Sedm tipů, jak si užít dovolenou bez starostí

Nižší počet zahraničních cest v loňském roce může být následkem intervencí ČNB. Jednoduché vysvětlení mají i rostoucí výdaje Čechů za rekreaci. Z průzkumu ČSOB totiž vyplývá, že Češi jsou čím dál náročnější, očekávají daleko vyšší standard a jsou ochotni si za něj připlatit. (TZ)

Sedm dobrých rad, jak si užít letní dovolenou bez starostí:

  1. Myslete na to, co opouštíte. Dostatečně zalít kytky nestačí

Není nic horšího než návrat z dovolené do vykradeného bytu. Podle údajů Policie ČR to v loňském roce potkalo přes 1 500 domácností. Přitom jen stačí domácnost důsledně zabezpečit. Mezi nejčastější rady patří vytvořit zdání, že je v bytě stále někdo přítomen. V době neomezeného připojení na internet se k tomu přidává i nesdílet svou polohu a fotky na Facebooku.

V dnešní době by mělo být samozřejmostí i pojištění domácnosti. Pro pojištění nyní nemusíte chodit daleko, sjednat si ho jde například na všech pobočkách ČSOB v rámci služby bankopojištění. U většiny institucí to lze i online. Nově si můžete také sjednat krátkodobého pojištění domácnosti proti vloupání, tzn. po dobu dovolené.

  1. Zdraví máte jen jedno. Pojistěte si ho

Ošetření zlomené nohy vás v zahraničí může vyjít na pár set tisíc. Ve srovnání s pár stovkami, které dáte za cestovní pojištění, už stojí za to o něm uvažovat. Řada bank umožňuje pojistit se rychle a jednoduše přes mobilní aplikaci. Umožňuje to také ČSOB i Era v mobilní aplikaci smartbanking a pojistit se můžete třeba i těsně před odjezdem na letišti. Aby cestovní pojištění mělo smysl, měli byste vědět, co vám pojišťovna proplatí a na co se vaše smlouva nevztahuje. Náročnější lékařské zákroky vždy předem konzultujte s infolinkou pro vaše cestovní pojištění, aby vás při požadavku k proplacení zákroku zpátky v ČR nečekalo nepříjemné překvapení.

  1. Kartou plaťte, nevybírejte

Podle Sdružení pro bankovní karty loni Češi v zahraničí svými kartami zaplatili 4,4 mld. Kč, z toho 1,4 mld. Kč připadlo na transakce kreditními kartami. Při platbě kartou vám odpadá sledování kurzu. Placení kartou v zahraničí je přepočítáváno devizovým kurzem, který je většinou výhodnější než kurz, který vám nabídne směnárna. A podobně jako v České republice, i zahraničí jsou platby u obchodníků většinou zdarma. To ale už neplatí pro výběr hotovosti z bankomatu. Obchodník vás na případný poplatek musí předem upozornit.

  1. Kreditní kartu nespouštějte z očí

Kreditní karta se vám v zahraničí vyplatí, když si například chcete půjčit auto. Půjčovna si nejčastěji na účtu kreditní karty rezervuje určitou sumu na případné škody na vozidle, a po jeho bezproblémovém vrácení tuto blokaci peněz zruší. Nikdy však nedávejte kartu obchodníkovi jako zástavu a nedovolte, aby ji odnesl z vašeho dohledu – to platí obecně pro všechny platební karty. A i v zahraničí myslete na bezúročné období. Předem si zjistěte, jestli datum splátky nevychází na den během vaší dovolené. V případě že nemáte nastavený trvalý příkaz, nezapomeňte zaplatit s předstihem ještě před odjezdem do zahraničí, nebo splátku uhraďte přes smartbanking, máte-li k dispozici internet.

  1. Nezapomeňte na hotovost, drobné se vždy hodí

Minimálně na tržnici při smlouvání se vám hotovost vyplatí. Ideální jsou přitom menší bankovky. Může se vám stát, že obchodník nebude mít nazpět a vnutí vám ještě něco, takže utratíte víc, než jste měli v plánu. Hotovost někdy vyžadují i některé nemocnice při platbě za ošetření.

  1. Při krádeži karty se dlouho nerozmýšlejte. Rozhodují první minuty

Před cestou do zahraničí se doporučuje zapsat si na bezpečné místo posledních šest čísel platební karty a kontakt na klientskou linku karet vaší banky pro případnou blokaci, když v zahraničí kartu ztratíte nebo vás okradou. Zloději zpravidla zkusí kartu použít krátce po krádeži, proto jednejte rychle. Kartu jde také pojistit proti ztrátě a krádeži. Pojištění není nijak nákladnou záležitostí a vztahuje se také na souběžnou ztrátu hotovosti, osobních dokladů a věcí nebo klíčů.

  1. Z dovolené s čistým štítem

Sníte o cestě za exotikou, kterou si momentálně nemůžete dovolit? Než sáhnete po půjčce, dobře si vše rozmyslete. Vytoužených deset dní v ráji můžete splácet i několik let. Na dovolenou je zkrátka vždy lepší si našetřit. A ideálně peníze odkládat někam, kde se vám zároveň zhodnotí. Třeba v podílových fondech ČSOB můžete začít pravidelně investovat od 500 Kč měsíčně a dosáhnout tak vyššího zhodnocení než na běžném nebo spořicím účtu.