Muži jsou k technologiím skeptičtější než ženy

Do tří let se razantně promění pracovní prostředí. 60 % největších zaměstnavatelů podle výzkumu IDC počítá s flexibilnějšími úvazky či využíváním inteligentních softwarů. Na tyto změny se překvapivě více těší ženy. 59 % z nich věří, že umělá inteligence bude mít na jejich práci pozitivní vliv. Naopak obavy z negativních dopadů má 27 % mužů.

S postupující automatizaci a digitalizací se začíná také měnit náplň práce mnohých profesí. „Za pět let bude polovina pracovních úkolů zautomatizována a 20 % zaměstnanců bude využívat dennodenně umělou inteligenci,“ nastiňuje vývoj pracovního trhu Jan Alexa, manažer výzkumu ze společnosti IDC.  

Tyto změny začínají vnímat už i lidé a překvapivě jsou to ženy, které k nim přistupují optimističtěji. Jako velmi pozitivní a přínosné je hodnotí 59 % dam. Mužů je to o celých devět procent méně. Dopadů umělé inteligence a toho, že přijdou o místo, se pak obává 27 % mužů. Žen je to „jen“ 17 %. 

Nástup technologií brzdí nedostatek lidí s potřebnými dovednostmi 

Firmy se investic do nových technologií nebojí. Jen v EU by mělo jít na rozvoj umělé inteligence 20 miliard eur ročně. Jenže začíná se ukazovat, že na této cestě je jedna obrovská překážka. Tou jsou lidé. Přesněji lidé, kteří by zvládli s novými technologiemi pracovat. „Potíže s náborem technicky zdatných zaměstnanců má více jak polovina firem, pokud jde o určitá oddělení,“ poznamenává Jan Alexa z IDC.

„Na trhu práce chybí 30 tisíc programátorů. Kódování i jako doplňková dovednost se velmi cení, jelikož profesí, kde jej lze využít stále přibývá,“ potvrzuje Barbora Wachtlová, provozní ředitelka společnosti Green Fox Academy, která zajišťuje rekvalifikační kurzy do IT, ale i víkendové kurzy základů programování, a dodává: „Mnoho firem tak jde dnes cestou výchovy juniorů, interního vzdělávání či svým zaměstnancům externí kurzy programování dokonce hradí.“  

Ač se těší počítačové kurzy velkému zájmu a nápor hlásí i pořadatelé bootcampů, nestačí to. Většina lidí se stále technice spíše vyhýbá. „V budoucnu však minimálně základy programování bude vyžadovat většina profesí,“ upozorňuje Barbora Wachtlová z Green Fox Academy a uzavírá: „Bez jejich znalosti budou mít lidé problém s uplatněním na trhu práce.“  

Toho, že jsou právě zaměstnanci klíčem k úspěchu firmy, jsou si dobře vědomí i majitelé podniků. Proto v současnosti také velká část investic do nových technologií směřuje do oblastí HR. 48 % podniků vkládá prostředky do platforem pro osobní rozvoj a 46 % pak myslí na vzdělávání zaměstnanců. Naopak do automatizace investuje v současnosti „pouze“ třetina firem.  

Poznámky pro média:

Společnost Green Fox Academy (GFA) byla založena v roce 2015 v maďarské Budapešti, kde se velmi rychle stala jedničkou na trhu. Spolupracuje zde se společnostmi, jakými jsou Lufthansa, Evosoft (Siemens) či Bosch. Doposud její kurzy programování v Maďarsku i Česku absolvovalo více než 700 lidí a z nich 94 % získalo nabídku zaměstnání v oboru IT a pozici junior software developer. GFA vstoupila na český trh v září roku 2018, kdy byl v Praze zahájen první kurz Junior programátor. Nyní začal třetí a další kurzy jsou naplánovány na únor 2020. Kromě čtyřměsíčního intenzivního kurzu bude v listopadu otevřen večerní a víkendový kurz programování. V Česku GFA spolupracuje například se společnostmi Rohlík.cz, Amaris, TV Nova, Behavee či Artinii. Více informací naleznete na www.greenfoxacademy.cz.