Frenkee: 12 procent Čechů bude mít problém splácet hypotéku. Poptávka po nových úvěrech padla o půlku

Praha 29. června 2022 – Poptávka po hypotékách se od loňského roku propadla o 55 procent ukazují data finančně technologického portálu Frenkee. Na vině je podle jeho analytiků rostoucí inflace, s ní spojený růst cen a úrokových sazeb. Podle České bankovní asociace vzrostly měsíční splátky až o 6000 korun. Data společnosti Frenkee také poukazují na to, že pro 12 procent Čechů je v letošním roce problematické své úvěry financovat. Řešením pro řadu z nich je dle tohoto online finančního poradce především racionální a včasné plánování, které může zahrnovat účinné refinancování hypotečního úvěru. Banky podle Frenkeeho na aktuální situaci reagují a svým klientům vycházejí vstříc, například prostřednictvím snížených sazeb, případně minimální dokladovostí pro prodloužení fixace. Dle CEO a zakladatele portálu Frenkee Jiřího Hluchého se v dlouhodobém horizontu stoupání sazeb ustálí a klesne na tři procenta.

„I přes odhady České národní banky očekáváme, že procento lidí, kteří se dnes vlivem rostoucích hypotečních úvěrů ocitnou ve finančních potížích, je výrazně vyšší. Dle našeho odhadu může být současná situace komplikací až pro 12 procent Čechů,“ komentuje Jiří Hluchý, CEO portálu Frenkee, který svým klientům pomáhá hypoteční úvěry sjednávat. 

Současná inflace se v České republice v květnu vyšplhala na 16 procent Ovlivňuje růst spotřebitelských cen, které dle Českého statistického úřadu meziměsíčně vzrostly o 1,8 procenta. Plošné zdražování se nevyhnulo ani segmentu hypoték. Aby Češi dosáhli na hypotéku ve výši čtyř milionů korun, musí prokázat minimální čistý příjem 80 tisíc korun. S rostoucí sazbou se také snižuje délka poptávané fixace na tři až pět let, zároveň klesá poptávka po delších fixacích. 

„Finanční situace ve světě se mění a bude se tak dít ještě minimálně do dalšího roku. Stejně jako instituce se i lidé musí tomuto vývoji přizpůsobit. To nejlepší, co mohou udělat, je přemýšlet o své situaci racionálně a zhodnotit, co si nyní mohou dovolit. Vše důkladně a s dostatečným předstihem rozplánovat. Zamyslet se, zda bude lepší ve splácení hypotéky pokračovat, nebo nemovitost prodat a pořídit si něco menšího. Zkrátka vypnout emoce a racionálně přemýšlet. Jedním z klíčových kroků v takovou chvíli může být právě refinancování,“ říká Hluchý. 


Méně žádostí, vážnější zájemci a možnost refinancování
Přestože hypoteční trh zaznamenal významný pokles poptávky po sjednávání úvěrů, dle Frenkeeho jsou žádosti závaznější a spíše dojde k jejich uzavření. Klienti, kteří dnes hypotéku poptávají, mají opravdový zájem úvěr řešit. V tomto ohledu se situace oproti loňskému roku, kdy zákazníci hypotéky poptávali z důvodu nízkých sazeb, změnila. Podle portálu neměli tehdy zákazníci reálně zvolenou nemovitost ani promyšlený investiční záměr, lákala je však nízká sazba.

„Našim klientům doporučujeme, aby v současné situaci nejprve poptávali možnosti nabízené svou bankou a pokusili se vyjednat nejlepší možný úrok. V takovém případě je nutné pouze podepsání dodatku. V okamžiku, kdy se klient rozhodne hypotéku refinancovat skrze jinou banku, je nucen prokazovat příjem, což může představovat, vzhledem k aktuálním parametrům DTI a DSTI, značný problém. Pokud se zákazník rozhodne pro refinancování, umí Frenkee získat nejlepší možné podmínky. Pokud se klient rozhodne nemovitost prodat, Frenkee mu pomůže s výběrem schopného makléře,“ doplňuje Hluchý.

Nynější situace samozřejmě ovlivňuje i banky. „Je v zájmu bank, aby na situaci patřičně reagovaly. Proto pozorujeme, že se snaží svým klientům vyjít vstříc a přimět je, aby u stávajících hypotečních úvěrů setrvali. Flexibilnější banky nabízejí například snížení sazeb. Kdyby se někdo z mých známých nebo kamarádů zeptal, kde bude sazba v následujících letech, řekl bych, že se výše brzy ustálí a pak klesne na 3 procenta,” tvrdí Hluchý. Dle dat startupu Frenkee se poptávka po sjednávání hypoték oproti roku 2021 propadla o 55 procent. 

„Budoucnost vidíme pozitivně. Žádná krize netrvá věčně a sledujeme, že naši klienti smýšlejí podobně. Očekávají, že se karta otočí a hypoteční sazby budou v následujících letech příznivější. Pokud se ale zákazníkovi naskytne zajímavá možnost realitní investice, je třeba si uvědomit, že i s úrokovou sazbou 5 až 6 procent může hypotéka výhodná. Ve finále je třeba si stejně spočítat, jestli to v mé současné finanční situaci dává smysl,“ dodává Hluchý. 

Více o platformě Frenkee

Frenkee je český fintech startup postavený na dlouholeté praxi z distribuce finančních produktů a budování služeb postavených na moderních technologiích. Frenkee je finanční expert, který srovnává dostupné nabídky od prověřených finančních institucí. Zákazníkům následně umožňuje sjednat tyto produkty online, bez nutnosti volat či potkávat se s finančním poradcem nebo chodit na pobočku. V nabídce startupu je nyní cestovní pojištění, životní pojištění, pojištění odpovědnosti, cizinců, majetku a zaměstnanců; hypotéky a autopojištění. Zakladatelem služby je bývalý finanční poradce a podnikatel Jiří Hluchý. K založení startupu ho vedla frustrace z neférového jednání finančních poradců. Ti často jednají ve svůj prospěch, nikoli ve prospěch klienta, a to nabídkou nevhodných finančních produktů. Vývoj služby započal v roce 2019, ostrého spuštění se Frenkee dočkal počátkem roku 2022. Dnes působí v České republice a na Slovensku. Cílem služby je ukázat, že i sjednání finančních produktů může být fér a sexy. Více informací najdete zde.