Volby 2025: Zelený kruh navrhuje 20 opatření pro stabilnější Česko

Zelený kruh, asociace ekologických organizací, zveřejnil klíčová témata a řešení, která mohou pomoci zlepšit kvalitu života lidí, stabilizovat venkov i život ve městech, snížit dopady extrémního počasí a posílit soběstačnost Česka. Materiál s názvem Životní prostředí – doporučení pro volby do PS 2025 reaguje na aktuální výzvy spojené s dopady sucha, ztrátou zemědělské půdy, drahými energiemi, úbytkem biodiverzity či přetížením měst dopravou. Zároveň dává konkrétní vodítka, jak přijímat a naplňovat závazky, které vyplývají z evropských i mezinárodních dohod a strategií, ale také z potřeb zajištění energetické, surovinové či potravinové nezávislosti Evropy.

Materiál pokrývá 20 témat a předkládá celkem 92 doporučení. Do přípravy se zapojilo 12 členských organizací Zeleného kruhu. U každého tématu je stručně popsán aktuální problém, jeho širší souvislosti a návrh na řešení, které je realistické, ekonomicky proveditelné a veřejností dobře vnímané. 

„Zelený kruh nabízí politickým stranám a hnutím před volbami do Poslanecké sněmovny možnost bližšího seznámení s návrhy a konzultace k jednotlivým opatřením. Naší snahou je podpořit jejich reálné zakotvení do programů a následně i do praxe, aby Česká republika dokázala účinně reagovat na environmentální výzvy současnosti,“ uvedla ředitelka Zeleného kruhu Petra Kolínská.

zeleny_kruh_ doporuceni_pro_volby_do_PSP_4_25

Přehled témat pro nové volební období 

  • Národní plán na obnovu přírody
  • Důsledná ochrana přírody na 10 % území
  • Silná krajina = silná ekonomika: Investice do půdy, vody, venkova i měst
  • Přirozené řeky
  • Odolné a udržitelné zemědělství
  • Adaptace a mitigace změny klimatu v lesích
  • Reforma územního plánování
  • Modernizace energetiky – rozvoj OZE pro bezpečný odklon od uhlí
  • Spravedlivá transformace a řešení energetické chudoby
  • Udržitelná městská mobilita
  • Ochrana zvířat do Ústavy
  • Udržitelná živočišná výroba a spotřeba
  • Ochrana divokých zvířat v zájmových a dalších chovech
  • Lepší podmínky záchranných stanic pro divoká zvířata
  • Klimatická politika (evropské a mezinárodní závazky)
  • Evropské fondy
  • Prevence vzniku odpadů
  • Výrobky bez toxických látek
  • Zapojování veřejnosti do rozhodování a spolupráce s nevládními organizacemi
  • Efektivní a víceleté financování veřejně prospěšných činností

 

Zdeněk Vermouzek (Česká společnost ornitologická):Povodně i vysychání krajiny, snižování rozmanitosti přírody i úbytek životodárné půdy ohrožují životní úroveň i zdraví lidí. Proto je nutné uvést v život ambiciózní Národní plán na obnovu přírody, který pomůže připravit naše zemědělství, lesy i města na dopady klimatické změny.“

Martina Skohoutilová (ČSOP Pražská pastvina):Už dnes máme stovky míst, kde obnova krajiny i ochrana přírody přinášejí hmatatelné výsledky – zadržují vodu, chrání úrodu, zvyšují hodnotu území. Právě tam nesmíme ztratit kontinuitu. Péče o volnou krajinu i chráněná území musí být stabilní, dlouhodobá a dostatečně financovaná. Je čas zařadit ji mezi klíčové rozpočtové priority státu – s důrazem na efektivitu, hospodárnost a konkrétní přínos pro lidi i ekonomiku.“

Martin Rexa (Hnutí DUHA):Do roku 2030 potřebujeme využít alespoň 10 % zemědělské půdy pro krajinné prvky, biopásy a další plochy, které chrání zemědělskou krajinu před suchem, erozí a úbytkem opylovačů. K tomu je nutné motivovat zemědělce i další vlastníky pozemků prostřednictvím smysluplně nastavených dotací.“

Radek Kubala (Re-set: platforma pro sociálně-ekologickou transformaci): „Lidé potřebují jistotu, že zvládnou zaplatit energie. Část výnosů z emisních povolenek a evropských fondů musí směřovat na zateplování domů a obnovitelné zdroje – aby pomoc byla dostupná i nájemníkům a domácnostem s nižšími příjmy.“

