2 roky od „mobilní revoluce“: Neomezené tarify naplno využije jen 18 % lidí. Ostatní za ně zbytečně přeplácí

Praha, 12. května 2015 – V těchto týdnech to budou 2 roky od chvíle, kdy si tisíce českých zákazníků začaly pořizovat nově představené neomezené tarify. Statistiky nicméně ukazují, že drtivé většině lidí se jejich neomezený tarif nevyplatí. Pro tyto zákazníky nastává nyní ideální čas na změnu, protože jim končí před dvěma roky uzavřené smlouvy. (TZ)

S novinkou v podobě cenově dostupných neomezených tarifů přišla před dvěma lety jako první Telefónica O2. V dubnu 2013 představila neomezený tarif za 749 Kč a podobnou nabídku v následujících dnech uvedla na trh i konkurence. Výsledkem byl výběr ze tří prakticky identických neomezených tarifů. Ty kromě podobných parametrů i ceny spojovala ještě jedna věc – v nejlevnější variantě byl podmínkou dvouletý závazek.

Neomezený tarif v ceně okolo 700 Kč byl před 2 roky revolučním zlevněním služeb. „Adekvátní produkt se do té doby dal pořídit v ceně od 2 000 Kč výš, takže není divu, že si lidé novou nabídku sjednávali ve velkém i navzdory dlouhému závazku,“ vysvětluje David Nevečeřal z portálu Ušetřeno.cz, který srovnává ceny mobilních služeb. Již po prvním roce čísla operátorů hovořila o třech milionech zákazníků, kteří si neomezený tarif sjednali.

Zdaleka ne každému se ale neomezený tarif skutečně vyplatí. „Od našich partnerů víme, že neomezený tarif v současnosti naplno vyčerpá jen cca 18 % lidí, kteří ho mají sjednaný, ostatní zbytečně přeplácí,“ uvádí David Nevečeřal z Ušetřeno.cz. Ukazuje se, že lidé nevolají tolik, kolik očekávali, když si tarif pořizovali. Vzhledem k tomu, že by v případě odstoupení od smlouvy platili 20 % z ceny tarifu za každý zbývající měsíc, možnost výpovědi často ani neřešili.

S dvouletým výročím od zavedení tarifů však řadě lidí smlouvy postupně končí, což je podle Nevečeřala ideální situace k případné změně. „Trh se za dva roky vyvinul. Aktuálně se obdobný neomezený tarif dá sehnat ve výši okolo 500 Kč, a to především ve formě neveřejných nebo retenčních nabídek,“ vysvětluje Nevečeřal. „Pro řadu lidí je navíc neomezený tarif zbytečný a mohli by platit ještě méně,“ dodává.

Ušetřeno.cz je přední nezávislý srovnávač služeb na českém trhu. Zaměřuje se na porovnávání a poskytování aktuálních informací o mobilních tarifech, cenách energií, bankovních produktech i pojištění. Jeho služby jsou zdarma dostupné online na www.usetreno.cz.