Gynekologické záněty během života potrápí každou ženu. Neléčené případy mohou způsobit vážné problémy

Poševní infekce jsou dnes jednou z nejčastějších příčin návštěv ordinací odborníků. Většinu infekcí, které zasahují ženské pohlavní orgány, lze úspěšně léčit – je ale důležité léčbu zahájit včas. Nedoléčený či špatně léčený zánět se může pro ženu stát celoživotní komplikací a vést k celé řadě závažnějších problémů. Někdy má dokonce na svědomí i neplodnost.

Každá žena se během svého života alespoň jednou setkala s nepříjemnými příznaky gynekologických zánětů. Ty bývají velmi častým důvodem k návštěvě odborníka. Jde hlavně o poruchy poševního prostředí, tedy o nevyvážený poměr laktobacilů a ostatních bakterií. „Typicky se jedná o přemnožení anaerobních bakterií jako Gardnerella vaginalis, které způsobují opakující se až chronický diskomfort. Dále se mohou objevovat kvasinkové infekce anebo sexuálně přenosná onemocnění (STD). Šíření STD je úzce vázáno na pohlavní styk a často se setkáváme s infekcí či přemnožením bakterií typu Ureaplasamat, Mykoplasmat nebo Chlamydií. Nesmíme zapomínat ani na virové infekce, jako je HPV (Human Papillomavirus). Infekce ze skupiny vysoce rizikových HPV virů způsobuje nádorové bujení a může vést ke vzniku rakoviny jak u žen, tak u mužů!” vysvětluje MUDr. Tereza Čeledová, gynekoložka Canadian Medical.

Projevy infekce

Pro správnou léčbu je důležité rozeznat, zda jde o zánět bakteriálního, kvasinkového nebo virového původu. Je také velmi důležité si uvědomit, že ne vždy se jedná o zánět či infekci.  Projevy jsou mnohdy velmi podobné. Ženy trápí nepohodlí, nepříjemné pocity svědění a bolesti zevního genitálu nebo pochvy, a také různé druhy výtoků. Na vině ale může být celá řada potíží – od vaginózy a mykózy, jež zažije aspoň jednou v životě takřka každá žena, až po různé pohlavní nemoci ale i neinfekční kožní onemocnění.

„Mnohdy se setkávám s pacientkami, které již mají chronické potíže. Často jde o výsledek nesprávné léčby ordinované buď jiným lékařem nebo samotnou pacientkou. Některé pacientky tak na základě chybné samodiagnózy zkouší různé volně prodejné léky a výplachy, které napáchají více škody než užitku,” varuje MUDr. Tereza Čeledová, a dodává: „Poměrně často pak dochází k záměně symptomů bakteriální vaginózy s mykózou, což vede ke špatnému nastavení léčby.”

Preventivní ochrana 

Pokud má pacientka opakované gynekologické obtíže, například na dovolené, ideální prevencí jsou probiotika – laktobacily volně prodejné v lékárně. „Doporučuji je zavádět vaginálně, každý večer před spaním při počínajícím diskomfortu. V rámci prevence, třeba na dovolené, stačí obden. Pro dlouhodobou prevenci postačí 1-2 vaginální tablety probiotik, vždy po menstruaci a v polovině cyklu. V každém případě je ovšem vhodné se o následujících krocích poradit se svým gynekologem,” radí MUDr. Čeledová.

Nadbytečná hygiena či preventivní výplachy mnohdy pouze narušují přirozenou obranyschopnost pochvy. Pozor by si proto měly dávat především pacientky, které mají sklony k vaginálním obtížím. Intimní mycí gely, které mají zajistit vyrovnanost pH, je třeba používat opatrně. 

Každá žena, i když nemá obtíže, by měla jednou ročně přijít na gynekologické preventivní vyšetření.

Zanedbání prevence jako takové může vést k závažným následkům. Pacientkám hrozí, že se
u nich včas neodhalí onkologické onemocnění, a to nejen děložního čípku, ale i dělohy, vaječníků nebo prsu. Riziko spočívá i v zanedbání celé řady nezhoubných nálezů. Ty mohou mít vážné negativní dopady na plodnost, mohou vést k bolestem, nepravidelné menstruaci či dalším potížím.

První pomoc při obtížích

Akutní potíže mohou vzniknout kdykoliv. Negativně přispívá stres, alkohol, nadbytek sladkých pokrmů, na dovolené pak horko a vlhko po koupání v moři či v bazénu apod. V takovém případě je potřeba jednat rychle a rozhodně nečekat, až se problém rozběhne naplno. „Při nepříjemných pocitech pomohou vaginální laktobacily, které jsou v lékárnách volně prodejné. Zavádí se vaginálně každý večer před spaním. Velice dobrý preparát je též Boraxová neboli Borglycerinová globule, jejíž užívání je stejné. Rozhodně pacientkám nedoporučuji užívat volně prodejná antimykotika – a už vůbec ne antibiotika,” dodává MUDr. Čeledová a připomíná, že pokud tato první pomoc nezabere, potíže stále trvají či se zhoršují, je potřeba navštívit odborníka.

Canadian Medical:

Historie Canadian Medical sahá do poloviny devadesátých let, kdy byla v Praze kanadskými lékaři založena malá klinika se záměrem poskytovat cizincům žijícím v Praze lékařskou péči ve standardu, na který byli zvyklí z Kanady nebo USA. Ke spolupráci přizvali i malý tým lékařů a sester z České republiky, kteří svým úsilím a vysokou mírou odbornosti vybudovali zařízení, které mohlo pacientům nabídnout komplexnější ambulantní péči postavenou na stejných hodnotách, tedy na přístupu, který staví pacienta na první místo.  Srdcem naší lékařské péče byla a je kvalitní medicína. V našich ordinacích a operačních sálech najdete lékaře, kteří mají za sebou dlouholetou praxi z nejlepších českých nemocnic i ze zahraničí a výborně se orientují v tom, co se v jejich oboru aktuálně odehrává. Velký důraz klademe i na vztahové a organizační aspekty péče.

Dnes má Canadian Medical za sebou více jak dvacet let péče o pacienty a díky usilovné práci lékařů, sester
i kolegů v zázemí také dramatický rozvoj. Stali jsme se součástí české zdravotnické skupiny EUC, přeměnili jsme se na největší síť prémiových klinik v České republice. Působíme na osmi místech v Praze a Brně a komplexní péči jsme rozšířili i o lůžkové oddělení se dvěma nejmodernějšími operačními sály. Základ ale zůstává stejný. Snažíme se postarat se o naše pacienty nejlépe, jak to jde, a to jak po stránce medicínské, tak po stránce organizační a lidské.

Díky kvalitě péče jsme stále zařízením první volby pro cizince žijící v České republice. Těší nás, že se staráme například o pracovníky diplomatických služeb nebo že k nám občas zavítá i některá z hollywoodských hvězd, která natáčí v Praze. Největší část pacientů Canadian Medical dnes ale tvoří česká klientela, která se chce starat o své zdraví co nejlépe a hledá vysoký standard služeb.

Po fúzi se společností EUC Premium, která původně patřila do skupiny Medicover, se společnost Canadian Medical stala také největším poskytovatelem lékařských služeb pro zaměstnavatele v České republice.