Jiří Koželouh (Hnutí DUHA): „Česko nepotřebuje dotace pro uhelné elektrárny. Potřebné jsou investice do úspor energie a domácích obnovitelných zdrojů, které přinášejí levnější elektřinu, vyšší soběstačnost a čistější vzduch. Do roku 2030 mohou pokrýt třetinu spotřeby energie. Klíčem je zrychlit povolování a výstavbu, posílit sítě a odstranit zbytečné bariéry.“

Miriam Macurová (Greenpeace ČR): „Extrémy počasí, které jsme zažili minulý rok ve formě horka, sucha a povodní, budou podle vědců do budoucna častější a intenzivnější. Proto je nutné nastavit ambiciózní klimatické cíle do roku 2040 v souladu s evropskými a mezinárodními závazky, které jasně stanoví data ukončení spalování uhlí, ropy a plyn a ukončí financování činností, které poškozují klima a životního prostředí. Přesměrované a ušetřené finance pak musí podpořit přechod na udržitelnou energetiku, ochranu životního prostředí a podporu lidí v ČR i globálně.”

Pavel Buršík (OBRAZ – Obránci zvířat): „Význam ochrany zvířat ve společnosti stoupá. Dle výzkumu veřejného mínění má 91 % Čechů a Češek za to, že ochrana zvířat je důležitou hodnotou a zaslouží si pozornost politiků. Dle dalšího výzkumu 63 % Čechů a Češek souhlasí s tím, aby se ochrana zvířat zakotvila do české Ústavy. Navrhujeme proto zahrnout závazek ochrany zvířat do Ústavy České republiky, kde v současnosti na rozdíl od ústav například Německa nebo Rakouska chybí.“

Kontakty:

Zdeněk Vermouzek, Česká společnost ornitologická, verm@birdlife.cz

Jan Skalík, Hnutí DUHA, jan.skalik@hnutiduha.cz

Martina Skohoutilová, ČSOP Pražská pastvina, info@prazskapastvina.cz

Gita Matlášková, Arnika, gita.matlaskova@arnika.org

Martin Rexa, Hnutí DUHA, martin.rexa@hnutiduha.cz

Jan Skalík, Hnutí DUHA, jan.skalik@hnutiduha.cz

Petra Kolínská, Zelený kruh, petra.kolinska@zelenykruh.cz

Jiří Koželouh, Hnutí DUHA, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz

Radek Kubala, Re-set: platforma pro sociálně-ekologickou transformaci, radek.kubala@re-set.cz

Petra Syrová, Pěšky městem, z. s., petra.syrova@peskymestem.cz

Michal Kalina, Automat, z. s., michal.kalina@auto-mat.cz

Pavel Buršík, OBRAZ – Obránci zvířat, pavel.bursik@obrancizvirat.cz

Romana Šonková, Svoboda zvířat, romana.sonkova@ciwf.org 

Karolína Zapotilová, Svoboda zvířat, karolina.zapotilova@svobodazvirat.cz

David Číp, ČSOP JARO Jaroměř, david.cip@jarogroup.org

Miriam Macurová, Greenpeace ČR, miriam.macurova@greenpeace.org  

Barbora Urbanová, Centrum pro dopravu a energetiku, barbora.urbanova@cde-org.cz

Miroslava Jopková, Arnika, miroslava.jopkova@arnika.org 

Karolína Brabcová, Arnika, karolina.brabcova@arnika.org

 

Zelený kruh je asociace, která sdružuje více než 90 významných ekologických nevládních organizací (mj. Arnika, Greenpeace, Hnutí Duha, Česká společnost ornitologická) působících v České republice. Asociace se věnuje plošnému monitorování zákonů a politik, koordinuje legislativní kampaně a poskytuje aktivní podporu při advokační činnosti zaměřené na zachování kvalitní ochrany životního prostředí a vysoké úrovně občanských práv v rozhodovacích procesech. Dlouhodobě se zabývá problematikou účasti veřejnosti na rozhodování o záměrech a projektech s dopadem na životní prostředí. Zelený kruh se také věnuje koordinaci výběru nevládních expertů a expertek do mezioborových pracovních skupin a poradních orgánů a komisí vlády a koordinuje vznik společných připomínek, pozic a veřejných vyjádření ekologických organizací k významným situacím v ochraně životního prostředí. Více informací naleznete na www.zelenykruh.cz/o-nas