Trend snižování spotřeby elektřiny? V Česku se nekoná

Praha/ Statistická data Energetického regulačního úřadu a výhledy energetických společností mluví jednoznačně. Přestože stále slýcháme o apelech na šetření elektřiny v domácnostech i zaměstnání, v posledních deseti letech vývoj její spotřeby lehce narůstal nebo kulminoval, než naopak. Čím to? Nechtějí nebo neumí Češi na energiích šetřit? (TZ)

Zatímco v roce 1991 byla průměrná spotřeba elektrické energie na jednoho obyvatele 4 822 kWh, do roku 2010 se vyšplhala na číslo o 800 kWh vyšší. A stoupající tendence spotřeby stále pokračují. Státní energetická koncepce dokonce předpokládá v následujících letech nárůst spotřeby energie až o 25 %. „Růst spotřeby konkrétně v domácnostech můžeme odůvodnit stále ještě rozšířeným využíváním starších neefektivních spotřebičů. Například celých 90 % domácností má ledničku starší tří let. A často ji lidé mění třeba až po patnácti letech,“ vysvětluje analytik energetického portálu Snižujeme.cz Martin Koutný. „Vyšší spotřebu způsobuje ale i nárůst využívaných spotřebičů obecně,“ dodává.

Většina domácností má ve standardní výbavě myčku, sušičku, několik televizorů a počítačů. Přestože v posledních letech došlo ke zpřísnění energetických pravidel pro budovy, spotřeba pro praktický chod domácností stoupla. Nově budovy musí totiž mít průkaz energetické náročnosti, čímž se sice postupně snižují náklady na otop, ale nikoli na elektrické spotřebiče.

Chceme šetřit, ale jen někde

Přestože se v Česku zatím trend šetření za energie prosazuje spíše pozvolna, do budoucna se očekává výrazné snížení spotřeby v oblasti vytápění budov. Velký podíl na něm mají mít nově stavěné nízkoenergetické domy, u větších objektů pak řízení chytře nastavenými, automatizovanými systémy.

„V ostatních oblastech ale očekáváme nárůst spotřeby elektrické energie, a to i přes stálou podporu a tlak na vývoj co nejefektivnějších spotřebičů, protože počet bude na jednotlivé domácnosti narůstat,“ uvádí Barbora Půlpánová ze společnosti ČEZ. „Důležitý a výrazný vliv může mít na celkovou spotřebu elektřiny strmý nárůst počtu elektromobilů, který by mohl nastat nejdříve okolo roku 2020,“ dodává odborník na elektromobilitu Lukáš Kadula z Centra energetického poradenství PRE. Jejich výskyt prozatím v Česku počítáme pouze v desítkách kusů.

Češi tedy sice šetří zejména na výdajích za vytápění, ale už se tolik neohlíží se na další výdaje za elektřinu, přestože se například o pověstně známých úsporných žárovkách pořád mluví. Také se ještě stále bojí jít za levnější cenou k jinému dodavateli. „Češi jsou v tomto ohledu hodně konzervativní. Místo, aby se ohradili proti neúměrně narůstající ceně dodavatele, nebo jej změnili, nechávají to vyhnít a platí zbytečně více,“ hodnotí situaci Koutný ze Snižujeme.cz.