Aptien získal na expanzi desítky milionů od J&T Ventures

Nástroj pro správu firemní agendy Aptien zaujal investory z fondu J&T Ventures. Přesná výše investice nebyla zveřejněna, jde ale řádově o desítky milionů korun. Aptien již ke každodennímu fungování využívá na 150 společností a nyní chce prorazit na globálním trhu. 

Aptien v minulosti úspěšně prošel akceleračním programem Founders Space, který patří mezi desítku nejprestižnějších akcelerátorů v Silicon Valley. Letos v březnu společnost prošla rebrandingem, opustila původní název One Soft Connect a uvedla řadu nových funkcí. Mezi její klienty patří značky jako OMV, Decathlon, STRV nebo Hello Bank!, ale také například české ministerstvo zdravotnictví a řada malých a středních firem.

„V reálném životě firem je vše propojené. Lidé pracují na projektech, používají firemní majetek, účastní se školení, musí znát pracovní postupy a směrnice. Autům je třeba hlídat technickou kontrolu, elektrickým zařízením termíny revize. Zakázky se řídí smlouvami, které je potřeba někde evidovat. A přesně tak funguje i Aptien – pomáhá všechny tyto informace kolem lidí, majetku nebo smluv propojit v jednom prostředí. Současně hlídá důležité termíny a vytváří úkoly pro konkrétní zaměstnance, které je potřeba splnit,“ popisuje ředitel firmy David Melichar.

Za poslední dva roky se počet zákazníků Aptienu rozrostl více než trojnásobně a růst dál pokračuje rychlým tempem. Na jeho vývoji aktuálně pracuje desetičlenný tým. Ve velkých firmách pomáhá s řešením různých provozních evidencí, hlídáním termínů nebo s onboardingem, protože obří enterprise systémy zpravidla každodenní fungování lidí ve firmách přehlížejí. V malých zase nahrazuje šanony a excelovské tabulky, případně řeší potřebu sofistikovanějších nástrojů pro task management, než jsou běžně dostupné aplikace.

„Aptien se nám líbí, protože flexibilně řeší reálné potřeby firem. Stojí za ním lidé s mezinárodními zkušenostmi, kteří míří na obrovský trh s rostoucím potenciálem. Díky investici teď mohou svůj produkt dotáhnout podle svých představ a naplno se opřít do obchodu,“ uvedl Martin Kešner, investiční ředitel J&T Ventures.

V současnosti Aptien roste meziročně více než dvojnásobně, přínosy investice se přitom v jeho obchodních výsledcích teprve začnou projevovat. „Máme silnou orientaci na reálné provozní potřeby firem, takže nám většina poptávek chodí sama od sebe. Když firma hledá, jak vyřešit svoji potřebu, najde při tom nás. A je jedno, jestli zákazník přijde ze Spojených států, Česka, Velké Británie nebo třeba Singapuru, protože potřeba je po celém světě stejná. Zhruba desetina našich klientů je ze zahraničí, jejich podíl roste a poroste,“ vysvětluje Melichar.

Celý trh s nástroji pro firemní spolupráci je přitom teprve na počátku očekávané expanze. Analytická společnost Gartner předpovídá masivní růst zájmu o tento typ software, přičemž trend digitalizace firem ještě posiluje post-covidový vývoj. Globálně má trh vyrůst na více než 5 miliard dolarů v roce 2022 a do roku 2025 dokonce na 12 miliard dolarů.

O Aptien Labs

Aptien Labs je českou společností, za jejímž vznikem stojí David Melichar, který firmu založil během svého pobytu v San Franciscu. Zaměřuje se na vývoj nástroje pro komplexní softwarové řešení firemních back-office záležitostí. Aplikaci od Aptien Labs využívá více než 150 firem a institucí různé velikosti, které ji používají pro správu záležitostí svých zaměstnanců. Je využitelná při příchodu nových zaměstnanců, jejich zaškolování a po ukončení jejich pracovního poměru také při jejich odchodu z firmy, kdy pomáhá například hlídat, jestli bývalý zaměstnanec vrátil veškeré zapůjčené vybavení. Aplikace od Aptien Labs může dále u firem suplovat roli interního komunikačního nástroje. Slouží také pro správu firemního majetku. Hlídá a připomíná termíny revizí technických zařízení nebo upozorní, že se blíží konec platnosti lékárničky ve služebních autech.

Společnost vznikla v roce 2015 pod názvem Onesoft Connect. V březnu 2021 se přejmenovala na Aptien Labs a to z důvodu plánované globální expanze.

Více o J&T Ventures

J&T Ventures je fond rizikového kapitálu o velikosti 47 milionů eur, který investuje do slibných technologických společností v raných i pokročilejších fázích, a to až do výše 2,5 milionu eur. Geografickým zaměřením J&T Ventures jsou regiony CEE a SEE, severní Evropa a Pobaltí. Společnost dosud zainvestovala 19 projektů ze čtyř zemí, především z oblastí IT, Travel, Retail, Fintech, Proptech, Healthcare a Smart city. Ze dvou projektů nedávno úspěšně exitovala.www.jtventures.cz