Bratislava pohledem české modelky: Čumil a čokoládovna jsou top

Přestože v Česku zná slovenskou metropoli každý, je až s podivem, že řada Čechů v Bratislavě nikdy nebyla. Je to přitom velká škoda. Moderní obchody, přímořská promenáda, kultura i gastronomie. To jsou jen střípky zajímavostí slovenského hlavního města. O tom, že je co navštívit, se přesvědčila i česká modelka, tanečnice a influencerka Mirka Pikolová. Co jí na Bratislavě uchvátilo a jaké má tipy na podzimní výlet?

V Bratislavě jsem byla naposledy jako malá. Mile mě dnes překvapilo, co všechno je tady k vidění. Nádherný hrad, moderní UFO, vtipné sochy, ale i skvělé obchody a příjemná atmosféra,“ líčí ve zkratce sedmadvacetiletá Mirka.

Čumil láká turisty

Nejvíc mě v Bratislavě rozesmála socha Čumila s cedulí Man at work,“ říká s úsměvem Mirka. Bronzová socha od Viktora Hulíka představuje muže sledujícího okolí z kanálu. Do sochy ale často bourala auta, kterých tu sice neprojede moc, ale i tak se zastupitelé města rozhodli dát k Čumilovi i značku. 

Další poutavou sochou je bronzová skulptura napoleonského vojáka, který se opírá o lavičku na Hlavním náměstí ve Starém Městě.

Bratislavský hrad: dominanta z učebnice

Bratislavskému hradu dominuje velkolepá stavba bývalého královského paláce, která dotváří dnes již neodmyslitelné panorama hlavního města Slovenska. „Ze školy si pamatuji, že Bratislavský hrad je jako otočená stolička. Zaujalo mě, že hrad má vlastně jen jednu věž, a ne čtyři. To ostatní jsou jen nástavby na střeše,“ popisuje Mirka Pikolová. 

Bratislava skýtá i velkou nabídku moderních obchodů, kaváren a restaurací. Určitě se vyplatí vyjet si výtahem do restaurace ve vyhlídkové věži UFO. Po výborné kávě či chutném obědě se po schodech dostanete na vyhlídkovou plošinu, která se nachází na střeše restaurace ve výšce 95 metrů. Kochat se můžete výhledem na řeku Dunaj, Bratislavský hrad, Národní radu nebo na televizní věž Kamzík. 

Víno trochu jinak

Na Slovensko se jezdí mimo jiné i kvůli vínu a zajímavou vinařskou oblastí je také právě Bratislava. Zažít degustaci ale můžete i jinak. Například ježděním v džípu po vinohradu nebo třeba na slepé degustaci. Jedinečná ochutnávka slovenských vín ve tmě vám rozjasní ostatní smysly. 

Během ochutnávky je naprostá tma, a to po celou dobu degustace. Ve tmě se vám postupně posílí smysly a budete najednou schopni procítit neuvěřitelně intenzivně všechny krásné, šťavnaté chutě a vůně servírovaného vína. 

Nezapomeňte na nákupy

Pokud někdo zatouží po nákupech, může se vydat do moderního nákupního centra Eurovea, jež uspokojí i náročnější klientelu. Seženete tu nejen suvenýry, ale i něco na oživení vašeho šatníku. 

Bratislava investuje do rozvoje města, což je vidět především na pobřeží Dunaje. Náplavka vypadá jako v nějakém přímořském letovisku a procházka promenádou by neměla ve vašem itineráři chybět. Najdete tu například rybí restaurace, příjemné kavárny a řadu dalších útulných podniků. Z náplavky je krásný výhled na UFO i na most Apollo. Při hezkém počasí je to oblíbené místo Bratislavanů i turistů. 

Z obchodů mě nejvíce zaujala čokoládovna, kde se na mě skrze výlohu usmívaly různé pralinky, čokoládky a bonbony. Čokoládu miluji, takže tenhle obchod se stane určitě mou oblíbenou zastávkou na další cestě do Bratislavy,“ uzavírá Mirka.

Může se hodit
Pokud nevíte, co všechno navštívit v Bratislavě, pomohou vám stránky visitbratislava.com, kde najdete spoustu tipů na kulturu, zážitky s vínem nebo prostě top 10 toho, co musíte v Bratislavě vidět.