Vlčí máky v poli, krása pro oko nebo nešvar pro hospodáře?

Zlín, 11. březen 2019 – V přednáškovém sále Městské knihovny v Kyjově se za přítomnosti starostů okolních obcí, autorů, místních občanů i mladých umělců ZUŠ Kyjov konal slavnostní křest knihy s leteckými fotografiemi Kyjovsko z nebe. Knihu vydalo zlínské CBS Nakladatelství a oficiálně se tak vydala na svou cestu knižním životem.

„Kyjovsko – kraj mého srdce. Tady jsem se narodil, tady jsem prožil celý svůj život. Tady žije moje rodina a přátelé, žijí tu dobří lidé. Jsou jiní než jinde v naší krásné republice, jsou srdeční, pohostinní, výjimeční, obrovští patrioti přisátí k rodné hroudě jako tato kniha, ta je přesně taková.

Člověk vždy vzhlížel obdivně k ptákům nebo motýlům, záviděl jim jejich rozhled a krásu, co mohou vidět. To, co potěší.

Kniha „Kyjovsko z nebe“ přináší všem, co by chtěli vidět taky tu krásu, pohledy, které jsou jiné, jsou originální, ale hlavně dokážou ukázat všem, co o to stojí, výjimečnost Kyjovska. A je opravdu na co se dívat. Královské město Kyjov, milotický zámek, Chřiby, Ždánický les, Dúbrava, Strážovský kopec. Zvláštní pohled se nabízí na tzv. Moravské Toskánsko. Toto místo navštěvují stovky fotografů z celého světa, ovšem pohled z nebe je jedinečný, jiný a výjimečný a to je to, co ze země nedokážou zachytit.

Velmi výmluvný je pohled na nejkrásnější „květinu“ Kyjovska, vinnou révu.

Tato zvláštní rostlina doplňuje a dotváří ráz celého území Slovácka, Kyjovska. Možná i tvůrci krojů měli tu možnost vzlétnout a inspirovat se tou krásou, rozmanitostí, pestrou paletou barev.

Určitě jehla na výšivkách pak sama běhala a vytvářela vzory přibližující krajinu, lidi, život v nejkrásnějším regionu.

To všechno přináší tato výjimečná kniha, vytvořená prakticky na přání našich lidí,“ říká Tibor Skalka jeden z autorů knihy.

Kyjov je městem kultury a folkloru a tradice, které jsou zde předávány z generace na generaci.

Kniha leteckých fotografií důstojně představuje zdejší přírodní, historické i moderní krásy. Duch moderní výstavby působí nenásilně a jakoby se stal součástí místní kultury a tradic, nijak nenarušuje stopy, dílo a linie předků, které vznikaly před staletími. Moderní duchovní chrámy působí stejně důstojně a vznešeně jako ty starobylé.

Hlavy vinných rév jsou z výšky seřazeny jako vojáci při nástupu, z květů vlčího máku vykukujících na polích nejsou nadšeni hospodáři, avšak při pohledu na takové políčko z výšky každé oko zaplesá, osamocený křížek v poli s lavičkou láká k odpočinku a rozjímání. Meandry Moravy potěší nejen rybáře a vodáky.

Podrobnosti o knize:

http://www.cbs-cesko.cz/e-shop-cz/knihy/české-knihy-leteckých-fotografií/kyjovsko-z-nebe-detail.html