Letní měsíce přinesly obrat ve vývoji cen elektroniky. Stojí za tím nejnovější modely i silný dolar

Zatímco první polovina roku se u spotřební elektroniky stále nesla v trendu poklesu cen, během letních prázdnin již došlo k obratu. Z aktuálních údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že průměrné ceny nejžádanějších kategorií elektroniky, kam patří mobilní telefony nebo tablety, stagnují nebo dokonce rostou. Prodejci totiž vyprodávají zásoby levného zboží a na pulty obchodů je k dostání i většina nových modelů elektroniky pro tento rok. Do cen se promítl také dlouhodobě silný dolar. (TZ)

Podle dat ČSÚ například počítače a notebooky sice v průměru zlevnily, ale jen o 1,5 procenta, zatímco loni to bylo o 11 procent. V případě navýšení ceny je podle prodejní sítě Expert Elektro jedno z nejcitelnějších patrné u televizních přijímačů. „Část z letošních novinek již byla na domácí trh uvedena a naopak starší modely za nižší ceny již byly vyprodány. V případě televizí jde tak o zdražení o i více než třicet procent,“ uvedl Robin Weintritt, ředitel prodeje Expert Elektro.

Výrobcům se sice obtížně zvyšuje cena starších modelů, kde jsou pod silným tlakem konkurence a i za cenu krátkodobého snížení vlastního profitu jsou ochotni cenu držet na původní úrovni, nebo ji navýšit pouze kosmeticky.

„Naopak s novými modely potřebují jejich výrobci získat zpět náklady spojené s jejich vývojem,“ vysvětlil Robin Weintritt s tím, že některé z kategorií jsou vůči cenovému nárůstu odolnější nebo jejich cena dokonce klesá. „Typickým příkladem jsou tiskárny, u kterých lze sledovat postupný pokles ceny dlouhodobě,“ doplnil Robin Weintritt.

O Expert Elektro:

Expert Elektro je nákupní sdružení, které v České republice působí od roku 1996. O rok později se stalo součástí mezinárodní kooperace Expert International, která působí v mnoha evropských zemích jako například v Německu, Dánsku, Itálii, Španělsku či Rakousku. Mezi evropskými řetězci drží celkově 4. místo. V České republice má sdružení 51 kamenných obchodů a provozuje rovněž e-shop.