audiosystémy. Společnost Axis má přes 3 000 zaměstnanců ve více než 50 zemích a při poskytování klientských řešení spolupracuje s globální sítí partnerů. Společnost Axis byla založena v roce 1984 a sídlí ve švédském Lundu. Více informací o společnosti Axis najdete na naší webové stránce www.axis.com.

O společnosti GoodVision
GoodVision pomáhá dopravním inženýrům dosáhnout vysoké produktivity v analýze dopravy ve městech. Jsme lídrem v oblasti chytrých řešení založených na analýze videa pomoci umělé inteligence. Naše produkty najdou uplatnění v dopravních projektech od sběru dopravních dat z kamer po modelling a řízení dopravy. GoodVision Ltd je technologický startup působící v Praze a Londýně. V současné době obsluhujeme více než 3 000 uživatelů z odvětví dopravy a denně zpracováváme videozáznamy ze šesti kontinentů. Více informací o společnosti GoodVision Ltd najdete na naší webové stránce www.goodvision.com.