13. ročník International Shakuhachi Festival Prague propojí tradiční japonskou hudbu s klasikou i jazzem

Praha, 17. června 2021 – Ve dnech 9. – 13. září proběhne v Praze už 13. ročník International Shakuhachi Festival Prague. Na Festivalu se setká mezinárodní komunita hráčů na japonskou flétnu Shakuhachi a další japonské nástroje. Letošní ročník přinese kromě tradiční japonské a buddhistické duchovní hudby, i šest světových premiér, nebo fúzi tradiční japonské hudby s jazzovým pojetím. V rámci festivalu se uskuteční i speciální workshop o výrobě samotné flétny Shakuhachi a série přednášek ve spolupráci s hudební fakultou AMU. 

Třináctý ročník International Shakuhachi Festival Prague přivede do Prahy lektory, skladatele i hráče na tradiční japonskou flétnu Shakuhachi z Japonska, USA, Velké Británie i kontinentální Evropy. Na devíti koncertech a více, než čtyřiceti výukových setkáních se představí světoví mistři jako Dozan Fujiwara, Akihito Obama, Naoko Kikuchi, nebo John Kaizan Neptune. V rámci festivalu proběhne i série dvanácti přednášek ve spolupráci s hudební fakultou AMU na téma “Kompozice pro regionální nástroje”. Hlavním řečníkem symposia bude jeden z nejúspěšnějších současných skladatelů Dai Fujikura žijící v Londýně. 


Ředitel festivalu Marek Kimej Matvija říká: “Na našem festivalu je unikátní, že všichni pozvaní lektoři jsou zároveň aktivní hráči a hvězdy svého oboru. To přitahuje účastníky z celého světa. Je to jako kdybyste si mohli objednat hodiny zpěvu přímo s Plácido Domingem, i když jste třeba úplný začátečník. Účastníkům i divákům se snažíme nabídnout špičkovou uměleckou i dramaturgickou úroveň. I proto jsme se etablovali ve světové komunitě japonské hudby.”

I nadcházející ročník festivalu bude ve znamení propojování tradiční japonské hudby s dalšími žánry. Jako v minulých letech se uměleckým partnerem festivalu stane orchestr Berg a letos i jazzová skupina Stratocluster Iana Mikysky. Pozvání ke spolupráci s japonskými mistry přijaly i cembalistka Monika Knoblochová, zpěvačka Annabelle Plum a akordeonistka Žaneta Vítová. V průběhu festivalu tak budou moci návštěvníci vyslechnout od sólových přes souborová až po velká orchestrální vystoupení. 

International Shakuhachi Festival Prague 2021 nabídne 9 koncertních vystoupení, 40 výukových setkání hry na shakuhachi a symposium 12 přednášek. Celý festival se bude odehrávat v prostorách pražské HAMU, Kina Ponrepo, kostela sv. Vavřince pod Petřínem, Divadle Archa, nebo v Klášteře sv. Anežky České.

O Shakuhachi Festival Prague:

International Shakuhachi Festival Prague je mezinárodním festivalem hry na tradiční japonskou flétnu Shakuhachi, který pořádá umělecké sdružení NEIRO Association for Expanding Arts (NEIRO) za podpory Ministerstva kultury ČR, Japan Foundation, Hlavního města Prahy,, Ochranného svazu autorského a Orchestru Berg.  

Partneři festivalu jsou Divadlo Archa, Atrium na Žižkově, Hudební a taneční fakulta AMU, Česko-japonská společnost, Pražské kreativní centrum, Institut Intermédií a Hotel Axa.
Mediální partneři jsou Radio 1, Goout a Časopis Harmonie.